• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 05/07/2024

Ο άντρας μου σταμάτησε αντικαταθλιπτικά, άρχισε να πίνει και με απατάει

Είμαστε παντρεμένοι πολλά χρόνια με τρία παιδιά και έχουμε ζήσει ευτυχισμένα χρόνια μαζί. Ο άντρας μου έπινε αλκοόλ αλλά μπορούσε να το ελέγξει, και τον τελευταίο χρόνο παθαίνει κατάθλιψη. Μετά από επίσκεψη σε ειδικό του χορηγούν αντικαταθλιπτικά φάρμακα. Για ένα χρόνο δεν έπινε καθόλου ενώ έπαιρνε τα φάρμακα. Ενώ άρχισε να νιώθει καλύτερα σταματά μόνος του την αγωγή λέγοντας ότι δεν την χρειάζεται, αρχίζει το ποτό, λέει συνέχεια ότι είναι στα καλύτερά του, με μειώνει, με προσβάλλει και με απατάει. Εγώ έχω πάρει μια απόσταση δεν μένουμε μαζί πια γιατί όταν πίνει γίνεται άλλος άνθρωπος.

5 ειδικοί απάντησαν

  • Γεια σας! Δυστυχώς είναι μια πολύ ζόρικη κατάσταση και απόλυτα κατανοητή, στο τι βιώνετε και τι βιώνει και το άλλο άτομο ως προς τον εθισμό. Ωστόσο η μόνη λύση είναι να σας προστατέψετε και να μπορέσετε όσο το δυνατόν περισσότερο να σας ενδυναμώσετε, με τη στήριξη ψυχοθεραπείας οπωσδήποτε. Έτσι μπορεί να βοηθήσετε και την άλλη πλευρά να σας μιμηθεί και να ακολουθήσει τη διαδρομή. Δυστυχώς για τους άνδρες, αλλά και για ορισμένες γυναίκες, η ψυχοθεραπεία εξακολουθεί και παραμένει ταμπού. Όπως έχω αναφέρει ξανά, οι φαρμακευτικές αγωγές από μόνες τους, δεν αποτελούν πανάκεια. Ελπίζω κάπως να σας βοήθησα. Καλή συνέχεια!!

    Κυριακίδη Στεφανία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Περιστέρι

  • Κατανοώ ότι βρίσκεστε σε μια πολύ δύσκολη κατάσταση λόγω της συμπεριφοράς του συζύγου σας και των προκλήσεων που αντιμετωπίζετε στη σχέση σας. Είναι συνηθισμένο να αισθάνεστε απογοητευμένη, ανασφαλής και ανήσυχη για το μέλλον. Ο σύζυγός σας φαίνεται να περνάει μια δύσκολη περίοδο, με κατάθλιψη και προβλήματα εξάρτησης από το αλκοόλ, τα οποία επηρεάζουν σοβαρά τη σχέση σας και την οικογενειακή σας ζωή. Είναι σημαντικό να κατανοήσετε ότι η απόστασή σας από τον σύζυγό σας είναι απόφαση που προστατεύει την ψυχική και σωματική σας ευημερία, καθώς και των παιδιών σας. Σε τέτοιες καταστάσεις, είναι σημαντικό να αναζητήσετε υποστήριξη από ειδικούς, ό... Διάβασε περισσότερα

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Είναι πράγματι πολύ σημαντικό να προστατευτείτε σε μια τέτοια κατάσταση. Αυτό περιλαμβάνει το να διαφυλάξετε την ψυχική και σωματική σας υγεία, καθώς και να προστατεύσετε την ευημερία και την ασφάλεια σας και των παιδιών σας. Η υποστήριξη από ειδικούς όπως ψυχολόγους ή θεραπευτές, καθώς και η επικοινωνία με υποστηρικτικές κοινότητες, μπορεί να προσφέρει την απαραίτητη στήριξη και καθοδήγηση για να διαχειριστείτε αυτήν την πρόκληση με τον καλύτερο τρόπο.

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • Θα πρέπει να κόψει το αλκοόλ για να είσαστε καλά αλλά κι ο ίδιος να είναι καλά

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλά το κάνατε αυτό χρειάζεται και καλό είναι να μην ξέρει και που βρίσκεστε αν γίνεται ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.