• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 02/07/2024

Σήμερα το πρωί βίωσα μια κατάσταση που με τάραξε πάρα πολύ έντονα κ το συζήτησα περιγράφοντας το σε συγγενείς μου , το βράδυ ο σύζυγος μου πρότεινε να βάλουμε το βίντεο από την κάμερα του καταστήματος μας για να το δείξουμε σε έναν φίλο μας νομικό. Βλέποντας το βίντεο διαπίστωσα ότι τα γεγονότα έγιναν πολύ διαφορετικά από αυτά που ήμουν βέβαιη ότι έγιναν. Άρχισα να κλαίω και να λέω χρειάζομαι επειγόντως ψυχίατρο. Είδα και ξαναείδα το στιγμιότυπο αρκετές φορές και δεν μπορώ να αποδεχτώ ότι δείχνει άλλα από αυτά που πίστευα ότι έγιναν . Μέχρι που σκέφτηκα ότι έγινε μοντάζ αλλά δεν έγινε φυσικά. Αν με ρωτάτε τώρα τι πιστεύω , ακόμη πιστεύω στη δική μου πραγματικότητα. Πρώτη φορά το πεθαίνω κ έχω θορυβηθεί - σε ποιον να απευθυνθώ να μάθω τι μου συμβαίνει;

10 ειδικοί απάντησαν

  • Γειά σας. Για αρχή ας σας παρηγορήσετε λίγο, αν είναι ένα μεμονωμένο γεγονός, υπάρχει πιθανότητα διαφόρων παραγόντων που να έπαιξαν ρόλο σε αυτό. Ξεκουραστείτε λίγες μέρες και αποφασίζετε εν ηρεμία. Είναι πολύ καλό το ότι φροντίζετε την ψυχική σας υγεία.

    Νικολαΐδου Ελισάβετ

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Αθήνα

  • Καλημέρα, πολλές φορές η ανάμνηση ενός γεγονότος μπορεί να είναι διαφορετική από την πραγματικότητα ειδικά όταν είναι επενδεδυμένο με ακραίο στρες. Η διαδικασία αυτή αποτελεί αμυντικό μηχανισμό του ψυχισμού και μπορεί να συμβεί σε όλους τους ανθρώπους. Θα ήταν χρήσιμο να απευθυνθείτε σε κάποιο ειδικό ψυχικής υγείας (ψυχολόγο ή ψυχίατρο) ώστε να διερευνήσετε μαζί τι ακριβώς συνέβη.

    Βαρσάμη Σουλτάνα

    Ψυχίατρος

    Θεσσαλονίκη

  • Η εμπειρία που περιγράφετε είναι πραγματικά ανησυχητική και κατανοώ τον έντονο συναισθηματικό σας αντίκτυπο. Αυτό που βιώσατε ίσως είναι αποτέλεσμα στρες, άγχους ή ακόμα και κάποιου άλλου ψυχολογικού παράγοντα που επηρεάζει την αντίληψή σας.

    Η καλύτερη προσέγγιση είναι να απευθυνθείτε σε έναν επαγγελματία ψυχικής υγείας, όπως έναν ψυχολόγο ή έναν ψυχίατρο. Αυτοί οι επαγγελματίες μπορούν να σας βοηθήσουν να κατανοήσετε τι μπορεί να συμβαίνει και να σας προσφέρουν την κατάλληλη υποστήριξη και θεραπεία αν χρειάζεται.

