Do you need to see a health expert right away?

Start a Video Consultation with a health specialist within 5 minutes.

  • Depression
  • Submitted on 25/07/2024

Η γυναίκα μου νιώθει παγιδευμένη και δεν μπορεί να βρει τον εαυτό της, τι να κάνω;

Καλησπέρα !!θα ήθελα να ρωτήσω για την γυναίκα μ !!νιωθει ότι είναι σε κλουβί μέσα κ δεν μπορεί να βγει !!δεν μπορεί να βρει τον εαυτό της και γενικά είναι πεσμένη κ στον κόσμο της

8 specialists answered

  • Θα την βοηθήσει σημαντικά να ξεκινήσει κάποιες συνεδρίες ψυχοθεραπείας.

    Μαυροειδή Άννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Panormou

  • Ίσως ο κόσμος στον οποίον βρίσκεται να έρχεται σε σύγκρουση με τον εσωτερικό της κόσμο (έναν εαυτό που αισθάνεται ότι "πρέπει" να φυλακίσει). Θα δώσω ένα παράδειγμα: Σύντροφος Α: παρουσιάζει καταθλιπτικά συμπτώματα και νιώθει εγκλωβισμένος/η (σαν να Πρέπει να είναι έτσι). Σύντροφος Β: Θέλει επίσης τον/την σύντροφο να ζει ελεύθερα, σχεδόν με ό,τι αυτό μπορεί να συνεπάγεται. Κι όμως ο/η Σύντροφος Α αδυνατεί να βγει από τη "φυλακή του/της", παρότι κρατά ο ίδιος/α τα κλειδιά. Σε κάθε περίπτωση, εκτιμώ ότι θα είναι ωφέλιμη η θεραπεία ζεύγους.

    Μπαϊρακτάρης Κλεάνθης-Ευάγγελος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Chalkida

  • Θα πρέπει να δει ψυχίατρο να την βοηθήσει να μην υποφέρει.

    THeleritis Hristos

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Evaggelismos

  • Καλησπέρα! Λυπάμαι που η σύζυγός σας περνάει δύσκολες στιγμές. Τα συναισθήματα που περιγράφετε μπορεί να υποδηλώνουν ότι αντιμετωπίζει κάποιο είδος άγχους, θλίψης ή άλλης ψυχικής δυσφορίας. Είναι σημαντικό να την υποστηρίξετε και να την ενθαρρύνετε να ζητήσει βοήθεια από επαγγελματία ψυχικής υγείας, όπως ψυχολόγο ή ψυχίατρο. Προσπαθήστε να μιλήσετε μαζί της ανοιχτά και με κατανόηση. Ρωτήστε την πώς αισθάνεται και τι θα μπορούσε να την βοηθήσει. Είναι σημαντικό να νιώσει ότι την ακούτε και την κατανοείτε. Ενθαρρύνετέ την να δει έναν επαγγελματία ψυχικής υγείας. Η επαγγελματική υποστήριξη μπορεί να κάνει σημαντική διαφορά. Αν παρατηρήσετε ότι η... Read more

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Monastiraki

  • Καλησπέρα την έχετε ρωτήσει γιατί νιώθει έτσι; Πως είναι η ζωή της; έχετε καλή σχέση; της φέρεστε καλά; υπάρχουν άλλες αιτίες για τις οποίες νιώθει εγκλωβισμένη; Συζητάτε;
    Καλό είναι να συζητήσετε την πιθανότητα να κάνετε ψυχοθεραπεία ζεύγους, εφόσον νοιάζεστε για αυτήν αυτό είναι μια πολύ καλή επιλογή!

    Apotsos Panagiotis

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Kypseli

  • Καλησπέρα!
    Λυπάμαι για την κατάσταση που βιώνει η σύζυγός σας, ακούγεται αρκετά δύσκολη... Τα συναισθήματα που περιγράφετε υποδηλώνουν ότι περνάει μια δύσκολη περίοδο. Είναι σημαντικό να την προσεγγίσετε με ευαισθησία, κατανόηση και το κυριότερο, χωρίς κριτική διάθεση! Προσπαθήστε να της μιλήσετε ανοιχτά και να την ακούσετε προσεκτικά. Δείξτε της ότι είστε εκεί για να τη στηρίξετε και ενθαρρύνετέ την να μιλήσει για όσα νιώθει. Αν η κατάσταση δεν βελτιωθεί, ίσως θα ήταν καλό να της προτείνετε ψυχο-λογική στήριξη από έναν ειδικό ψυχικής υγείας.
    Καλή συνέχεια!

    Αρχοντή Άννα

    Ψυχολόγος

    Ampelokipoi

  • Καλησπέρα σας. Καταλαβαίνω ότι πονάτε και ανησυχείτε πολύ για τη γυναίκα σας. Σα να έχει χάσει τον εαυτό της και να είναι εγκλωβισμένη στο κόσμο της, σε ένα αδιέξοδο. Παράλληλα εκτίθεστε και εσείς απέναντι σε αυτή την εικόνα, γεγονός που αντιλαμβάνομαι να επιβαρύνει σημαντικά και τη δική σας ψυχολογία.

    Χωρίς μεν να έχω πρόσβαση σε επαρκείς πληροφορίες, εκτιμώ ότι η γυναίκα σας χρειάζεται να ακουμπήσει όλο το βάρος αυτό σε έναν ψυχολόγο. Να μιλήσει για την εμπειρία της, να βιώσει τα συναισθήματά της, και εν καιρώ να βρει τις λύσεις που επιθυμεί. Παράλληλα καλό θα ήταν να εξετάσει το ενδεχόμενο λήψης φαρμακευτικής αγωγής για ένα χρονικ
    ... Read more

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Voula

  • Καλησπέρα,
    Η γυναίκα σας φαίνεται να αντιμετωπίζει διάφορα θέματα που την κάνουν να νιώθει ότι βρίσκεται υπό περιορισμό και εγκλεισμό. Αυτή η αίσθηση συχνά προκύπτει από το γεγονός ότι δεν μπορεί να βρει τον εαυτό της και βιώνει μια γενικευμένη συναισθηματική πίεση και απομόνωση.
    Όλα τα συμπτώματα που περιγράφετε, υποδηλώνουν ότι χρειάζεται άμεσα υποστήριξη και κατανόηση.
    Είναι σημαντικό να την ακούσετε με προσοχή και να την ενθαρρύνετε να εκφράσει τα συναισθήματά της. Παράλληλα, θα ήταν σοφό να συμβουλευτείτε έναν ψυχολόγο, ο οποίος θα τη βοηθήσει να αναγνωρίσει και να κατανοήσει τα αίτια της ψυχολογικής πίεσης που νιώθει.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Kypseli

Ask our specialists

Submit your question
We got your question

Question guidelines
  • Do

  • Don’t

    • Refer to people by name

    • Request price for services

How does it work?

Submit an anonymous question

How does it work?

Get updates for your question

How does it work?

Check the answers

Do you need to see a health expert right away?

Start a Video Consultation with a health specialist within 5 minutes

Mobile Image

Do you need to Chat with a health expert right away?

Get instant expert guidance for your medical concerns now!

Mobile Image
success envelop We have received your question!

We’ll send you an email when a specialist responds.