• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 10/07/2024

Γιατί δεν διεκδικώ το δίκιο μου και νιώθω ενοχές όταν κρατώ απόσταση;

Καλησπέρα σας!μπορείτε να μου πείτε γιατί δεν διεκδικώ το δίκιο μου ποτέ και όχι μόνο αυτό αλλά νιώθω ενοχές και άσχημα αν προσπαθήσω να κρατήσω απόσταση από καποιον που με ενοχλεί...τι θεραπεία θεωρείται πως θα με βοηθούσε; Θα ήθελα να απευθύνω σε ειδικό ..ευχαριστώ!

13 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας. Θα ήταν ωφέλιμο να απευθυνθείτε σε κάποιον ειδικό για να δείτε το κομμάτι της διεκδίκησης και της οριοθέτησης. Κάθε προσέγγιση ψυχοθεραπευτικη έχει να σας δώσει πράγματα

    Μπακιρτζόγλου Φιλιώ - Ιόλη

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Νέα Φιλοθέη

  • Καλησπέρα σας, από τα στοιχεία που μοιράζεστε εδώ φαίνεται να αντιμετωπίζετε κάποιες προκλήσεις σχετικά με την οριοθέτηση σας στις σχέσεις σας. Τα όρια δεν είναι πάντοτε εύκολο να τεθούν και να διατηρηθούν, ωστόσο ο ρόλος τους είναι σημαντικός για να υπάρχουν στη ζωή μας υγιείς σχέσεις, που να έχουν διάρκεια στο χρόνο. Η συστημική θεραπεία θεωρώ ότι θα μπορούσε να αποτελέσει μία καλή επιλογή για εσάς, καθώς εστιάζει σε σχετικούς άξονες. Παραμένω στη διάθεση σας και για μία τηλεφωνική επικοινωνία προκειμένου να δούμε λίγο πιο εστιασμένα τις ανάγκες σας. Σας ευχαριστώ.

    Μίντζια Σοφία

    Ψυχολόγος

    Άνω Πατήσια

  • Καλησπέρα, τα θέματα αυτοπεποίθησης αυτοεκτίμησης και διεκδικητικότητας είναι το πεδίο που μπορεί πάρα πολύ να σας βοηθήσει η ψυχοθεραπεία, αυτό φαίνεται να είναι η πιο κατάλληλη επιλογή.

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • Γειά σας,

    Αντιλαμβάνομαι το θέμα που αντιμετωπίζετε και περιγράφετε. Οι δυσκολίες στη διεκδίκηση του δικαίου ή στη διατήρηση αποστάσεων μπορεί να συνδέονται με πολλούς παράγοντες, όπως οι μέχρι τώρα εμπειρίες ενός ανθρώπου, οι «κανόνες» με τους οποίους έχει μάθει να ζει, οι πιέσεις από το περιβάλλον του κλπ. Για κάτι που κάνουμε (ή δεν κάνουμε) υπάρχει πάντα μια εξήγηση. Η γνωστική-συμπεριφορική προσέγγιση έχει αποδειχθεί ιδιαίτερα αποτελεσματική σε τέτοιες περιπτώσεις. Θα αναγνωρίσετε τις σκέψεις που οδηγούν στην αποφυγή της διεκδίκησης του δικαίου σας ή στην ανησυχία για το να κρατήσετε απόσταση από άλλους, αλλά και πως ν
    ... Διάβασε περισσότερα

    Αρχοντή Άννα

    Ψυχολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα σας. Αυτό που περιγράφετε μοιάζει να να αποτελεί ένα μοτίβο συμπεριφοράς όπου αποφεύγετε να δείξετε τη δυσαρέσκειά σας στους άλλους με αποτέλεσμα η οριοθέτηση των άλλων να αποτελεί μια επίπονη διαδικασία όπου σας προκαλεί ενοχές. Πρόκειται για ένα σύνηθες μοτίβο όπου υιοθετούν πολλοί άνθρωποι, στην προσπάθειά τους να ικανοποιούν συνεχώς τους άλλους. Καθώς τέτοιες συμπεριφορές είναι παγιωμένες πάνω στην προσωπικότητα των ατόμων, θα ήταν σημαντικό να δουλέψετε τις ασυνείδητες ενδοψυχικές συγκρούσεις που σας ωθούν να υιοθετείτε αυτή την στάση. Μέσω μιας ψυχαναλυτικής ψυχοθεραπείας ο θεραπευόμενος μπορεί σε βάθος χρόνου να αντιληφθεί πο... Διάβασε περισσότερα

    Σαββοπούλου Νικολία

    Ψυχολόγος

    Κάτω Αχαΐα

  • Καλησπέρα σας. Ευχαριστούμε για την ερώτηση. Η αλήθεια είναι πως δεν υπάρχουν γενικές απαντήσεις. Κάθε άτομο έχει το δικό του μωσαϊκό αναμνήσεων και βιωμάτων που ερμηνεύουν τα άκαμπτα και δυσλειτουργικά σημεία της προσωπικότητας του. Η ενοχή είναι το εθνικό μας συναίσθημα σύμφωνα με την κουλτούρα μας, αυτό σημαίνει ότι έχει περάσει στο συλλογικό μας ασυνείδητο. Η ψυχοθεραπεία είναι χώρος μέσα στον οποίο μπορούμε να μετατρέψουμε τα ασυνείδητο σε συνειδητό, να κατανοήσουμε και ερμηνεύσουμε τον τρόπο που ανταποκρινόμαστε στη ζωή. Η Συστημική ψυχοθεραπεία είναι μια προσέγγιση η οποία θα σας βοηθήσει να κατανοήσετε ολιστικά τις δυσκολίες σας. Στην... Διάβασε περισσότερα

    Καλτσούνη Χαρά

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Παγκράτι

  • Θα σας βοηθήσει να ξεκινήσετε συνεδρίες ψυχοθεραπείας. Η συστηματική προσέγγιση θα σας βοηθήσει σημαντικά.

