• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 08/08/2024

εχω ταξιδιωτικο αγχος πως μπορω να το αντιμετωπισω?

7 ειδικοί απάντησαν

  • Η κατάσταση σας αντιμετωπίζετε εύκολα με θεραπεία της συμπεριφοράς. Δείτε έναν ψυχοθεραπευτή θεραπείας της συμπεριφοράς και θα σας διδάξει τεχνικές ώστε να απαλλαγείτε από το άγχος αυτό.

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • Γειά σας,
    Το ταξιδιωτικό άγχος είναι ένα συχνό φαινόμενο και υπάρχουν αρκετοί τρόποι να το διαχειριστείτε. Πρώτα απ' όλα, είναι χρήσιμο να αναγνωρίσετε ποιες συγκεκριμένες πλευρές του ταξιδιού σας προκαλούν άγχος (είναι π.χ. η ώρα άφιξης, το ίδιο το ταξίδι, η πιθανότητα καθυστέρησης ;). Αυτό είναι ένα πρώτο, αλλά σημαντικότατο βήμα στην διαχείριση του άγχους. Τεχνικές χαλάρωσης όπως η βαθιά αναπνοή, μπορούν να βοηθήσουν στη μείωσή του, τόσο πριν από το ταξίδι όσο και κατά τη διάρκειά του. Αν βρεθείτε σε μια στιγμή έντονου στρες, προσπαθήστε να αναπνεύσετε βαθιά και να επικεντρωθείτε στην παρούσα στιγμή. Αν το άγχος είναι έντονο και σ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Αρχοντή Άννα

    Ψυχολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα σας. Λυπάμαι για αυτό. Πρέπει να είναι ιδιαίτερα κουραστικό ειδικά σε περιόδους διακοπών όπως αυτή. Προσωπικά θα με βοηθούσε περισσότερο να είχα πρόσβαση σε περισσότερες πληροφορίες για το άγχος που αναφέρετε. Πότε εμφανίζεται; Με ποιον τρόπο; Ποιες σκέψεις το συνοδεύουν;

    Θα σας ενθάρρυνα να απευθυνθείτε σε ψυχολόγο ώστε να έρθετε σε πληρέστερη επαφή με τον εαυτό σας και τις ανάγκες σας, ώστε να κατανοήσετε καλύτερα το άγχος αυτό και να μπορέσετε να το διαχειρίζεστε αποτελεσματικά. Προσωπικά βρίσκομαι στη διάθεσή σας. Να είστε καλά.

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Μιλήστε με ψυχίατρο να σας βοηθήσει και να σας συμβουλέψει θεραπευτικά

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Το ταξιδιωτικό άγχος είναι ένα κοινό πρόβλημα για πολλούς ανθρώπους και μπορεί να προκύψει από διάφορους λόγους. Υπάρχουν, όμως, διάφορες στρατηγικές που μπορείτε να δοκιμάσετε για να το αντιμετωπίσετε. Η διαχείριση του άγχους μέσω αναπνοών και τεχνικών χαλάρωσης μπορεί να είναι πολύ βοηθητική. Προσπαθήστε να εξασκήσετε βαθιές αναπνοές ή να χρησιμοποιήσετε τεχνικές διαλογισμού για να ηρεμήσετε το μυαλό και το σώμα σας πριν και κατά τη διάρκεια του ταξιδιού. Μπορείτε να δοκιμάσετε να κλείσετε τα μάτια σας, να πάρετε βαθιές εισπνοές και να εστιάσετε στη στιγμή, αφήνοντας τις αρνητικές σκέψεις να περάσουν. Είναι επίσης σημαντικό να αποσπάσετε το... Διάβασε περισσότερα

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Χαίρετε! Λυπάμαι για τη δυσκολία που αντιμετωπίζεται, κατανοώντας πως μπορεί - υπό συνθήκες - να δυσκολέψει την καθημερινότητα σας. Χρειάζονται περισσότερες πληροφορίες και διερεύνηση, ώστε να αξιολογηθεί η πηγή προέλευσης του άγχους και να κατανοηθεί πλήρως η φύση της κατάστασης. Η ψυχοθεραπεία έχει αποδειχθεί ιδιαίτερα επωφελής για την αντιμετώπιση τέτοιου είδους δυσκολιών και ιδίως η Γνωσιακή Συμπεριφορική μέθοδος. Θα σας προέτρεπα να δώσετε μια ευκαιρία στη διαδικασία της θεραπείας.

    Μίχα Ελένη

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια, MSc Κλινική Νευροψυχολογία

    Αμπελόκηποι

  • Το ταξιδιωτικό άγχος είναι μια κατάσταση που βιώνουν πολλοί άνθρωποι πριν, κατά τη διάρκεια ή μετά από ένα ταξίδι. Αυτό το άγχος μπορεί να προκληθεί από διάφορους παράγοντες, όπως η αβεβαιότητα σχετικά με το πού θα μείνουμε, η έλλειψη ελέγχου κατά τη διάρκεια των πτήσεων και οι ανησυχίες για το πώς θα οργανώσουμε τις δραστηριότητές μας ή βαθύτερες ψυχολογικές αιτίες.
    Για την αντιμετώπιση του άγχους αυτού, είναι σημαντική η προετοιμασία πριν από το ταξίδι, όπως η καλή οργάνωση του προγράμματος και η έρευνα για τον προορισμό.
    Αν το άγχος παραμένει έντονο, η επαφή με επαγγελματίες ψυχικής υγείας θα προσφέρει πρόσθετη υποστήριξη και ανακ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.