• Depression
  • Submitted on 31/05/2024

Πώς να αντιμετωπίσω την κατάθλιψη γενεθλίων και το άγχος στρατιωτικής θητείας στα 25;

Καλησπέρα, πριν λίγες ημέρες μπήκα στα 25 και αυτό το διάστημα, λόγω των γενεθλίων μου που πέρασαν, εξακολουθώ να έχω την κατάθλιψη γενεθλίων, εξαιτίας της ηλικίας δεδομένου ότι, σε όλους μας, μας στερήθηκαν κάποια χρόνια από την πανδημία. Η πραγματικότητα είναι ότι, δεν είναι η πρώτη φορά που βιώνω, αλλά υπήρχε και παλαιότερα. Επιπρόσθετα, το κομμάτι της στρατιωτικής θητείας με έχει επηρεάσει ψυχολογικά, πράγμα που επιθυμώ την απαλλαγή, λόγω και ενός ιστορικού που είχα βιώσει παλαιότερα και για αυτό το λόγο, η 9-12μηνη θητεία μου προκαλεί ψυχοφθόρα κατάσταση καθώς, (θα) μου φέρνει αρνητικό Deja vu/καταδίωξη παρελθόντος. Κάποτε, πήγαινα σε ψυχοθεραπεία, αυτά της γνωστικής συμπεριφοράς, πίστευα πως θα με βοηθούσε, αλλά ανεπιτυχώς.

5 specialists answered

  • Θα σε συμβούλευα να απευθυνθείς σε έναν ψυχολόγο. Δημιούργησε μια νέα ταυτότητα για το παρών και το μέλλον ώστε να μην σε ορίζει το παρελθόν.

    Ιασωνίδου Μαρίζα

    Κλινική Ψυχολόγος - Παιδοψυχολόγος

    Thessaloniki

  • Καλησπέρα,
    Η κατάθλιψη γενεθλίων είναι ένα φαινόμενο που πλήττει αρκετούς ανθρώπους, ιδιαίτερα, μετά την πανδημία. Πολλοί νιώθουν την αίσθηση απώλειας χρόνου, δεδομένων των χρόνων που στερήθηκαν κατά τη διάρκεια της πανδημίας.
    Η κατάσταση αυτή μπορεί να διαρκέσει για αρκετό διάστημα, και εντείνεται σε άτομα με προϋπάρχουσα κατάθλιψη.
    Όπως αναφέρετε, η γνωστική συμπεριφορική ψυχοθεραπεία δεν είχε τα αναμενόμενα αποτελέσματα. Επομένως, είναι σημαντικό να αναζητήσετε άλλες μορφές ψυχοθεραπείας, όπως η Συνθετική, για μια πιο εξατομικευμένη προσέγγιση στη διαχείριση των συναισθημάτων σας.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Kypseli

  • Καλημέρα.
    Η "γενέθλια κατάθλιψη" είναι μια εμπειρία, ιδιαίτερα έντονη κατά την περίοδο της πανδημίας COVID-19, προκάλεσε αλλαγές και απώλειες. Τα γενέθλια συχνά φέρνουν έντονα συναισθήματα απολογισμού και αυτοαξιολόγησης, ειδικά όταν υπάρχουν μη εκπληρωμένες προσδοκίες.
    Επίσης η στρατιωτική θητεία μπορεί να προκαλέσει άγχος και ψυχολογική πίεση, ειδικά σε άτομα με προϋπάρχοντα τραυματικά γεγονότα ή ιστορικό ψυχικής υγείας. Έρευνες δείχνουν ότι η προσαρμογή στο στρατιωτικό περιβάλλον είναι δύσκολη για άτομα με προηγούμενες αρνητικές εμπειρίες ή φόβους.
    Διατηρήστε μια ισορροπημένη καθημερινότητα, σωματική άσκηση και υποστ
    ... Read more

    Θωμά Ανθή

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Nea Smirni

  • Καλησπέρα σας.
    Υπάρχουν πολλά, στον σημερινό κόσμο, για τα οποία αξίζει να λυπηθεί κανείς. Οι αρχαίοι πίστευαν ότι ο Δίας έχει δύο πιθάρια, ένα με ευτυχία κι ένα με δυστυχία και μοιράζει στους ανθρώπους και από τα δύο ενώ σε κάποιους δίνει μόνο από αυτό με την δυστυχία.

    Η πεποίθηση λοιπόν ότι τα άσχημα πράγματα συμβαίνουν και μάλιστα ίσως σε μεγαλύτερο βαθμό από τα καλά δεν είναι πρόσφατη. Σύμφωνα με έρευνες περίπου το 17% των ανθρώπων θα περάσει ένα καταθλιπτικό επεισόδιο τουλάχιστον μία φορά στην ζωή του. Αυτό όμως σημαίνει ότι το υπόλοιπο 83% δεν θα βιώσει κάτι τέτοιο ακόμα κι αν είναι σίγουρο ότι όλοι θα αντιμετωπίσουμε δύσκο
    ... Read more

    Gkantinas THeodoros

    Ψυχολόγος

    Thessaloniki

  • Καλησπέρα, διαβάζω ότι έχετε αρκετά καλή κατανόηση της κατάστασής σας και είναι σημαντικό αυτό. Η ηλικία καθώς και οι υποχρεωτική θητεία στον στρατό μπορεί να είναι αρκετά στρεσογόνες καταστάσεις. Μήπως να δοκιμάσετε και μία άλλου είδους ψυχοθεραπεία, όπως η συνθετική, που μπορεί να σας βοηθήσει να κατανοήσετε πλήρως την εμπειρίας, πώς μπορεί να έχει δημιουργηθεί και να ανακαλύψετε τρόπους όχι μόνο να τη διαχειριστείτε καλύτερα, αλλά και ίσως να επιλυθεί.

    Γουμαλάτσος Παναγιώτης

    Ψυχοθεραπευτής - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Chalandri

Ask our specialists

Submit your question
We got your question

Question guidelines
  • Do

  • Don’t

    • Refer to people by name

    • Request price for services

How does it work?

Submit an anonymous question

How does it work?

Get updates for your question

How does it work?

Check the answers

Do you need to see a health expert right away?

Start a Video Consultation with a health specialist within 5 minutes

Mobile Image

Do you need to Chat with a health expert right away?

Get instant expert guidance for your medical concerns now!

Mobile Image
success envelop We have received your question!

We’ll send you an email when a specialist responds.