• Κρίση πανικού
  • Υποβλήθηκε 22/05/2024

Πώς να αντιμετωπίσω κρίσεις άγχους και αϋπνία λόγω απώλειας πατέρα;

Καλησπέρα σας! Είμαι μια κοπέλα 18 ετών και δίνω πανελληνιες. Έχασα τον πατέρα μου πριν από 7 χρόνια και όλα αυτά τα χρόνια πέρασα από διάφορα καταθληπτικα επεισόδια, απόπειρες και διαγνώστηκα με αγχωδη διαταραχή και λαμβάνω αντικαταθληπτικα χάπια. Τις τελευταίες μέρες δεν μπορώ να κοιμηθώ γιατί μου έρχεται στο μυαλό μου η εικόνα του πατέρα μου και με πιάνουν κρίσεις και δεν μπορώ να αναπνεύσω. Υπάρχει κάτι που μπορώ να κανω; Ευχαριστώ

9 ειδικοί απάντησαν

  • Περιπλεγμένο πένθος μοιάζει αυτό κάτι μπλοκάνατε το πέμπτο σας στην πορεία και τώρα ξαναβγαίνει χρειάζεται να κάνετε μερικές συνεδρίες με ειδικό ψυχικής υγείας ευχαριστώ πολύ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Να αναζητήσεις έναν ψυχολόγο ωστε να αποδεχτεις και να αγκαλιάσεις με αγαπη το πένθοςσου . Έτσι μόνο θα μπορέσεις να προχωρήσεις μπροστά .

    Ιασωνίδου Μαρίζα

    Κλινική Ψυχολόγος - Παιδοψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Θα σας βοηθήσει σημαντικά να ξεκινήσετε ψυχοθεραπευτικές συνεδρίες.

    Μαυροειδή Άννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Πανόρμου

  • καλησπέρα είναι φυσιολογικό σε περίοδο έντονου στρες να έρχονται εικόνες επιπλέον που σας στεναχωρούν 'όπως αυτή του πατέρα σας.Θα βοήθαγε περισσότερο και λόγω ηλικίας θα πρότεινα κυρίως να ξεκινούσατε ψυχοθεραπεία παράλληλα με την αγωγή εάν ήδη δεν κάνετε.Αν θέλετε επικοινωνήστε.

    Βράιλα Ναυσικά

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέο Ψυχικό

  • Οι πανελλήνιες είναι ένας στρεσογόνος παράγοντας που σας πιέζει και ανακαλείτε γεγονότα του παρελθόντος. Θα μπορούσατε να προσπαθήσετε να αποσπάσετε την προσοχή σας από τις αρνητικές σκέψεις που σας κατακλύζουν και να στρεψετε την προσοχή σας σε θετικές σκέψεις που σας ηρεμούν. Ωφέλιμο θα ήταν να το κάνετε με τη βοήθεια ενός ψυχοθεραπευτή

    Γεωργοπούλου Παναγιώτα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Εξάρχεια

  • Καλησπέρα σας,

    Λυπάμαι πολύ που χάσατε τον πατέρα σας. Φαντάζομαι πως οι συνθήκη των Πανελληνίων προσθέτουν ένα ακόμα βάρος σε αυτό που περνάτε. Η απώλεια ενός γονέα είναι λεπτό ζήτημα και μου είναι δύσκολο να σας παρέχω κάποια συγκεκριμένη βοήθεια από εδώ. Ίσως σας βοηθούσε να αναζητήσετε κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας ώστε να σας στηρίξει σε αυτό που περνάτε, είναι σημαντικό να μοιραστείτε το βάρος σας και να αναζητήσετε κατανόηση και υποστήριξη, με οποιονδήποτε τρόπο χρειάζεστε και μπορείτε (φιλικές, συντροφικές σχέσεις, ψυχοθεραπεία κ.α.).

    Σας εύχομαι καλή δύναμη!

    Γεωργακόπουλος Φώτης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Λάρισα

  • Το άγχος είναι ένας βιολογικός μηχανισμός γνωστός και ως αντίδραση φυγής/πάλης που βοηθά έναν οργανισμό να αντιμετωπίσει θανάσιμους κινδύνους. Στο προϊστορικό παρελθόν της ανθρωπότητας αυτός ο μηχανισμός ήταν η λεπτή γραμμή ανάμεσα στο θάνατο και την επιβίωση. Αντιμέτωπος με ένα άγριο θηρίο θα είχατε δύο επιλογές, να παλέψετε ή να φύγετε, όμως ό,τι από τα δύο και αν επιλέγατε θα έπρεπε να γίνετε πιο δυνατή, πιο ανθεκτική και πιο γρήγορη.

    Για να επιτευχθεί αυτό, το σύστημα πάλης/φυγής ανεβάζει τους ρυθμούς της αναπνοής και της καρδιάς ώστε να εισέρχεται περισσότερο οξυγόνο στον οργανισμό και να πηγαίνει περισσότερο αίμα στα μέρη του σ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γκαντίνας Θεόδωρος

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Αρχικά, θεωρώ ότι θα ήταν σημαντικό να επικοινωνήσεις με την/τον ψυχίατρο που σου έχει χορηγήσει τη φαρμακευτική αγωγή. Από εκεί και πέρα, ίσως μετά το πέρας των πανελληνίων, να είναι μια καλή στιγμή για κάποια ψυχοθεραπευτική παρέμβαση.

    Μπαϊρακτάρης Κλεάνθης-Ευάγγελος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Χαλκίδα

  • Καλησπέρα,
    Ίσως θα ήταν πιο ωφέλιμο για σας, παράλληλα με την φαρμακευτική αγωγή να κάνετε και συνεδρίες ψυχοθεραπείας, όπου θα δουλέψετε με έναν επαγγελματία σε θέματα διαχείρισης άγχους.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.