• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 28/05/2024

Μήπως το Seroxat 20 δεν λειτουργεί μετά από 10 χρόνια; Ζαλάδες και τρέμουλο στα πόδια.

Καλησπέρα σας κάνω σχεδόν 10 χρόνια θεραπεία με seroxat 20 εδώ όμως κ περίπου ένα μήνα επέστρεψαν οι ζαλάδες κ το τρέμουλο στα πόδια όταν βγαίνω από το σπίτι μήπως δεν λειτουργεί το φάρμακο μετά από τόσα χρόνια;συνέπεια όλων να μην βγαίνω πάλι εξω

8 ειδικοί απάντησαν

  • Το φάρμακο μόνο του δεν φτάνει χρειάζεστε θεραπεία με ειδικό ψυχικής υγείας αλλαγές της σκέψη και στον τρόπο που βλέπετε τη ζωή σας και τον εαυτό σας ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Θα πρέπει να το συζητήσετε με τον ψυχίατρο σας. Ίσως χρειάζεται κάποια τροποποίηση η φαρμακευτική σας αγωγή.

    Μαυροειδή Άννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Πανόρμου

  • Καλησπέρα σας, οι αλλαγές στην αποτελεσματικότητα ενός φαρμάκου μετά από μεγάλο χρονικό διάστημα θεραπείας είναι δυνατόν να συμβούν. Σε αυτήν την περίπτωση, θα ήταν καλό να συζητήσετε τις αλλαγές που παρατηρείτε με τον γιατρό σας. Είναι σημαντικό να μην διστάσετε να ζητήσετε βοήθεια από επαγγελματία υγείας για να βελτιωθεί η κατάστασή σας και να μπορέσετε να ξαναβγείτε έξω με άνεση.

    Δανάτσα Δάφνη

    Ψυχολόγος

    Βέροια

  • Μιλήστε με ψυχίατρο μπορεί να χρειαστεί επανεκτίμηση της δόσης του φαρμάκου.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλημέρα σας!
    Απ'ότι αναφέρετε έιστε σε φαρμακευτική αγωγή 10 χρόνια. Ως αναφορά στα φάρμακα θα πρέπει να απευθυνθείτε στον ψυχίατρο που σας παρακολουθεί μήπως χρειαστεί να αλλάξει την δοσολογία ή το θεραπευτικό σχήμα. Στις αγχώδεις διαταραχές και στην κατάθλιψη καλύτερα αποτελέσματα έχει η συνδυαστική θεραπεία με φάρμακα και η ψυχοθεραπεία Γνωσιακής και Συμπεριφορικής προσέγγισης.

    Βλαχάκη Ζωή (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Φιλοθέη

  • Γεια σας. Μετά από κάποια διάστημα χρήσης ενός φαρμάκου μπορεί να χρειαστεί κάποια αλλαγή γιατί πλέον δεν σας καλύπτει. Καλό είναι να το συζητήσετε με τον θεράποντα ψυχίατρο σας .

    Τραμπακοπούλου Αλεξία

    Ψυχολόγος

    Πετράλωνα

  • Είναι σημαντικό να συζητήσετε αυτές τις αλλαγές στη συμπεριφορά σας με τον γιατρό σας. Μπορεί να χρειάζεται να επανεξεταστεί η δοσολογία του φαρμάκου ή ακόμα και να εξεταστούν εναλλακτικές θεραπείες. Αυτά τα συμπτώματα μπορεί να οφείλονται σε πολλούς παράγοντες, και μια εξέταση από τον ειδικό σας μπορεί να βοηθήσει να διαλευκανθούν τα πράγματα.

    Θωμά Ανθή

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα σας, η αγωγή είναι μια καλή οδός προκειμένου να αντιμετωπιστούν τα σωματικά συμπτώματα και η καθημερινότητα του ατόμου να γίνει πιο λειτουργική. Η κατάλληλη αγωγή ορίζεται σε συνεργασία και συνεχή επαφή με τον ειδικό, ώστε να αξιολογείται συχνά η αποτελεσματικότητα της.
    Ωστόσο, προτείνεται μαζί με την φαρμακευτική αγωγή να συνδυάζεται η προσωπική αναζήτηση και θεραπεία. Με αυτόν τον τρόπο σιγά σιγά το άτομο καλείται να εντοπίσει τις δυσκολίες του, να αντιληφθεί την "πηγή" αυτών και να βρει τον κατάλληλο τρόπο διαχείρισης, προκειμένου η καθημερινότητα του να γίνει πιο λειτουργική.

    Σολδάτου Μαρία

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Χαλάνδρι

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.