    Μαυροειδή Άννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Πανόρμου

  • καλημέρα σας. ακούγεται ότι θα θέλατε να είστε σε θέση να εκφράζετε με μεγαλύτερη ευκολία αυτά που σας ενοχλούν και ότι κάθε φορά που προσπαθείτε να το κάνετε, ο εσωτερικός κριτής σας ενεργοποιείται και νιώθετε άσχημα που το κάνατε. καταρχήν, είναι πολύ σημαντικό ότι αναγνωρίζετε πως λειτουργείτε με αυτόν τον τρόπο που σχετίζεται με βιώματα του παρελθόντος. η προσωποκεντρική προσέγγιση την οποία πρεσβεύω, θα σας επιτρέψει να αναγνωρίζετε την αυτο-εικόνα και τις ανάγκες σας και να κάνετε τις απαραίτητες αλλαγές που αισθάνεστε ότι θα σας φέρουν πιο κοντά στον ιδεατό εαυτό σας. Μπορείτε να επικοινωνήσετε μαζί μου για ραντεβού είτε δια ζώσης είτε... Διάβασε περισσότερα

    Ιωάννου Διονυσία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Χαλάνδρι

  • Καλημέρα σας! Θα μπορούσατε να κάνετε μερικές συνεδρίες ψυχοθεραπείας ώστε να αρχίσετε να διεκδικείτε και να μη νιωθετε άσχημα όταν κρατάτε απόσταση

    Καραβούλια Ιωάννα

    Ψυχολόγος - Συστημική Ψυχοθεραπεύτρια

    Μαρούσι

  • Μπορεί η γνωσιακή-συμπεριφορική ψυχοθεραπεία να σας βοηθήσει, μιλήστε με ειδικό ψυχοθεραπευτή.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλησπέρα σας,
    Από αυτά που περιγράφετε, φαίνεται ότι αντιμετωπίζετε δυσκολίες στη διεκδίκηση των δικαιωμάτων σας και στη θέσπιση ορίων με τους άλλους. Αυτά τα ζητήματα είναι κοινά και μπορεί να έχουν διάφορες αιτίες, όπως προσωπικά βιώματα, ανασφάλειες και χαμηλή αυτοεκτίμηση. Καλό θα ήταν να συμβουλευτείτε έναν ψυχολόγο ώστε να βρείτε την αιτία και να αντιμετωπίσετε τις δυσκολίες σας με εποικοδομητικό τρόπο.

    Δανάτσα Δάφνη

    Ψυχολόγος

    Βέροια

  • Καλησπέρα σας! Είναι αρκετά σύνηθες να νιώθουμε ενοχές ή άσχημα όταν προσπαθούμε να διεκδικήσουμε το δίκιο μας ή να κρατήσουμε αποστάσεις από άτομα που μας ενοχλούν. Αυτή η αντίδραση μπορεί να οφείλεται σε πολλούς παράγοντες, όπως η χαμηλή αυτοεκτίμηση, οι προηγούμενες εμπειρίες, οι κοινωνικές πιέσεις, ή οι πεποιθήσεις που έχουμε αναπτύξει για το πώς πρέπει να συμπεριφερόμαστε. Για να αντιμετωπίσετε αυτές τις δυσκολίες, η θεραπεία που θα μπορούσε να σας βοηθήσει είναι η Γνωσιακή Συμπεριφορική Θεραπεία (CBT). Η CBT εστιάζει στο να εντοπίσετε και να αλλάξετε τις αρνητικές σκέψεις και πεποιθήσεις που σας εμποδίζουν να διεκδικήσετε το δίκιο σας κ... Διάβασε περισσότερα

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Καλησπέρα,
    Όσον αφορά την δυσκολία σας να διεκδικήσετε το δίκιο σας και τα συναισθήματα ενοχής που προκύπτουν όταν προσπαθείτε να κρατήσετε απόσταση από κάποιον που σας ενοχλεί, είναι σημαντικό να κατανοήσουμε τις βαθύτερες αιτίες πίσω από αυτά τα φαινόμενα.
    Συχνά, τα άτομα που δυσκολεύονται να διεκδικήσουν το δίκιο τους αντιμετωπίζουν άγχη και ενοχές που απορρέουν από εσωτερικευμένες προσδοκίες και φόβο απόρριψης ή σύγκρουσης. Η δυσκολία στην οριοθέτηση των προσωπικών σχέσεων δημιουργεί ένταση όταν δεν ξέρουμε πώς να αντιδράσουμε σε ενοχλητικές συμπεριφορές τρίτων.
    Η αναζήτηση βοήθειας από ψυχολόγο-ψυχοθεραπευτή θα σας προσφέρει
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.