• Σεξουαλικές Διαταραχές
  • Υποβλήθηκε 20/08/2024

Καλησπέρα. Εχω σχέση εδώ και λίγες εβδομάδες με ένα παλικάρι. Ακόμα δεν έχουμε ολοκληρώσει και ο λόγος είναι ότι όταν πάει να γίνει η πράξη, ενώ το σώμα τον ποθεί και το δείχνω με κάθε τρόπο, το μυαλό κολλάει και είναι σαν να μπαίνει τοίχος μπροστά και δεν μπορώ να λειτουργήσω. Μήπως παίζει ρόλο ότι βγήκα από μια μακροχρόνια τοξική σχέση πρόσφατα;

8 ειδικοί απάντησαν

  • Φυσικά και παίζει ρόλο. Και αυτό δίχνει κατά τη γνώμη μου πως ακόμα δεν αισθάνεσαι ασφάλεια να δοθείς ολοκληρωτικά στην νέα σου γνωριμία γιατί φοβάσαι μήπως επαναληφθούν γεγονότα και καταστάσεις που σε πλήγωσαν στο παρελθόν. Ουσιαστικά φοβάσαι υποσυνείδητα μήπως επαναληφθούν οι ίδιες τοξικές καταστάσεις. Μιλήστε μεταξύ σας, εξήγησε του τι είναι αυτό που σε μπλοκάρει και κάντε αργά βήματα. όλα τα πράγματα θέλουν τον χρόνο τους.

    Γιαννακόπουλος Αλέξανδρος

    Ψυχολόγος

    Αθήνα

  • Υπάρχει σαφής ένδειξη μετατραυματικού στρες. Καλό θα ήταν να το διερευνήσετε.

    Νικολαΐδου Ελισάβετ

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Εξάρχεια

  • Καλησπέρα σας. Το γεγονός ότι έχετε αναφέρει δυσκολίες κατά τη διάρκεια της ερωτικής πράξης, ενώ τα συναισθήματα και η επιθυμία σας είναι εμφανή, μπορεί να σχετίζεται με διάφορους παράγοντες. Ειδικότερα, η πρόσφατη έξοδος από μια τοξική σχέση μπορεί να έχει επιπτώσεις στην ψυχολογική σας κατάσταση και στον τρόπο που βιώνετε τις νέες σας σχέσεις. Η συναισθηματική αποστασιοποίηση ή η αδυναμία να απολαύσετε τη σεξουαλική πράξη μπορεί να είναι αποτέλεσμα του άγχους ή της αβεβαιότητας που προκαλεί η πρόσφατη εμπειρία σας. Είναι δυνατόν να υπάρχει ένας υποσυνείδητος φόβος ή μια εσωτερική αντίσταση που σχετίζεται με τις αρνητικές εμπειρίες της προηγ... Διάβασε περισσότερα

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Θα πρέπει να δώσετε λίγο χρόνο να ξεπεράσετε την προηγούμενη σχέση.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλησπέρα. Αυτό που περιγράφετε είναι κάτι που αρκετά άτομα μπορεί να βιώσουν, ειδικά όταν βγαίνουν από μια μακροχρόνια και τοξική σχέση. Οι συναισθηματικές πληγές και τα ψυχολογικά κατάλοιπα από μια τέτοια εμπειρία μπορεί να επηρεάσουν τη νέα σας σχέση, ακόμη και αν αισθάνεστε έτοιμη να προχωρήσετε.

    Η τοξική σχέση μπορεί να έχει αφήσει ανεπεξέργαστα συναισθήματα, όπως φόβο, ανασφάλεια ή ακόμα και αμφιβολίες για την αυτοεκτίμηση σας. Αυτά μπορεί να εμφανίζονται τη στιγμή που προσπαθείτε να δημιουργήσετε οικειότητα με κάποιον νέο.
    Υποσυνείδητα μπορεί να φοβάστε ότι η νέα σας σχέση θα επαναλάβει τα μοτίβα της προηγούμενης. Αυτό μ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Λιάτη Μαρία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα,
    Είναι φυσιολογικό να νιώθετε αντιφάσεις όταν ξεκινάτε μια νέα σχέση, ειδικά αν έχετε πρόσφατα βγει από μια τοξική κατάσταση.
    Αυτή η νέα συναισθηματική σύνδεση με τον τωρινό σύντροφο σας μπορεί να είναι έντονη, αλλά μπορεί επίσης να ενεργοποιήσει και φόβους ή αναστολές που έχετε βιώσει στο παρελθόν.
    Όταν προσπαθείτε να προχωρήσετε στη σωματική επαφή, το σώμα σας μπορεί να ποθεί τον σύντροφο σας, αλλά το μυαλό σας μπορεί να αισθάνεται μπλοκαρισμένο και αυτό να σας κρατά πίσω.
    Αυτό συμβαίνει πιθανόν, όταν πρέπει να επεξεργαστείτε προηγούμενες τραυματικές εμπειρίες ή να αντιμετωπίσετε τα συναισθήματα που μπορεί να επηρε
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα! Αυτό που περιγράφεις είναι απολύτως φυσιολογικό και πιθανόν να συνδέεται με την προηγούμενη εμπειρία σου σε μια τοξική σχέση. Το μυαλό και το σώμα μας επηρεάζονται από τις συναισθηματικές εμπειρίες που έχουμε ζήσει, και είναι σύνηθες να εμφανίζονται εμπόδια όταν προσπαθούμε να προχωρήσουμε σε μια νέα σχέση, ειδικά αν η προηγούμενη ήταν δύσκολη ή τραυματική.Οι εμπειρίες από μια τοξική σχέση μπορούν να αφήσουν συναισθηματικά κατάλοιπα, όπως φόβο, αμφιβολίες ή ακόμα και έλλειψη εμπιστοσύνης στον εαυτό σου ή σε άλλους. Αυτά τα συναισθήματα μπορούν να επηρεάσουν τη δυνατότητά σου να χαλαρώσεις και να νιώσεις άνετα σε μια νέα σχέση.Μίλησ... Διάβασε περισσότερα

    Νταϊλάκης Παναγιώτης

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα!

    Είναι πολύ πιθανό το γεγονός ότι βγήκες από μια μακροχρόνια τοξική σχέση να επηρεάζει την τωρινή σου κατάσταση. Μια τοξική σχέση μπορεί να αφήσει σημάδια, όπως συναισθηματικά τραύματα, φόβους ή αμφιβολίες για τον εαυτό σου και τις σχέσεις γενικότερα. Αυτά τα συναισθηματικά κατάλοιπα μπορεί να εμφανίζονται ως ένας "τοίχος" ή ένα είδος μπλοκαρίσματος, όταν πρόκειται να προχωρήσεις σε κάτι τόσο οικείο όσο η σεξουαλική επαφή.

    Αυτό το μπλοκάρισμα μπορεί να είναι ένας μηχανισμός άμυνας του μυαλού σου, που προσπαθεί να σε προστατεύσει από το να πληγωθείς ξανά ή από το να αντιμετωπίσεις παρόμοιες συναισθηματικέ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Μποκολής Παναγιώτης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχαναλυτής

    Ιλίσια

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.