• Δίαιτα και διατροφή
  • Υποβλήθηκε 19/07/2024

Καλησπερα! Εφοσον καποιος καταναλωνει ελαιολαδο καθημερινα, πρεπει να καταναλωνει και ελιες; Δεν ειναι υπερβολικο; Σας ευχαριστω!

7 ειδικοί απάντησαν

  • Δεν είναι υποχρεωτικό

    Κοντογιάννης Λάμπρος

    Διαιτολόγος - Παιδοδιατροφολόγος

    Αθήνα

  • Προτιμαμε τις ελιες. Δεν ειναι αναγκαιο ουτε το ενα ουτε το αλλο

    Μπουραζάνης Διονύσιος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Εάν σε κάποιους αρέσουν οι ελιές, γιατί όχι, είναι εξαιρετικό τρόφιμο.

    Κωνσταντίνου Κρήνη

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Βούλα

  • Με την ίδια λογική δε θα πρέπει να καταναλώνουμε άλλα αρτοσκευάσματα μέσα στη μέρα, εάν τρώμε ψωμί. Φυσικά καταλαβαίνετε πως αυτό στην πράξη δεν ισχύει, καθώς σε ένα ημερήσιο διαιτολόγιο μπορούν να ενταχθούν διάφορα αρτοσκευάσματα, σε συγκεκριμένες ποσότητες. Αυτό συμβαίνει επειδή η διατροφή μας, εκτός από το γεγονός ότι καλύπτει μια βιολογική μας ανάγκη, μας προσφέρει και ευχαρίστηση. Πολλοί άνθρωποι απολαμβάνουν τις διαφορετικές γεύσεις στην καθημερινότητά τους και γενικά καλό είναι να υπάρχει ποικιλία στη διατροφή, ειδικά όταν πρόκειται για κατανάλωση φυσικών τροφών. Ανάλογα με τις ποσότητες που καταναλώνουμε τα διάφορα τρόφιμα, μπορούμε ν... Διάβασε περισσότερα

    Παπαδοπούλου Κυριακή

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Αθήνα

  • Η κατανάλωση ελαιολάδου και ελιών είναι και τα δύο ωφέλιμα για την υγεία, αλλά η υπερβολική κατανάλωση οποιουδήποτε τροφίμου μπορεί να έχει αρνητικές επιπτώσεις.

    Ας δούμε τα οφέλη και τις πιθανές ανησυχίες για κάθε τροφή:
    Ελαιόλαδο:
    Οφέλη: Πλούσιο σε αντιοξειδωτικά, υγιή λίπη (μονοακόρεστα και πολυακόρεστα), βιταμίνες E και K. Βοηθά στην πρόληψη καρδιαγγειακών παθήσεων, καρκίνου, φλεγμονών και βελτιώνει τη γνωστική λειτουργία.
    Πιθανές ανησυχίες: Υψηλή περιεκτικότητα σε θερμίδες. Η υπερβολική κατανάλωση μπορεί να οδηγήσει σε αύξηση βάρους, εάν δεν λαμβάνεται υπόψη η συνολική πρόσληψη θερμίδων.
    Ελιές:
    Οφέλη: Καλή πη
    ... Διάβασε περισσότερα

    Παυλίδου Ελένη

    Κλινική Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Δράμα

  • Ναι εννοείται, η διατροφή σας θα πρέπει να έχει ποικιλία από τροφές. Οπότε το ελαιόλαδο είναι σημαντική πηγή καλών λιπαρών στη διατροφή σας αλλά και οι ελιές είναι αρκετά θρεπτικές.

    Φιλιππόνη Βίντια

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Μαρούσι

  • Καλησπέρα σας! Αν δεν υπάρχει ζήτημα αυξημένου βάρους δεν υπάρχει πρόβλημα!

    Κουβάτσος Φίλιππος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κορωπί

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.