• Depression
  • Submitted on 25/06/2024

Νευριάζω γρήγορα, έχω αρνητικές σκέψεις και κλαίω συχνά τα βράδια, τι να κάνω;

Είμαι 20 ετών… γενικά αυτό που έχω καταλάβει σε μένα είναι ότι μπορεί να νευριάζω πολύ γρήγορα έχω αρνητικές σκέψεις για εμένα σκέφτομαι δυσάρεστα πράγματα για εμένα κλαίω αρκετές φορές τα βραδιά νιώθω ότι πολλές φορές δεν με καταλαβαίνουν μου είναι πλέον δύσκολο να εκφράζομαι στους άλλους για διαφορά θέματα που με απασχολούν η μάλλον δεν μπορώ να εκφραστώ

6 specialists answered

  • Καλησπέρα σας,
    Τα συμπτώματα τα οποία έχετε, οδηγούν στο συμπέρασμα ότι θα ήταν προς την σωστή κατεύθυνση να αναζητήσετε έναν ψυχοθεραπευτή/τρια έτσι ώστε να μπορέσετε να μιλήσετε για όλα αυτά που σας απασχολούν και σας δυσκολεύουν. Σε ότι αφορά τη δυσκολία έκφρασης, την οποία αναφέρετε ότι έχετε, είναι κάτι το οποίο μπορεί να δουλευτεί και να αντιμετωπιστεί με επιτυχία μέσα σε μια θεραπευτική σχέση. Κανείς δεν γεννήθηκε με το "ταλέντο" της έκφρασης. Η δυνατότητα της έκφρασης πλάθεται με το χρόνο και πάντα σε σχέση με το περιβάλλον. Ένα ψυχοθεραπευτικό πλαίσιο είναι κατάλληλο περιβάλλον για να αντιμετωπίσετε τις δυσκολίες που αν
    ... Read more

    Μπανούτα Μαρία

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Palaio Faliro

  • Μοιάζει σαν να μένουν εγκλωβισμένα συναισθήματα μέσα σας. Ίσως να αντιμεττωπίζετε μια δυσκολία να εκφράσετε ό, τι πραγματικά επιθυμείτε. Ίσως είναι αυτή η ευκαιρία σας να δώσετε στον εαυτό σας την δύναμη που του αξίζει.

    Αντωνίου Μαρία Χ.

    Ψυχολόγος

    Skidra

  • Καταλαβαίνω πόσο δύσκολο μπορεί να είναι να νιώθεις έτσι. Η εμπειρία να νιώθεις νευρικός/η, να έχεις αρνητικές σκέψεις για τον εαυτό σου και να μην μπορείς να εκφραστείς είναι πολύ δυσάρεστη. Είναι σημαντικό να αντιμετωπίσεις αυτά τα συναισθήματα και να βρεις τρόπους να αντιμετωπίζεις αυτές τις δυσκολίες. Μια καλή αρχή είναι να σκεφτείς να μιλήσεις με έναν ειδικό, όπως έναν ψυχολόγο. Ένας ψυχολόγος μπορεί να σε βοηθήσει να κατανοήσεις καλύτερα τα συναισθήματά σου, να ανακαλύψεις τις αιτίες των αρνητικών σκέψεων και να μάθεις τεχνικές για τη διαχείριση του άγχους και των συναισθημάτων. Επίσης, είναι σημαντικό να προσπαθείς να βρεις χρόνο για ε... Read more

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Monastiraki

  • Ένας από τους κύριους πυλώνες της ψυχολογικής ευημερίας είναι η αυτογνωσία και η διαχείριση των συναισθημάτων μας. Βρίσκεστε σε μια ηλικία όπου οι εσωτερικές συγκρούσεις και η συναισθηματική αστάθεια μπορούν να είναι έντονα, και αυτά τα συναισθήματα δεν είναι ασυνήθιστα.
    Όταν παρατηρείτε ότι νευριάζετε εύκολα και ότι οι αρνητικές σκέψεις για τον εαυτό σας κυριαρχούν, είναι σημαντικό να κατανοήσετε ότι αυτά τα συναισθήματα είναι προσωρινά και μπορούν να αντιμετωπιστούν με τη σωστή στήριξη και διάφορες τεχνικές.
    Είναι σημαντικό να αναζητήσετε στήριξη από επαγγελματία ψυχολόγο, ο οποίος θα σας βοηθείσει στην ανάπτυξη στρατηγικών που θα σ
    ... Read more

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Kypseli

  • Καλημερα σας.
    Θα σας προτεινα την συναντηση με εναν ειδικο ωστε να διερευνηθουν οι παραγοντες που εμπλεκονται για την δημιουργια και διατηρηση αυτων των σκεψεων με σκοπο την αντιμετωπιση τους.

    Αγγλοπούλου Έφη

    Ψυχολόγος

    Panormou

  • Καλησπέρα σας. Μπορείτε να λάβετε βοήθεια από ειδικό ψυχικής υγείας για να βρείτε τις ισορροπίες σας και την κατάλληλη ψυχολογική υποστήριξη

    Βασιλάκη Άννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Chios

Ask our specialists

Submit your question
We got your question

Question guidelines
  • Do

  • Don’t

    • Refer to people by name

    • Request price for services

How does it work?

Submit an anonymous question

How does it work?

Get updates for your question

How does it work?

Check the answers

Do you need to see a health expert right away?

Start a Video Consultation with a health specialist within 5 minutes

Mobile Image

Do you need to Chat with a health expert right away?

Get instant expert guidance for your medical concerns now!

Mobile Image
success envelop We have received your question!

We’ll send you an email when a specialist responds.