• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 25/07/2024

Η γυναίκα μου νιώθει παγιδευμένη και δεν μπορεί να βρει τον εαυτό της, τι να κάνω;

Καλησπέρα !!θα ήθελα να ρωτήσω για την γυναίκα μ !!νιωθει ότι είναι σε κλουβί μέσα κ δεν μπορεί να βγει !!δεν μπορεί να βρει τον εαυτό της και γενικά είναι πεσμένη κ στον κόσμο της

8 ειδικοί απάντησαν

  • Θα την βοηθήσει σημαντικά να ξεκινήσει κάποιες συνεδρίες ψυχοθεραπείας.

    Μαυροειδή Άννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Πανόρμου

  • Ίσως ο κόσμος στον οποίον βρίσκεται να έρχεται σε σύγκρουση με τον εσωτερικό της κόσμο (έναν εαυτό που αισθάνεται ότι "πρέπει" να φυλακίσει). Θα δώσω ένα παράδειγμα: Σύντροφος Α: παρουσιάζει καταθλιπτικά συμπτώματα και νιώθει εγκλωβισμένος/η (σαν να Πρέπει να είναι έτσι). Σύντροφος Β: Θέλει επίσης τον/την σύντροφο να ζει ελεύθερα, σχεδόν με ό,τι αυτό μπορεί να συνεπάγεται. Κι όμως ο/η Σύντροφος Α αδυνατεί να βγει από τη "φυλακή του/της", παρότι κρατά ο ίδιος/α τα κλειδιά. Σε κάθε περίπτωση, εκτιμώ ότι θα είναι ωφέλιμη η θεραπεία ζεύγους.

    Μπαϊρακτάρης Κλεάνθης-Ευάγγελος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Χαλκίδα

  • Θα πρέπει να δει ψυχίατρο να την βοηθήσει να μην υποφέρει.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλησπέρα! Λυπάμαι που η σύζυγός σας περνάει δύσκολες στιγμές. Τα συναισθήματα που περιγράφετε μπορεί να υποδηλώνουν ότι αντιμετωπίζει κάποιο είδος άγχους, θλίψης ή άλλης ψυχικής δυσφορίας. Είναι σημαντικό να την υποστηρίξετε και να την ενθαρρύνετε να ζητήσει βοήθεια από επαγγελματία ψυχικής υγείας, όπως ψυχολόγο ή ψυχίατρο. Προσπαθήστε να μιλήσετε μαζί της ανοιχτά και με κατανόηση. Ρωτήστε την πώς αισθάνεται και τι θα μπορούσε να την βοηθήσει. Είναι σημαντικό να νιώσει ότι την ακούτε και την κατανοείτε. Ενθαρρύνετέ την να δει έναν επαγγελματία ψυχικής υγείας. Η επαγγελματική υποστήριξη μπορεί να κάνει σημαντική διαφορά. Αν παρατηρήσετε ότι η... Διάβασε περισσότερα

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Καλησπέρα την έχετε ρωτήσει γιατί νιώθει έτσι; Πως είναι η ζωή της; έχετε καλή σχέση; της φέρεστε καλά; υπάρχουν άλλες αιτίες για τις οποίες νιώθει εγκλωβισμένη; Συζητάτε;
    Καλό είναι να συζητήσετε την πιθανότητα να κάνετε ψυχοθεραπεία ζεύγους, εφόσον νοιάζεστε για αυτήν αυτό είναι μια πολύ καλή επιλογή!

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα!
    Λυπάμαι για την κατάσταση που βιώνει η σύζυγός σας, ακούγεται αρκετά δύσκολη... Τα συναισθήματα που περιγράφετε υποδηλώνουν ότι περνάει μια δύσκολη περίοδο. Είναι σημαντικό να την προσεγγίσετε με ευαισθησία, κατανόηση και το κυριότερο, χωρίς κριτική διάθεση! Προσπαθήστε να της μιλήσετε ανοιχτά και να την ακούσετε προσεκτικά. Δείξτε της ότι είστε εκεί για να τη στηρίξετε και ενθαρρύνετέ την να μιλήσει για όσα νιώθει. Αν η κατάσταση δεν βελτιωθεί, ίσως θα ήταν καλό να της προτείνετε ψυχο-λογική στήριξη από έναν ειδικό ψυχικής υγείας.
    Καλή συνέχεια!

    Αρχοντή Άννα

    Ψυχολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα σας. Καταλαβαίνω ότι πονάτε και ανησυχείτε πολύ για τη γυναίκα σας. Σα να έχει χάσει τον εαυτό της και να είναι εγκλωβισμένη στο κόσμο της, σε ένα αδιέξοδο. Παράλληλα εκτίθεστε και εσείς απέναντι σε αυτή την εικόνα, γεγονός που αντιλαμβάνομαι να επιβαρύνει σημαντικά και τη δική σας ψυχολογία.

    Χωρίς μεν να έχω πρόσβαση σε επαρκείς πληροφορίες, εκτιμώ ότι η γυναίκα σας χρειάζεται να ακουμπήσει όλο το βάρος αυτό σε έναν ψυχολόγο. Να μιλήσει για την εμπειρία της, να βιώσει τα συναισθήματά της, και εν καιρώ να βρει τις λύσεις που επιθυμεί. Παράλληλα καλό θα ήταν να εξετάσει το ενδεχόμενο λήψης φαρμακευτικής αγωγής για ένα χρονικ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Καλησπέρα,
    Η γυναίκα σας φαίνεται να αντιμετωπίζει διάφορα θέματα που την κάνουν να νιώθει ότι βρίσκεται υπό περιορισμό και εγκλεισμό. Αυτή η αίσθηση συχνά προκύπτει από το γεγονός ότι δεν μπορεί να βρει τον εαυτό της και βιώνει μια γενικευμένη συναισθηματική πίεση και απομόνωση.
    Όλα τα συμπτώματα που περιγράφετε, υποδηλώνουν ότι χρειάζεται άμεσα υποστήριξη και κατανόηση.
    Είναι σημαντικό να την ακούσετε με προσοχή και να την ενθαρρύνετε να εκφράσει τα συναισθήματά της. Παράλληλα, θα ήταν σοφό να συμβουλευτείτε έναν ψυχολόγο, ο οποίος θα τη βοηθήσει να αναγνωρίσει και να κατανοήσει τα αίτια της ψυχολογικής πίεσης που νιώθει.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.