• Anxiety and Stress
  • Submitted on 28/05/2024

Μήπως το Seroxat 20 δεν λειτουργεί μετά από 10 χρόνια; Ζαλάδες και τρέμουλο στα πόδια.

Καλησπέρα σας κάνω σχεδόν 10 χρόνια θεραπεία με seroxat 20 εδώ όμως κ περίπου ένα μήνα επέστρεψαν οι ζαλάδες κ το τρέμουλο στα πόδια όταν βγαίνω από το σπίτι μήπως δεν λειτουργεί το φάρμακο μετά από τόσα χρόνια;συνέπεια όλων να μην βγαίνω πάλι εξω

8 specialists answered

  • Το φάρμακο μόνο του δεν φτάνει χρειάζεστε θεραπεία με ειδικό ψυχικής υγείας αλλαγές της σκέψη και στον τρόπο που βλέπετε τη ζωή σας και τον εαυτό σας ευχαριστώ

    Karofyllaki Stauroula

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Agios Nikolaos

  • Θα πρέπει να το συζητήσετε με τον ψυχίατρο σας. Ίσως χρειάζεται κάποια τροποποίηση η φαρμακευτική σας αγωγή.

    Μαυροειδή Άννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Panormou

  • Καλησπέρα σας, οι αλλαγές στην αποτελεσματικότητα ενός φαρμάκου μετά από μεγάλο χρονικό διάστημα θεραπείας είναι δυνατόν να συμβούν. Σε αυτήν την περίπτωση, θα ήταν καλό να συζητήσετε τις αλλαγές που παρατηρείτε με τον γιατρό σας. Είναι σημαντικό να μην διστάσετε να ζητήσετε βοήθεια από επαγγελματία υγείας για να βελτιωθεί η κατάστασή σας και να μπορέσετε να ξαναβγείτε έξω με άνεση.

    Δανάτσα Δάφνη

    Ψυχολόγος

    Veria

  • Μιλήστε με ψυχίατρο μπορεί να χρειαστεί επανεκτίμηση της δόσης του φαρμάκου.

    THeleritis Hristos

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Evaggelismos

  • Καλημέρα σας!
    Απ'ότι αναφέρετε έιστε σε φαρμακευτική αγωγή 10 χρόνια. Ως αναφορά στα φάρμακα θα πρέπει να απευθυνθείτε στον ψυχίατρο που σας παρακολουθεί μήπως χρειαστεί να αλλάξει την δοσολογία ή το θεραπευτικό σχήμα. Στις αγχώδεις διαταραχές και στην κατάθλιψη καλύτερα αποτελέσματα έχει η συνδυαστική θεραπεία με φάρμακα και η ψυχοθεραπεία Γνωσιακής και Συμπεριφορικής προσέγγισης.

    Βλαχάκη Ζωή (Deactivated account)

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Nea Filothei

  • Γεια σας. Μετά από κάποια διάστημα χρήσης ενός φαρμάκου μπορεί να χρειαστεί κάποια αλλαγή γιατί πλέον δεν σας καλύπτει. Καλό είναι να το συζητήσετε με τον θεράποντα ψυχίατρο σας .

    Τραμπακοπούλου Αλεξία

    Ψυχολόγος

    Petralona

  • Είναι σημαντικό να συζητήσετε αυτές τις αλλαγές στη συμπεριφορά σας με τον γιατρό σας. Μπορεί να χρειάζεται να επανεξεταστεί η δοσολογία του φαρμάκου ή ακόμα και να εξεταστούν εναλλακτικές θεραπείες. Αυτά τα συμπτώματα μπορεί να οφείλονται σε πολλούς παράγοντες, και μια εξέταση από τον ειδικό σας μπορεί να βοηθήσει να διαλευκανθούν τα πράγματα.

    Θωμά Ανθή

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Nea Smirni

  • Καλησπέρα σας, η αγωγή είναι μια καλή οδός προκειμένου να αντιμετωπιστούν τα σωματικά συμπτώματα και η καθημερινότητα του ατόμου να γίνει πιο λειτουργική. Η κατάλληλη αγωγή ορίζεται σε συνεργασία και συνεχή επαφή με τον ειδικό, ώστε να αξιολογείται συχνά η αποτελεσματικότητα της.
    Ωστόσο, προτείνεται μαζί με την φαρμακευτική αγωγή να συνδυάζεται η προσωπική αναζήτηση και θεραπεία. Με αυτόν τον τρόπο σιγά σιγά το άτομο καλείται να εντοπίσει τις δυσκολίες του, να αντιληφθεί την "πηγή" αυτών και να βρει τον κατάλληλο τρόπο διαχείρισης, προκειμένου η καθημερινότητα του να γίνει πιο λειτουργική.

    Soldatou Maria

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Chalandri

Ask our specialists

Submit your question
We got your question

Question guidelines
  • Do

  • Don’t

    • Refer to people by name

    • Request price for services

How does it work?

Submit an anonymous question

How does it work?

Get updates for your question

How does it work?

Check the answers

Do you need to see a health expert right away?

Start a Video Consultation with a health specialist within 5 minutes

Mobile Image

Do you need to Chat with a health expert right away?

Get instant expert guidance for your medical concerns now!

Mobile Image
success envelop We have received your question!

We’ll send you an email when a specialist responds.