• Δίαιτα και διατροφή
  • Υποβλήθηκε 12/09/2024

Γεια σας! Αν καποιος δε τρωει αυγα, με ποιες αλλες τροφες μπορει να τα αντικαταστησει;

8 ειδικοί απάντησαν

  • με καμια

    Μπουραζάνης Διονύσιος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • καλημερα σας. Με κρεας κοκκινο μπορειτε να καλυφθειτε. και οσπρια φυσικα.

    EYDIET - Δουδουλακάκη Ιωάννα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Πειραιάς

  • Αν κάποιος δεν τρώει αυγά, είτε για διατροφικούς είτε για ηθικούς λόγους, υπάρχουν αρκετές εναλλακτικές που μπορούν να τα αντικαταστήσουν σε διάφορες συνταγές, ανάλογα με τη λειτουργία που επιτελούν τα αυγά (π.χ. συνδετικός παράγοντας, φούσκωμα, γεύση). Ακολουθούν κάποιες καλές επιλογές:
    1. Για συνταγές ψησίματος (κέικ, μπισκότα, κλπ.)
    Μπανάνες: 1/2 ώριμη μπανάνα πολτοποιημένη μπορεί να αντικαταστήσει 1 αυγό. Λειτουργεί καλά σε γλυκά, αφού προσθέτει υγρασία και μια ελαφριά γλυκύτητα.
    Πουρές μήλου (apple sauce): 1/4 φλιτζάνι πουρές μήλου χωρίς ζάχαρη μπορεί να αντικαταστήσει 1 αυγό. Επίσης κατάλληλο για γλυκά και συνταγές που απα
    ... Διάβασε περισσότερα

    Λιναρδάκη Εύα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Κοτοπουλο , ψάρι ,ημιπαχα και άπαχα τυριά , κρέας άπαχο

    Μαρκάδα Αλ Χασούντ Αλεξάνδρα

    Διαιτολόγος

    Γαλάτσι

  • Καλησπέρα σας. Με εναλλακτικές πηγές πρωτεΐνης όπως κοτόπουλο, ψάρι, μοσχαράκι κ.α.

    Κουβάτσος Φίλιππος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κορωπί

  • Το κάθε τρόφιμο έχει την δική του αξία. Παρόλα αυτά 1 αυγό ισοδυναμεί με περίπου 30γρ κρέας (λευκό ή κόκκινο), ψάρια, θαλασσινά,, τυριά κλπ. Πηγές πρωτεϊνών και λιπαρών.

    Κωνσταντίνου Κρήνη

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Βούλα

  • Με κρέας, κοτόπουλο, ψάρια

    Φιλιππόνη Βίντια

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Μαρούσι

  • Ανάλογα με το λόγο που χρησιμοποιούνται τα αυγά, υπάρχουν διάφορες τροφές που μπορούν να χρησιμοποιηθούν για να τα αντικαταστήσουν. Για παράδειγμα:

    - Τα αυγά είναι πλούσια σε πρωτεΐνη υψηλής βιολογικής αξίας (πλήρης πρωτεΐνη), όπως πολλές τροφές ζωικής προέλευσης (κρέας, πουλερικά, ψάρια, θαλασσινά, κάποια τυριά, στραγγιστό γιαούρτι).

    Ορισμένες τροφές φυτικής προέλευσης, όπως τα δημητριακά, τα όσπρια, οι ξηροί καρποί έχουν πρωτεΐνη χαμηλής βιολογικής αξίας, καθώς δεν έχουν όλα τα απαραίτητα αμινοξέα. Ωστόσο, συνδυάζοντας φυτικές τροφές (π.χ. όσπρια με ρύζι) είναι δυνατό να πετύχουμε ένα πλήρες φάσμα απαραίτητων αμινοξέων. <
    ... Διάβασε περισσότερα

    Παπαδοπούλου Κυριακή

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Αθήνα

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.