• Θεραπεία ζεύγους
  • Υποβλήθηκε 13/07/2024

Γιατί είμαι εξαρτημένη από τον σύντροφο μου? (Είμαστε 4 χρόνια μαζί και θέλω να είμαι μαζί του συνέχεια.)

6 ειδικοί απάντησαν

  • Χρειάζεται να φωτίσετε τις πτυχές αυτής της εξαρτητικης σχέσης διότι δεν είναι μονόπλευρη.

    Μπακιρτζόγλου Φιλιώ - Ιόλη

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Νέα Φιλοθέη

  • Η πιο απλή απάντηση είναι ότι τον αγαπάτε, η πιο περίπλοκη ότι έχετε εξαρτητικά χαρακτηριστικά ως προσωπικότητα. Μόνο η ψυχοθεραπεία θα σας βοηθήσει να καταλάβετε τι σας συμβαίνει, ειδικά αν αυτό που θέλετε δημιουργεί προβλήματα στον σύντροφο σας και τον κάνει να μην νιώθει καλά.

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • Η εξάρτηση από τον σύντροφο σας μπορεί να οφείλεται σε διάφορους παράγοντες, οι οποίοι μπορεί να περιλαμβάνουν την προσωπική σας ιστορία, τον τρόπο που αναπτύσσετε σχέσεις, και τον τρόπο που βλέπετε τον εαυτό σας μέσα σε μια σχέση.

    Μπορεί να αισθάνεστε ότι ο σύντροφός σας σας παρέχει την ασφάλεια και την συναισθηματική υποστήριξη που χρειάζεστε. Η επιθυμία να είστε μαζί του συνεχώς μπορεί να πηγάζει από την ανάγκη να διατηρήσετε αυτή την αίσθηση ασφάλειας. Η αυτοεκτίμηση και η αυτοπεποίθησή σας μπορεί να είναι στενά συνδεδεμένες με την παρουσία του συντρόφου σας. Αν αισθάνεστε ότι η αξία σας ως άτομο εξαρτάται από τη σχέση σας, μπορε
    ... Διάβασε περισσότερα

    Λιάτη Μαρία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Αμπελόκηποι

  • Η εξάρτηση από έναν σύντροφο σε μια σχέση είναι ένα κοινό φαινόμενο και μπορεί να προκύψει από διάφορους λόγους. Καταρχάς, είναι σημαντικό να αναγνωρίσουμε ότι η επιθυμία να είστε κοντά στον σύντροφό σας είναι φυσιολογική, ειδικά όταν υπάρχει έντονη συναισθηματική σύνδεση και αγάπη. Ωστόσο, όταν αυτή η επιθυμία γίνεται τόσο έντονη που αισθάνεστε εξαρτημένη από τον σύντροφό σας, μπορεί να αξίζει να εξετάσετε τους λόγους πίσω από αυτή την εξάρτηση. Η συζήτηση με έναν ψυχολόγο θεωρώ πως μπορεί να σας βοηθήσει να κατανοήσετε βαθύτερα τους λόγους της εξάρτησής σας και να αναπτύξετε στρατηγικές για να βρείτε μια πιο υγιής ισορροπία στη σχέση σας. Ε... Διάβασε περισσότερα

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Θα σας βοηθήσει σημαντικά να ξεκινήσετε συνεδρίες ψυχοθεραπείας προκειμένου να διερευνήσετε τα συναισθήματα σας.

    Μαυροειδή Άννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Πανόρμου

  • Η συναισθηματική εξάρτηση από τον σύντροφό σας είναι ένα φαινόμενο που συχνά προκύπτει μέσα στις μακροχρόνιες σχέσεις και αποτελεί ένα σημαντικό ψυχολογικό ζήτημα.
    Αυτή η εξάρτηση μπορεί να οφείλεται σε διάφορους παράγοντες, όπως η ανάγκη για σταθερότητα και ασφάλεια, η επιθυμία για συνεχή παρουσία και υποστήριξη, αλλά και η συνήθεια που δημιουργείται από την καθημερινή συμβίωση.
    Ο ρόλος της διάρκειας της σχέσης είναι επίσης καθοριστικός, καθώς μετά από τέσσερα χρόνια κοινής ζωής, είναι φυσιολογικό να έχει αναπτυχθεί μια βαθιά αίσθηση εγγύτητας και συντροφικότητας.
    Ωστόσο, αυτή η εξάρτηση μπορεί να επηρεάσει την προσωπική σας αυτο
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.