• Σεξουαλικές Διαταραχές
  • Υποβλήθηκε 15/07/2024

Πώς να ξεπεράσω το άγχος μετά από αιμορραγία στην πρώτη σεξουαλική επαφή;

Καλησπέρα σας, είμαι 18 χρονών κ τον φετινό Γενάρη είχα την πρώτη μου σεξουαλική επαφή. Το πρόβλημα είναι ότι μετά από αυτή την επαφή εγώ είχα ασταμάτητη αιμορραγία για περίπου μιάμιση ώρα. Πήγα στον γυναικολόγο και μου εξήγησε ότι πιθανόν ο παρθενικός μου υμένας να μην ήταν τόσο ελαστικός και να ήταν πιο παχύς, επίσης μου είπε ότι μπορώ να ξανακάνω αλλά με προσοχή. Το πρόβλημα είναι ότι εγώ μετά από αυτό δεν έχω έρθει σε επαφή με κανέναν γιατί φοβάμαι μην μου ξανασυμβεί το ίδιο. Τι μπορώ να κάνω για να μου φύγει το άγχος και να ξαναμπώ ενεργά στο κομμάτι της σεξουαλικής πράξης? Σας ευχαριστώ

4 ειδικοί απάντησαν

  • Καταλαβαίνω το άγχος που σας δημιούργησε η πρώτη σας επαφή. Είναι πολύ λογικό να σας απασχολεί τόσο έντονα. Καλό θα ήταν να μοιραστείτε τους φόβους σας με κάποιον ειδικό ώστε σιγά σιγά να τους αμφισβητήσετε και να μπορέσετε να εκτεθειτε σταδιακά στη σεξουαλική πράξη και πάλι.

    Ζαράνη Αγγελική

    Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπεύτρια

    Αργυρούπολη

  • Καλησπέρα,
    Χρειάζεται να κατανοήσετε ότι το σώμα σας χρειάζεται χρόνο για να προσαρμοστεί στην νέα κατάσταση.
    Η ανοιχτή επικοινωνία με τον εκάστοτε σύντροφό σας, καθώς και η συνεχής παρακολούθηση του γυναικολόγου σας, μπορούν να σας βοηθήσουν να απολαύσετε μιας υγιή σεξουαλική ζωή.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Αγαπητή φίλη, φαίνεται ότι η πρώτη σεξουαλική σας εμπειρία επειδή ήταν όπως την περιγράφετε σας άφησε ένα φόβο και διστάζετε. Υπάρχουν αρκετά πράγματα που μπορείτε να κάνετε τα οποία όμως δεν μπορώ να σας τα περιγράψω εδώ. Ένα απο αυτά είναι ότι αν έχετε αγόρι να του μιλήσετε για την εμπειρία σας για να είναι προσεκτικός και να χαλαρώσετε ώστε να μην έχετε δυσκολία. Αυτή τη στιγμή το πρόβλημα σας είναι το άγχος, η πιθανότητα να ξαναγίνει αυτό που σας συνέβη είναι μηδαμινή. Μπορείτε να με καλέσετε για περισσότερες οδηγίες.

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα σας. Καταλαβαίνω ότι η εμπειρία που είχατε με την αιμορραγία μετά τη σεξουαλική επαφή σας άφησε με ανησυχίες και άγχη. Είναι σημαντικό να κατανοήσετε ότι η αντίδρασή σας είναι φυσιολογική και απολύτως κατανοητή. Όταν έχει κάποιος μια τέτοια αρνητική εμπειρία, είναι συχνό να αναπτύσσει φόβους για την επανάληψη της και να αντιμετωπίσει ανασφάλειες. Είναι σημαντικό να επικεντρωθούμε στην ανακάλυψη των αιτίων αυτών των φόβων και στην ανάπτυξη στρατηγικών διαχείρισης του άγχους. Θα ήταν καλό να εξετάσετε τις σκέψεις και τα συναισθήματά σας αρχικά μόνη σας. Ωστόσο, επειδή η αναγνώριση αυτών είναι αρκετά δύσκολη θα μπορούσατε να συνεργαστε... Διάβασε περισσότερα

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.