Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά.

  • Δίαιτα και διατροφή
  • Υποβλήθηκε 20/09/2024

Υπάρχει φαρμακευτική αγωγή για απώλεια βάρους μετά από αποβολή στον 6ο μήνα;

Καλησπέρα σας, ημουν έγκυος και είχα αποβολή στον 6ο μήνα, μετά απο εκεί και έπειτα πήρα 10 κιλά που δεν μπορώ να τα χάσω με τίποτα, έχω προσπαθήσει με γυμναστική και με διατροφή και δεν είδα ιδιαίτερη διαφορά. έχει περάσει 1 χρόνος και 5 μήνες, το ΒΜΙ μου είναι 29,7, υπάρχει κάποια φαρμακευτική αγωγή που θα μπορούσε να με βοηθήσει ; να ξυπνήσει λιγάκι τον μεταβολισμό μου ώστε να χάσω βάρος και να ξανα προσπαθήσω για παιδάκι.

8 ειδικοί απάντησαν

  • Φαρμακευτική αγωγή δεν υπάρχει. Θα ήθελα να ρωτήσω εάν μόνη σας κάνατε τη προσπάθεια ή με διαιτολόγο. Εάν όχι καλό είναι να επισκεφθείτε κάποιον συνάδελφο.

    Κωνσταντίνου Κρήνη

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Βούλα

  • Καλησπέρα σας. Μια συνεργασία με έναν καλό διατροφολόγο θα σας λύσει το πρόβλημα. Τα κιλά σας δεν είναι τόσα πολλά ώστε να χρειαστεί κάτι παραπάνω.

    Κουβάτσος Φίλιππος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κορωπί

  • Αγαπητή κα ..... Δεν υπάρχει κάποια φαρμακευτική αγωγή που βοηθάει στο να χάσετε σωστά και υγιεινά βάρος. Ο μόνος τρόπος για να βελτιωθεί ο μεταβολισμός σας είναι ειδική αγωγή διατροφής και μεταβολιστικη διατροφή ώστε να χάσετε το περιττό βάρος σας. Οι ανάγκες είναι αυξημένες αυτό το διάστημα για εσάς. Είμαστε εδώ για να σας βοηθήσουμε.

    Κοντογιάννης Λάμπρος

    Διαιτολόγος - Παιδοδιατροφολόγος

    Αθήνα

  • Καλημερα σας και καλο Σαββατοκυριακο. Χρειαζεται να κλεισουμε ραντεβου απο κοντα, να δω εξετασεις σας και να τα ρυθμισουμε μπαινοντας στη σωστη σειρα. Υπαρχουν φυσικα και βοηθηματα αλλα εχει και αυτο τη διαδιακασια του. ευχαριστω πολυ

    EYDIET - Δουδουλακάκη Ιωάννα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Πειραιάς

  • ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ! ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΕΙΤΕ ΣΕ ΠΤΥΧΙΟΥΧΟ ΔΙΑΙΤΟΛΟΓΟ-ΔΙΑΤΡΟΦΟΛΟ , ΝΑ ΣΑΣ ΠΑΡΕΙ ΕΝΑ ΠΛΗΡΕΣ ΔΙΑΤΡΟΦΙΚΟ ΚΑΙ ΙΑΤΡΙΚΟ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΘΑ ΣΑΣ ΠΕΙ ΠΩΣ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΤΕ!

    Μπαμπαρούτση Ακριβή

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Πετρούπολη

  • Καλό θα είναι να επισκεφθείτε έναν κλινικό διαιτολόγο ώστε να σας βοηθήσει σχετικά με τη διατροφή σας, να σας συντάξει ένα εξατομικευμένο διατροφικό πρόγραμμα ανάλογα με τις ανάγκες σας και να σας παρακολουθεί ανά τακτά χρονικά διαστήματα με κατάλληλες μετρήσεις. Όσον αφορά αν χρειάζεστε κάποια φαρμακευτική αγωγή καλό θα είναι να συμβουλευτείτε τον γιατρό σας ο οποίος γνωρίζει το ατομικό σας ιατρικό ιστορικό και αυτός θα κρίνει εάν χρειάζεστε κάτι ενισχυτικό για την αύξηση του μεταβολισμού σας και την απώλεια του σωματικού σας βάρους.

    Φιλιππόνη Βίντια

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Μαρούσι

  • Καλησπέρα σας, λυπάμαι πολύ για την απώλειά σας και κατανοώ πόσο δύσκολη μπορεί να είναι αυτή η κατάσταση.
    Όσον αφορά την απώλεια βάρους και την προσπάθεια για να ξανά μείνετε έγκυος, είναι σημαντικό να λάβετε υπόψη ότι κάθε οργανισμός αντιδρά διαφορετικά, ειδικά μετά από μια τέτοια εμπειρία όπως μια αποβολή. Το BMI σας είναι 29.7, που κατατάσσεται στην κατηγορία του υπέρβαρου, και καταλαβαίνω ότι έχετε ήδη προσπαθήσει με γυμναστική και διατροφή χωρίς τα επιθυμητά αποτελέσματα.
    Σε σχέση με φαρμακευτικές λύσεις για την απώλεια βάρους, υπάρχουν ορισμένες θεραπείες που μπορούν να βοηθήσουν, αλλά είναι σημαντικό να εξετάσετε αυτές τις επι
    ... Διάβασε περισσότερα

    Λιναρδάκη Εύα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Καλησπέρα σας,

    Δεν υπάρχει καμία διαθέσιμη αγωγή για την διαχείριση βάρους που να στοχεύει τον μεταβολισμό. Οι αγωγές που χρησιμοποιούνται για την παχυσαρκία (στην Ελλάδα δεν συνταγογραφούνται, από όσο γνωρίζω, για άτομα που δεν έχουν Διαβήτη) στοχεύουν στην απώλεια βάρους μέσω ρύθμισης του κορεσμού και της όρεξης, δηλαδή στην μείωση κατανάλωσης ενέργειας από τον/την διαιτώμενο/η. Ο μόνος φυσικός τρόπος που μπορούμε μακροπρόθεσμα να αυξήσουμε τον μεταβολισμό είναι η άσκηση με αντιστάσεις και διατροφή πλούσια σε πρωτεΐνες (αναλογικά με το βάρος του/της διαιτώμενου/ης) με σκοπό την ανάπτυξη της μυικής μάζας, που αποτελεί τον πιο ενεργό
    ... Διάβασε περισσότερα

    Μοσχονάς Νικόδημος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Αμπελόκηποι

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.