• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 26/06/2024

Καλησπέρα (άρρεν εδώ). Αισθάνομαι ότι η κοινωνία θέλει να με βάλει να κάνω ένα ταξίδι χωρίς επιστροφή (το γράφω πιο κόσμια) και αυτό έχει ως αποτέλεσμα να μην μπορώ ιδιαίτερα να βρω ούτε δουλειά, διότι βιώνω τον ρατσισμό λόγω φύλου, εξαιτίας του ανταγωνισμού με τις γυναίκες από τους εργοδότες, που με παίρνανε δοκιμαστικά και νιώθω πως όλοι αυτοί που με απέρριψαν είχαν πολλούς ρατσιστικούς παράγοντες. Μιλώ για πόστα που κάνουν και τα δύο φύλα. Επίσης, η κοινωνία μου έχει μεταδώσει το μήνυμα ότι επειδή είμαι 25 χρονών, μου έχει πάρει τα χρόνια η ζωή, δεδομένου ότι από τα 30 και μετά θα μου στερηθούν πολλά πράγματα.

7 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας

    Τα συναισθήματα απογοήτευσης και η αίσθηση ότι αντιμετωπίζετε διακρίσεις λόγω φύλου στην αγορά εργασίας μπορούν να επηρεάσουν την αυτοεκτίμησή σας και τη γενική σας ψυχική υγεία.
    Το αίσθημα ότι η κοινωνία σας βάζει εμπόδια και ότι έχετε φτάσει σε ένα σημείο όπου η ηλικία σας θεωρείται πρόβλημα είναι κάτι που πολλοί νέοι άνθρωποι βιώνουν. Είναι αλήθεια ότι υπάρχουν κοινωνικές προκαταλήψεις και στερεότυπα που μπορούν να δυσκολέψουν την επαγγελματική και προσωπική ζωή. Αυτό μπορεί να δημιουργεί έντονο άγχος και αίσθημα αδικίας.
    Μπορεί να είναι χρήσιμο να εξετάσετε τρόπους να αντιμετωπίσετε αυτές τις καταστάσεις, τό
    ... Διάβασε περισσότερα

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα,

    Καταλαβαίνω ότι νιώθεις μεγάλη πίεση και απογοήτευση από την κοινωνία και την αγορά εργασίας. Είναι απογοητευτικό να αντιμετωπίζεις διακρίσεις και να αισθάνεσαι ότι σε κρίνουν με βάση το φύλο σου, ειδικά όταν προσπαθείς να βρεις τη θέση σου σε θέσεις που είναι ανοιχτές και στα δύο φύλα.

    Το να νιώθεις ότι οι ευκαιρίες μειώνονται λόγω της ηλικίας σου είναι επίσης δύσκολο. Η αλήθεια είναι ότι τα 25 σου χρόνια είναι μια ηλικία γεμάτη δυνατότητες και ευκαιρίες για προσωπική και επαγγελματική ανάπτυξη. Μην επιτρέπεις στις αντιλήψεις των άλλων να σε απογοητεύουν ή να περιορίζουν τα όνειρά σου.

    Ίσως είναι καλή ιδ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Μποκολής Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχαναλυτής

    Ιλίσια

  • Θα σας βοηθήσει να κάνετε κάποιες συνεδρίες με ειδικό ψυχικής υγείας ώστε να μπορέσετε να αντιμετωπίσετε αποτελεσματικά τις δυσκολίες που αναφέρετε.

    Μαυροειδή Άννα

    Συμβουλευτική - Ψυχοθεραπεία-Εποπτεία

    Πανόρμου

  • Καλησπέρα,
    Η αναγνώριση αυτών των προκλήσεων που αντιμετωπίζεται και η αναζήτηση υποστήριξης μέσω επαγγελματικής συμβουλευτικής ή ψυχοθεραπείας θα σας βοηθήσει στην αντιμετώπιση των αρνητικών επιπτώσεων και στην ανάπτυξη στρατηγικών για ανταπεξέλθετε σε έναν κόσμο με λιγότερο ρατσιστικές και περιοριστικές προσδοκίες.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Γεια σας! Θα σας πρότεινα να ακούσετε και να ΕΜΠΙΣΤΕΥΘΕΙΤΕ ένα δικό σας εσώτερο κομμάτι. Οι έξω για την επίκριση και το κουτσομπολιό προς τους τρίτους είναι "μανούλες", ωστόσο η μεγάλη φωνή και δύναμη για αλλαγή πηγάζει και ξεκινάει μόνο μέσα από εμάς τους ίδιους. Εκεί ξεκινάει η αλλαγή από την παρατήρηση του ίδιου του Εαυτού μας και μετά των άλλων. Τότε είναι που ελκύονται άλλα πράγματα, νέες εμπειρίες, νέα άτομα ακόμα και νέο επάγγελμα. Ο ρατσισμός ως προς το φύλο ενυπάρχει όντως και στις δύο μεριές, όπως επίσης ο ρατσισμός για την ηλικία το ίδιο. Υποτίθεται πως η ηλικία των 30 είναι ηλικία για "οικογένεια και παιδιά", α... Διάβασε περισσότερα

    Κυριακίδη Στεφανία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Περιστέρι

  • Καλησπέρα. Είναι απόλυτα φυσιολογικό να νιώθεις απογοήτευση και αίσθημα αδικίας όταν αντιμετωπίζεις προκλήσεις στην επαγγελματική σου ζωή και νιώθεις πίεση από τις κοινωνικές προσδοκίες. Είναι σημαντικό να προσπαθήσουμε να δούμε την κατάσταση από μια άλλη οπτική και να βρούμε τρόπους να διαχειριστούμε αυτά τα συναισθήματα. Μίλησε με άτομα που εμπιστεύεσαι. Φίλοι, οικογένεια ή ακόμα και επαγγελματίες μπορούν να προσφέρουν πολύτιμη υποστήριξη και διαφορετικές προοπτικές. Θα συμβούλευα να σκεφτείς σοβαρά το ενδεχόμενο να απευθυνθείς σε έναν ψυχολόγο. Η επαγγελματική βοήθεια μπορεί να προσφέρει πολλά οφέλη, όπως για παράδειγμα να σε βοηθήσει να α... Διάβασε περισσότερα

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Φαίνεται να έχετε απογοητευτεί από πολλά πράγματα και να στεναχωριέστε πολύ, μιλήστε με ψυχίατρο να σας βοηθήσει θεραπευτικά.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός