Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά.

  • Δίαιτα και διατροφή
  • Υποβλήθηκε 29/07/2024

Καλησπερα τον τελευταιο καιρο πειναω πολυ ευκολα πχ ενω εχω φαει κανονικα πειναω μετα απο 1-2 ωρες σαν να εχω να φαω μερες και αρχιζω και εχω ζαλαδα και αδυναμια αν δεν φαω ( δεν ειναι η πρωτη φορα που το παθαινω το εχω παθει αρκετες φορες τα τελευταια 2 χρονια) δεν ξερω αν σχετιζονται αλλα εχω υψηλη ομοκυστεινη οπου παιρνω filicin για αυτο, επισης εχω παρατηρησει στις εξετασεις μου οτι τα τελευταια χρονια ειναι διαρκως ελαχιστα ανεβασμενη η ολικη χολυλεθρινη μου. με το που φαω κατι νιωθω κατευθειαν καλυτερα. Γνωριζει κανεις τι μπορει να φταει και που μπορω να απευθυνθω;

6 ειδικοί απάντησαν

  • Ελέγξτε προδιαβητικό και αντίσταση στην ινσουλίνη

    Κοντογιάννης Λάμπρος

    Διαιτολόγος - Παιδοδιατροφολόγος

    Αθήνα

  • Τα συμπτώματα που περιγράφετε, όπως το συχνό αίσθημα πείνας, η ζαλάδα και η αδυναμία που νιώθετε λόγω έλλειψης τροφής, μπορεί να οφείλονται σε διάφορους λόγους, που ενδεχομένως να σχετίζονται με το μεταβολισμό σας, τα επίπεδα σακχάρου στο αίμα ή άλλες μεταβολικές διαταραχές.

    Πιθανές αιτίες για τα παραπάνω συμπτώματα είναι η υπογλυκαιμία, η αντίσταση στην ινσουλίνη, ορμονικές διαταραχές, διατροφικές ελλείψεις, stress κ.ά.

    Καλό είναι να απευθυνθείτε σε έναν παθολόγο ή ενδοκρινολόγο, ώστε να αξιολογήσει τα συμπτώματά σας, να σας δώσει παραπεμπτικό για να κάνετε εξετάσεις αίματος ή άλλες εξετάσεις που κρίνει εκείνος απαραίτητες
    ... Διάβασε περισσότερα

    Παπαδοπούλου Κυριακή

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Αθήνα

  • Καλημέρα. Όσα περιγράφετε θα μπορούσαν να οφείλονται σε κάποια διαταραχή στα επίπεδα σακχάρου, σε αυξημένα επίπεδα στρες ή μειωμένα επίπεδα πίεσης. Δεν νομίζω ότι σχετίζονται με τις εξετάσεις που αναφέρεται (με επιφύλαξη εννοείται)..Σε κάθε περίπτωση, θα πρότεινα μια διατροφική εκτίμηση από εξειδικευμένο διαιτολόγο, κυρίως για να δούμε αν υπάρχει διατροφική ανεπάρκεια !

    Πετράκου Μαριλένα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κερατσίνι

  • Γειά σας.
    Κατανοώ την ανησυχία σας για την αυξημένη όρεξη και τα συνοδά συμπτώματα. Είναι φυσιολογικό να αισθάνεστε έτσι, ειδικά όταν τα συμπτώματα επαναλαμβάνονται.

    Ας δούμε όμως τι μπορεί να συμβαίνει:
    Υψηλή ομοκυστεΐνη και χοληστερόλη: Η υψηλή ομοκυστεΐνη συνδέεται με αυξημένο κίνδυνο καρδιαγγειακών νοσημάτων. Η χοληστερόλη, όταν είναι αυξημένη, μπορεί να προκαλέσει προβλήματα στην κυκλοφορία του αίματος. Και οι δύο αυτές καταστάσεις μπορεί να επηρεάσουν τον μεταβολισμό σας και να οδηγήσουν σε αυξημένη όρεξη.
    Διακυμάνσεις στα επίπεδα γλυκόζης: Είναι πιθανό να έχετε μικρές διακυμάνσεις στα επίπεδα γλυκόζης στο αίμα σας,
    ... Διάβασε περισσότερα

    Παυλίδου Ελένη

    Κλινική Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Δράμα

  • Καλησπέρα αυτό που σας συμβαίνει δε συνδέεται με την ομοκυστεϊνη και τις άλλες εξετάσεις που αναφέρετε. Κατά πάσα πιθανότητα κάνετε υπερέκκριση ινσουλίνης και αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να πεινάτε σε 1-2 ώρες μετά το γεύμα. Δοκιμάστε να αποφύγετε τους υδατάνθρακες για 1-2 βδομάδες και αν δείτε διαφορά τότε συμβαίνει αυτό που σας προανέφερα. Σε αυτή την περίπτωση επισκεφτείτε έναν έμπειρο διαιτολόγο να σας κατευθύνει πως μπορείτε να επανεντάξετε σωστά τους υδατάνθρακες.

    Κουβάτσος Φίλιππος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κορωπί

  • Καλό θα είναι να επισκεφθείτε έναν κλινικό διαιτολόγο ώστε να σας βοηθήσει, να σας ρυθμίσει τη διατροφή σας κατάλληλα, να σας συντάξει ένα εξατομικευμένο διατροφικό πρόγραμμα ανάλογα με τις ανάγκες σας και να σας παρακολουθεί ανά τακτά χρονικά διαστήματα με κατάλληλες μετρήσεις.

    Φιλιππόνη Βίντια

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Μαρούσι

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.