Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά.

  • Κρίση πανικού
  • Υποβλήθηκε 28/09/2024

Πως να διαχειριστώ δυνατή κρίση πανικού σε βραδινή επίσκεψη στην Αθήνα;

Καλησπέρα. Περνάω κρίσεις πανικού πολλά χρόνια ... παίρνω χάπι... Πριν λίγες μέρες πήγα με το γιο μου για να νοικιάσει γκαρσονιέρα στην Αθήνα και το βράδυ έπαθα πολύ δυνατή κρίση πανικού... Δεν περνούσε με τίποτα. Μετά από 2 χάπια και μετά από πολύ ώρα ηρέμησα , αλλά δεν θέλω να ξαναπάω βράδυ εκεί ...Πως θα το αντιμετωπίσω;

5 ειδικοί απάντησαν

  • Κατανοώ πόσο δύσκολο είναι να αντιμετωπίζετε κρίσεις πανικού, ειδικά όταν είναι τόσο έντονες και σας αφήνουν με φόβο για το μέλλον. Το γεγονός ότι η κρίση πανικού συνέβη σε συγκεκριμένο πλαίσιο το βράδυ στην Αθήνα μπορεί να ενισχύσει τον φόβο σας για την επανάληψη της, καθώς δημιουργεί μια σύνδεση ανάμεσα στο μέρος ή στην κατάσταση και τα συμπτώματα. Αυτό όμως είναι κάτι που μπορεί να αντιμετωπιστεί. Ένα πρώτο βήμα είναι να κατανοήσετε ότι οι κρίσεις πανικού, αν και πολύ τρομακτικές, δεν είναι επικίνδυνες για την υγεία σας. Είναι ένα έντονο επεισόδιο άγχους, το οποίο κορυφώνεται και τελικά υποχωρεί. Η ίδια η κρίση δεν μπορεί να σας βλάψει, ακ... Διάβασε περισσότερα

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Είναι χρήσιμο να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία για να αντιμετωπίσετε τις κρίσεις πανικού. Χρειάζεστε ασκήσεις χαλάρωσης αλλά και τρόπους να ελέγχετε τις σκέψεις σας

    Τσότρα Βασιλεία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Άνοιξη

  • Καλησπέρα. Θα σας έλεγα να απευθυνθείτε άμεσα σε κάποιον ειδικό για να σας βοηθήσει να εκτεθειτε σταδιακά στους φόβους σας. Το χάπι χρειάζεται χρόνο για να δράσει και θεωρώ ότι η κρίση πανικού χρειάζεται πιο άμεση αντιμετώπιση

    Ζαράνη Αγγελική

    Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπεύτρια

    Αργυρούπολη

  • Καλησπέρα,
    Οι κρίσεις πανικού είναι μία σοβαρή κατάσταση που επηρεάζει την καθημερινή ζωή ενός ατόμου. Η ένταση και η διάρκεια των κρίσεων είναι εξαιρετικά τρομακτικές, καθιστώντας δύσκολη την εκτέλεση ακόμα και απλών καθημερινών δραστηριοτήτων.
    Αν και η φαρμακευτική αγωγή που λαμβάνετε σας παρέχει ανακούφιση, είναι σημαντικό να αναζητήσετε και άλλους τρόπους αντιμετώπισης, όπως η ψυχοθεραπεία. Ίσως χρειαστεί να σκεφτείτε αν υπάρχουν συγκεκριμένες καταστάσεις ή περιβάλλοντα που πυροδοτούν τις κρίσεις σας και μέσο της ψυχοθεραπείας αναζητήσετε τις αιτίες εκείνες που σας φέρνουν σε αυτή την κατάσταση.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα, καταλαβαίνω πόσο δύσκολο είναι να αντιμετωπίζεις κρίσεις πανικού, ειδικά σε τέτοιες στιγμές που πρέπει να υποστηρίξεις τον γιο σου. Η αποφυγή της περιοχής μπορεί να φαίνεται σαν λύση, αλλά μακροπρόθεσμα μπορεί να ενισχύσει τον φόβο σου. Μια καλή προσέγγιση είναι η σταδιακή έκθεση, δηλαδή να επιστρέφεις εκεί για σύντομες χρονικές περιόδους και σε ώρες που νιώθεις πιο ασφαλής, όπως το πρωί. Επίσης, τεχνικές χαλάρωσης, όπως η βαθιά αναπνοή και η νοερή απεικόνιση, μπορούν να βοηθήσουν όταν νιώθεις το άγχος να αυξάνεται. Αν συνεργάζεσαι ήδη με ψυχολόγο ή ψυχίατρο, είναι σημαντικό να τους ενημερώσεις για το περιστατικό, ώστε να προσαρμόσ... Διάβασε περισσότερα

    Νταϊλάκης Παναγιώτης

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.