• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 31/05/2024

Πώς να αντιμετωπίσω την κατάθλιψη γενεθλίων και το άγχος στρατιωτικής θητείας στα 25;

Καλησπέρα, πριν λίγες ημέρες μπήκα στα 25 και αυτό το διάστημα, λόγω των γενεθλίων μου που πέρασαν, εξακολουθώ να έχω την κατάθλιψη γενεθλίων, εξαιτίας της ηλικίας δεδομένου ότι, σε όλους μας, μας στερήθηκαν κάποια χρόνια από την πανδημία. Η πραγματικότητα είναι ότι, δεν είναι η πρώτη φορά που βιώνω, αλλά υπήρχε και παλαιότερα. Επιπρόσθετα, το κομμάτι της στρατιωτικής θητείας με έχει επηρεάσει ψυχολογικά, πράγμα που επιθυμώ την απαλλαγή, λόγω και ενός ιστορικού που είχα βιώσει παλαιότερα και για αυτό το λόγο, η 9-12μηνη θητεία μου προκαλεί ψυχοφθόρα κατάσταση καθώς, (θα) μου φέρνει αρνητικό Deja vu/καταδίωξη παρελθόντος. Κάποτε, πήγαινα σε ψυχοθεραπεία, αυτά της γνωστικής συμπεριφοράς, πίστευα πως θα με βοηθούσε, αλλά ανεπιτυχώς.

5 ειδικοί απάντησαν

  • Θα σε συμβούλευα να απευθυνθείς σε έναν ψυχολόγο. Δημιούργησε μια νέα ταυτότητα για το παρών και το μέλλον ώστε να μην σε ορίζει το παρελθόν.

    Ιασωνίδου Μαρίζα

    Κλινική Ψυχολόγος - Παιδοψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα,
    Η κατάθλιψη γενεθλίων είναι ένα φαινόμενο που πλήττει αρκετούς ανθρώπους, ιδιαίτερα, μετά την πανδημία. Πολλοί νιώθουν την αίσθηση απώλειας χρόνου, δεδομένων των χρόνων που στερήθηκαν κατά τη διάρκεια της πανδημίας.
    Η κατάσταση αυτή μπορεί να διαρκέσει για αρκετό διάστημα, και εντείνεται σε άτομα με προϋπάρχουσα κατάθλιψη.
    Όπως αναφέρετε, η γνωστική συμπεριφορική ψυχοθεραπεία δεν είχε τα αναμενόμενα αποτελέσματα. Επομένως, είναι σημαντικό να αναζητήσετε άλλες μορφές ψυχοθεραπείας, όπως η Συνθετική, για μια πιο εξατομικευμένη προσέγγιση στη διαχείριση των συναισθημάτων σας.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Καλημέρα.
    Η "γενέθλια κατάθλιψη" είναι μια εμπειρία, ιδιαίτερα έντονη κατά την περίοδο της πανδημίας COVID-19, προκάλεσε αλλαγές και απώλειες. Τα γενέθλια συχνά φέρνουν έντονα συναισθήματα απολογισμού και αυτοαξιολόγησης, ειδικά όταν υπάρχουν μη εκπληρωμένες προσδοκίες.
    Επίσης η στρατιωτική θητεία μπορεί να προκαλέσει άγχος και ψυχολογική πίεση, ειδικά σε άτομα με προϋπάρχοντα τραυματικά γεγονότα ή ιστορικό ψυχικής υγείας. Έρευνες δείχνουν ότι η προσαρμογή στο στρατιωτικό περιβάλλον είναι δύσκολη για άτομα με προηγούμενες αρνητικές εμπειρίες ή φόβους.
    Διατηρήστε μια ισορροπημένη καθημερινότητα, σωματική άσκηση και υποστ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Θωμά Ανθή

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα σας.
    Υπάρχουν πολλά, στον σημερινό κόσμο, για τα οποία αξίζει να λυπηθεί κανείς. Οι αρχαίοι πίστευαν ότι ο Δίας έχει δύο πιθάρια, ένα με ευτυχία κι ένα με δυστυχία και μοιράζει στους ανθρώπους και από τα δύο ενώ σε κάποιους δίνει μόνο από αυτό με την δυστυχία.

    Η πεποίθηση λοιπόν ότι τα άσχημα πράγματα συμβαίνουν και μάλιστα ίσως σε μεγαλύτερο βαθμό από τα καλά δεν είναι πρόσφατη. Σύμφωνα με έρευνες περίπου το 17% των ανθρώπων θα περάσει ένα καταθλιπτικό επεισόδιο τουλάχιστον μία φορά στην ζωή του. Αυτό όμως σημαίνει ότι το υπόλοιπο 83% δεν θα βιώσει κάτι τέτοιο ακόμα κι αν είναι σίγουρο ότι όλοι θα αντιμετωπίσουμε δύσκο
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γκαντίνας Θεόδωρος

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα, διαβάζω ότι έχετε αρκετά καλή κατανόηση της κατάστασής σας και είναι σημαντικό αυτό. Η ηλικία καθώς και οι υποχρεωτική θητεία στον στρατό μπορεί να είναι αρκετά στρεσογόνες καταστάσεις. Μήπως να δοκιμάσετε και μία άλλου είδους ψυχοθεραπεία, όπως η συνθετική, που μπορεί να σας βοηθήσει να κατανοήσετε πλήρως την εμπειρίας, πώς μπορεί να έχει δημιουργηθεί και να ανακαλύψετε τρόπους όχι μόνο να τη διαχειριστείτε καλύτερα, αλλά και ίσως να επιλυθεί.

    Γουμαλάτσος Παναγιώτης

    Ψυχοθεραπευτής - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χαλάνδρι

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.