    Μπορείτε να ξεκινήσετε με έναν ψυχολόγο για να συζητήσετε τα συναισθήματά σας και τις σκέψεις σας. Αν χρειαστεί,
    ... Διάβασε περισσότερα

    Δια Βίου Ανέλιξη και Φραγκιαδουλάκης Ιωάννης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • Η πραγματικότητα όπως την αντιλαμβανόμαστε, είναι εν μέρει προϊόν ερμηνείας. Αυτό που περιγράφετε δεν είναι παρ΄ξενο. Ανακατασκευάζουμε την πραγματικότητα και θυμόμαστε επιλεκτικά. Όταν θα θελήσετε μπορείτε να το συζητήσετε με κάποιον ειδικό, ψυχοθεραπευτή, ώστε να ανακαλύψετε το νόημα που έχει για σας εκείνο που συγκρατησατε εσείς στην μνήμη σας. Γιατί ε΄χει το νόημά του

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Φαίνεται να υπάρχουν συμπτώματα γενικευμενου άγχους αυτό που θα μπορούσε να βοηθήσει περισσότερο είναι η ψυχοθεραπεία

    Παπαδόπουλος Ανδρέας

    Ψυχολόγος

    Εύοσμος

  • Καλησπέρα σας. Φαντάζομαι βλέπατε κάποιο συμβάν που σας προκάλεσε κάποιο έντονο άγχος. Αν όντως ισχύει αυτό. τότε είναι λογικό γιατί το μυαλό μας καταγράφει την πληροφορία και κάθε φορά που την ανακαλούμε μπορεί να έχουμε αλλάξει και κάποια λεπτομέρεια. Τώρα ένας θεραπευτής θα μπορούσε να σας το εξηγήσει αναλυτικά και να το ερευνήσετε σε βάθος

    Βαζούρας Μιχάλης

    Ψυχολόγος

    Νέα Φιλαδέλφεια

  • Ίσως χρειάζεστε βοήθεια από επαγγελματία ψυχικής υγείας ώστε να κατανοήσετε αυτήν τη δυσλειτουργία στη μνήμη και την αντίληψή σας και να βρειτε έναν τρόπο να αντιμετωπίσετε αυτή την εσωτερική σύγκρουση.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Μιλήστε με ψυχίατρο, σε στιγμές έντασης μπορεί να επηρεαστεί ο τρόπος που αντιλαμβανόμαστε τα πράγματα

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Η εμπειρία που περιγράφετε μπορεί να είναι έντονα αποδιοργανωτική και αγχωτική. Είναι σημαντικό να καταλάβετε ότι τέτοιες καταστάσεις μπορούν να συμβούν και δεν σημαίνουν απαραίτητα ότι υπάρχει σοβαρό ψυχολογικό πρόβλημα. Ο ανθρώπινος νους μπορεί να επηρεαστεί από το στρες και το άγχος, προκαλώντας διαφορές στην αντίληψη των γεγονότων.
    Για να λάβετε βοήθεια και να κατανοήσετε καλύτερα τι σας συμβαίνει, είναι καλό να απευθυνθείτε σε έναν ειδικό ψυχικής υγείας. Αν και η επίσκεψη σε ψυχολόγο ή ψυχίατρο είναι ιδανική, μπορείτε να αρχίσετε με τα εξής βήματα:
    Μπορείτε να συζητήσετε με έναν γενικό γιατρό, ο οποίος μπορεί να σας κατευθύνει πρ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα σας. Η εμπειρία που περιγράφετε ακούγεται πολύ ανησυχητική και κατανοώ τον έντονο φόβο και τη σύγχυση που μπορεί να αισθάνεστε. Είναι σημαντικό να λάβετε την κατάλληλη βοήθεια για να κατανοήσετε τι συνέβη και να διαχειριστείτε τα συναισθήματά σας. Πρώτα απ' όλα, είναι πολύ σημαντικό να απευθυνθείτε σε έναν επαγγελματία ψυχικής υγείας. Ένας ψυχολόγος μπορεί να σας βοηθήσει να κατανοήσετε τα γεγονότα και να εξετάσει αν υπάρχουν υποκείμενες αιτίες που μπορεί να έχουν επηρεάσει. Η βοήθεια από έναν επαγγελματία είναι το καλύτερο βήμα για να κατανοήσετε τι σας συμβαίνει και να βρείτε τρόπους να το διαχειριστείτε.

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι