• Δίαιτα και διατροφή
  • Υποβλήθηκε 27/06/2024

Γεια σας, Συνηθως λενε οτι γινεται κατακρατηση υγεων απο την υπερβολικη προσληψη αλατιου, αλλα θελω να ρωτησω αν μπορει να συμβει και το αντιθετο, δηλαδη καποιος να νιωθει πρηξιματα και μειωμενη ενεργεια απο την ελλειψη αλατιου;;;

3 ειδικοί απάντησαν

  • Γειά σας,
    Ναι, μπορεί να συμβεί και το αντίθετο. Η έλλειψη αλατιού (νάτριο) στο σώμα μπορεί να προκαλέσει πρήξιμο και μειωμένη ενέργεια. Το νάτριο είναι απαραίτητο για τη διατήρηση της ισορροπίας των υγρών στο σώμα και την καλή λειτουργία των μυών και των νεύρων. Η υπονατριαιμία (χαμηλά επίπεδα νατρίου στο αίμα) μπορεί να προκαλέσει συμπτώματα όπως κόπωση, αδυναμία, ζάλη, ναυτία και πρήξιμο (ιδίως στα άκρα). Είναι σημαντικό να διατηρείται η ισορροπία και να προσλαμβάνεται το κατάλληλο ποσό νατρίου μέσω της διατροφής.

    Ντάτσιου Χρύσα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Άλιμος

  • Συνήθως η κατακράτηση υγρών οφείλεται σε μειωμένη πρόσληψη σε νερό και σε αυξημένη πρόσληψη σε αλάτι. Μπορεί να οφείλεται και σε άλλους παράγοντες πχ ορομονολογικους λόγους ή προβλήματα με τα νεφρά και άλλα. Από έλλειψη αλατιού συνήθως δεν συμβαίνει. Το ευερέθιστο έντερο μπορεί να προκαλέσει πρηξιματα και φουσκώματα. Η μη ποιοτική διατροφή που είναι υψηλή σε ζάχαρη, λιπαρά και πολλούς υδατάνθρακες μπορεί να προκαλέσει πρηξιματα ή παθήσεις του θυρεοειδούς αδένα. Καλό θα είναι να επισκεφθείτε έναν κλινικό διαιτολόγο ώστε να σας βοηθήσει, να σας συντάξει ένα εξατομικευμένο διατροφικό πρόγραμμα ανάλογα με τις ανάγκες σας και να σας παρακολουθεί α... Διάβασε περισσότερα

    Φιλιππόνη Βίντια

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Μαρούσι

  • Ναι, όντως, η έλλειψη αλατιού μπορεί να προκαλέσει πρήξιμο και μειωμένη ενέργεια, εκτός από άλλα συμπτώματα.
    Αυτό συμβαίνει επειδή το αλάτι (ή μάλλον το νάτριο που περιέχει) παίζει ζωτικό ρόλο στην ισορροπία των υγρών στο σώμα μας. Όταν τα επίπεδα νατρίου πέσουν πολύ χαμηλά, ο οργανισμός μας προσπαθεί να τα διατηρήσει κρατώντας περισσότερο νερό. Αυτό μπορεί να οδηγήσει σε πρήξιμο, ιδιαίτερα στα άκρα, στα πόδια και τα δάχτυλα.

    Επιπλέον, το νάτριο είναι απαραίτητο για τη σωστή λειτουργία των νεύρων και των μυών. Χωρίς αρκετό νάτριο, μπορεί να νιώθουμε αδυναμία, κόπωση, ζαλάδες, μυϊκές κράμπες και σύγχυση. Σε σοβαρές περιπτώσεις, η
    ... Διάβασε περισσότερα

    Παυλίδου Ελένη

    Κλινική Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Δράμα