• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 02/06/2024

Εφηβική ανησυχία για σεξουαλικότητα και άγχος μετά από χωρισμό

Ειμαι έφηβη και τωρα τελευταία δεν εχω όρεξη για τίποτα, ειδικά στο σεξουαλικο κομμάτι και αγχώνομαι συνεχώς μήπως επειδή δεν κοιτάζω αλλα αγορια οτι ειμαι ομοφυλοφιλη καθώς το ειδα και σε μια σειρα η οποία με επηρεασε αρκετά και με έβαλε σε σκέψεις, να σημειωθεί επίσης ότι σημερα χωρισα με το αγορι μου γιατί δεν ήμασταν καλα καθόλου, τι μπορεί να είναι?

6 ειδικοί απάντησαν

  • Το ότι δεν έχετε σεξουαλικη διάθεση μπορεί να οφείλετε σε πολλούς παράγοντες, στον σύντροφο, στο άγχος για αλλά θέματα, σε οικογενειακές δυσκολίες κλπ

    Μπάμπουλη Αλεξάνδρα

    Κλινική Ψυχολόγος- Ψυχοθεραπεύτρια

    Πειραιάς

  • Δεν είναι εύκολη απάντηση περισσότερο εσείς την ξέρετε παρά εμείς χρειάζεται διερεύνηση ίσως με ειδικό ψυχικής υγείας

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Μπορεί απλά να περνάτε μία δύσκολη περίοδο συναισθηματικά ή όντως να υπάρχουν προβληματισμοί στο κομμάτι της σεξουαλικότητας σας. Όσον αφορά το 2ο, μπορείτε να το τσεκάρετε, ψάχνοντας αν όντως ελκύεστε από το ίδιο φύλο ή όχι. Πάντως, όποιος και να είναι ο σεξουαλικός σας προσανατολισμός, είναι οκ.

    Σπανουδάκης Στράτος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χανιά

  • Το να μην κοιτάζετε αγόρια δεν σημαίνει τίποτα από μόνο του, θα μπορούσε να είναι στα πλαίσια άγχους, καταθλιπτικής διάθεσης κλπ. Η τηλεόραση πολλές φορές μας επηρεάζει αλλά ο σεξουαλικός προσανατολισμός είναι κάτι πολύ πυρηνικό και δεν αλλάζει ανάλογα με το τι βλέπουμε. Εάν το θέμα σας αγχώνει υπερβολικά είναι καλό να απευθυνθείτε σε ειδικό που θα μπορέσει να έχει πρόσβαση σε περισσότερες πληροφορίες και θα σας εξηγήσει κάποια πράγματα.

    Ζήκα Αιμιλία

    Ψυχίατρος

    Γλυφάδα

  • Η εφηβεία είναι μια περίοδος σημαντικών αλλαγών και η απώλεια ενδιαφέροντος για δραστηριότητες είναι μία φυσική κατάσταση. Αν νιώθετε ότι δεν έχετε όρεξη για τίποτα, ιδιαίτερα σε ό,τι αφορά τη σεξουαλικότητα, είναι στα πλαίσια του φυσιολογικού.
    Η ανησυχία σας για τη σεξουαλική προτίμηση μπορεί να ενταθεί από την επιρροή τηλεοπτικών σειρών, οι οποίες μερικές φορές προβάλουν θέματα που μας βάζουν σε σκέψεις. Ο πρόσφατος χωρισμός σας με το αγόρι σας μπορεί να έχει έντονο συναισθηματικό αντίκτυπο, κάνοντάς σας να αισθάνεστε περισσότερο ευάλωτη και αβέβαιη για το μέλλον.
    Είναι σημαντικό να δώσετε χρόνο στον εαυτό σας για να τον εξερευνήσετ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Είναι φυσιολογικό στην εφηβεία να αισθάνεστε μπερδεμένη σχετικά με τη σεξουαλικότητά σας, ειδικά μετά από έναν χωρισμό και με τις επιρροές από τα μέσα μαζικής ενημέρωσης. Το γεγονός ότι δεν κοιτάζετε άλλα αγόρια αυτή τη στιγμή μπορεί να οφείλεται στο άγχος και τις συναισθηματικές αναταραχές. Είναι σημαντικό να δώσετε στον εαυτό σας χρόνο για αυτοανακάλυψη και να μην βιαστείτε να βάλετε ταμπέλες στον εαυτό σας. Αναζητήστε υποστήριξη από άτομα που εμπιστεύεστε όπως φίλους ή συγγενείς, και δώστε προτεραιότητα στην αυτοφροντίδα σας. Συζήτηση και ενημέρωση μπορεί να βοηθήσουν στη διαχείριση των συναισθημάτων σας.

    Θωμά Ανθή

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Νέα Σμύρνη

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.