• Δίαιτα και διατροφή
  • Υποβλήθηκε 25/09/2024

Ποιοι ξηροί καρποί είναι καλύτεροι για απώλεια βάρους, θερμίδες, δυσκοιλιότητα;

Καλησπερα! ΒΟΗΘΕΙΑ! Δε ξερω τι ξηρο καρπο να τρωω ως σνακ: Αμυγδαλα ή Καρυδια; Ποιο ειναι καλυτερο για απωλεια βαρους, ποιο εχει λιγοτερα λιπαρα και θερμιδες και ποιο ειναι καλυτερο για προβλημα δυσκοιλιοτητας; Επισης για μειωση της χοληστερινης ποιος ξηρος καρπος ειναι καλυτερος; Ευχαριστω πολυ!

5 ειδικοί απάντησαν

  • Καλημέρα. Και οι 2 καρποί είναι εξίσου καλές επιλογές για απώλεια βάρους και για δυσκοιλιότητα και για μείωση χοληστερίνης. Μπορείτε να τους επιλέγετε μαζί ως σνακ ή εναλλάξ..

    Πετράκου Μαριλένα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κερατσίνι

  • Καλημέρα ! Ας τα συγκρίνουμε λοιπόν:
    Αμύγδαλα:
    Θερμίδες: Περίπου 160 θερμίδες ανά 28 γραμμάρια (μια μικρή χούφτα).
    Λιπαρά: Έχουν περίπου 14 γραμμάρια λιπαρά ανά μερίδα, κυρίως μονοακόρεστα και πολυακόρεστα λιπαρά, τα οποία είναι καλά για την καρδιά.
    Για απώλεια βάρους: Τα αμύγδαλα έχουν υψηλή περιεκτικότητα σε φυτικές ίνες και πρωτεΐνες, που σε βοηθούν να νιώθεις χορτάτος για περισσότερο διάστημα.
    Για δυσκοιλιότητα: Λόγω των φυτικών ινών (περίπου 3.5 γραμμάρια ανά μερίδα), βοηθούν στη βελτίωση της εντερικής λειτουργίας.
    Για χοληστερίνη: Τα μονοακόρεστα λιπαρά των αμυγδάλων συμβάλλουν στη μείωση της κακής χοληστερί
    ... Διάβασε περισσότερα

    Λιναρδάκη Εύα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Καλησπέρα σας! Για την χοληστερίνη τα καρύδια είναι λίγο καλύτερα ενώ για την απώλεια βάρους τα αμύγδαλα! Οπότε θα σας πρότεινα τα αμύγδαλα γιατί το βάρος είναι κομβικής σημασίας και στη μέτρηση της χοληστερίνης. Σε κάθε περίπτωση με τους ξηρούς καρπούς να προσέχετε γιατί ενώ είναι υγιεινοί είναι πλούσιοι σε θερμίδες.

    Κουβάτσος Φίλιππος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κορωπί

  • Και τα αμύγδαλα και τα καρύδια ωμά και ανάλατα είναι ένα υγιεινό σνακ μεσα στην ημέρα σας. Έχουν καλά λιπαρά, φυτικές ίνες, πρωτεΐνη και βοηθάνε και στην απώλεια του σωματικού σας βάρους και προλαμβάνουν την δυσκοιλιότητα και επίσης βοηθάνε και στην μείωση της χοληστερόλης. 1 μικρή χούφτα ξηρούς καρπούς ώμους και αναλατους είναι μια καλή μερίδα σαν σνακ.

    Φιλιππόνη Βίντια

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Μαρούσι

  • Κανενας ξηρος καρπος δεν ριχνει την χοληστερινη. Στα 100γρ ολοι πανω κατω ιδιοι ειναι σε θερμιδες και λιπαρα. Δυσκοιλιοτητα θα σας βοηθησει αν πιειτε παραπανω νερο και περπατησετε!

    Μπουραζάνης Διονύσιος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Νέα Σμύρνη

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.