• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 22/07/2024

Πώς να διαχειριστώ το άγχος και την υποχονδρία χωρίς φάρμακα στα 30 μου;

Καλησπέρα,είμαι 30 χρόνων κ περίπου ένα χρόνο βιώνω παρά πολύ άγχος,νιώθω ότι κάτι μ συμβαίνει..κάτι έχω,συνεχώς ψάχνω το σώμα μου κ ότι βρίσκω το μεταφράζω σαν κάτι κακό και μπαίνω στο Ίντερνετ και ψάχνω συνέχεια ..πηγαίνω ανά δυο μήνες σ γιατρούς κάνω εξετάσεις κ όλα βγαίνουν καλά.Μετα από δυο μήνες παλι κάτι παρουσιάζεται κ παλι το βιώνω όλο αυτό σ σημείο να κάνω όλα τα σενάρια στο μυαλό μου..δεν μπορώ να ζω έτσι..δν έχω πάει σε ψυχολόγο.φοβαμαι δεν θέλω να ξεκινήσω να παίρνω χάπια.

7 ειδικοί απάντησαν

  • Κατανοώ πόσο δύσκολο μπορεί να είναι να ζείτε με τόσο άγχος και ανησυχία. Η κατάσταση που περιγράφετε φαίνεται να σχετίζεται με την υγεία σας, κάτι που είναι πολύ κοινό και συχνά μπορεί να διαχειριστεί με την κατάλληλη υποστήριξη. Θα ήθελα να σας ενθαρρύνω να εξετάσετε την επιλογή της ψυχοθεραπείας. Η ψυχοθεραπεία μπορεί να σας βοηθήσει να κατανοήσετε τις ρίζες του άγχους σας, να αναπτύξετε στρατηγικές για τη διαχείρισή του και να βελτιώσετε τη συνολική σας ποιότητα ζωής.

    Πολλοί άνθρωποι φοβούνται ότι η έναρξη ψυχοθεραπείας σημαίνει αυτόματα και τη χρήση φαρμάκων, όμως αυτό δεν είναι απαραίτητο.

    Η απόφαση να ζητήσετε βοήθεια
    ... Διάβασε περισσότερα

  • Καλημέρα σας!
    Θα συμφωνήσω μαζί σας ότι είναι πράγματι πολύ δύσκολο να ζείτε έτσι.
    Επίσης , αντιλαμβάνεστε ότι χρειάζεστε βοήθεια και ότι θα ήταν καλό να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία αλλά σας φοβίζει. Θα ήθελα να κάνουμε μια σημαντική διευκρίνηση. Η ψυχοθεραπεία δεν έχει σχέση με φαρμακευτική αγωγή. Η ψυχοθεραπεία είναι μια διαδικασία που βασίζεται στη λεκτική επικοινωνία και που σας βοηθάει να έρθετε πιο κοντά στον εαυτό σας μέσα από την αναγνώριση των συναισθημάτων και των σκέψεων σας. Ο στόχος είναι να καταλάβετε τι είναι αυτό/α που σας προκαλούν τόσο πολύ άγχος. Αυτό θα σας ανακουφίσει και σιγά σιγά, μαζί με τον/την θεραπευτή/τρια σας
    ... Διάβασε περισσότερα

    Παπαδημητροπούλου Βικτώρια

    Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέο Ψυχικό

  • Το ότι θα επισκεφθείτε έναν ψυχολόγο δεν σημαίνει απαραίτητα ότι θα λάβετε κάποια φαρμακευτική αγωγή. Αν θεωρείται πως έχετε περισσότερα να κερδίσετε παρά να χάσετε, μπορείτε να δοκιμάσετε να πάτε σε κάποιον συνάδελφο. Ίσα ίσα απλά για να εξετάσετε και αυτήν την εκδοχή της ιστορίας.

    Νταϊλάκης Παναγιώτης

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Εκτιμώ ότι θα ήταν ωφέλιμο να αναζητήσετε τη συνδρομή ενός επαγγελματία ψυχικής υγείας, αρχικά ώστε να συζητήσετε σχετικά με τους προβληματισμούς σας.

    Μπαϊρακτάρης Κλεάνθης-Ευάγγελος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Χαλκίδα

  • Καλησπέρα σας. Εάν καταλαβαίνω σωστά, το έντονο άγχος σας προκαλεί σωματικά συμπτώματα που σας παραπέμπουν σε κάποια ασθένεια, η οποία όμως δεν υφίσταται. Χρειάζεται να μιλήσετε με κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας για να αναγνωρίσετε τις πηγές του άγχους σας και να βρείτε τρόπους να ανακουφιστείτε. Η φαρμακευτική αγωγή δεν είναι απαραίτητη. Εάν ο ψυχοθεραπευτής σας κρίνει ότι χρειάζεται, θα το συζητήσετε μαζί. Η γνωσιακή θεραπεία βάσει ενσυνειδητότητας ίσως σας βοηθούσε. Εάν θέλετε περισσότερες πληροφορίες παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μου.

    Ιωάννου Διονυσία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Χαλάνδρι

  • Καλησπέρα,
    Κατανοώ τον φόβο σας να απευθυνθείτε σε ψυχολόγο και την ανησυχία σας σχετικά με την έναρξη φαρμακευτικής αγωγής. Ωστόσο, η παροχή ψυχολογικής υποστήριξης θα αποτελέσει καθοριστικό βήμα για την αντιμετώπιση αυτής της κατάστασης, χωρίς απαραίτητα τη χρήση φαρμάκων, προσφέροντάς σας στρατηγικές για την καλύτερη διαχείριση του άγχους σας και τη βελτίωση της ποιότητας ζωής σας.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα σας. Κατανοώ την αγωνία σας και τα δύσκολα συναισθήματα που βιώνετε. Είναι σημαντικό να αναφέρω ότι ένας ψυχολόγος δεν χορηγεί φάρμακα. Η δουλειά του ψυχολόγου είναι να παρέχει ψυχοθεραπεία και να σας βοηθήσει να κατανοήσετε και να αντιμετωπίσετε τα συναισθήματα και τις σκέψεις σας. Η ψυχοθεραπεία μπορεί να είναι πολύ αποτελεσματική στη διαχείριση του άγχους. Η Γνωστική Συμπεριφορική Θεραπεία είναι μια μέθοδος που επικεντρώνεται στο να αναγνωρίσετε και να αλλάξετε τις αρνητικές σκέψεις και συμπεριφορές που συμβάλλουν στο άγχος σας. Επομένως η ψυχοθεραπεία μπορεί να σας βοηθήσει να κατανοήσετε τις ρίζες του άγχους σας, να αναπτύξετε ... Διάβασε περισσότερα

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.