• Κρίση πανικού
  • Υποβλήθηκε 03/07/2024

Καλησπέρα σας είμαι 17 χρόνων και από τότε που πήγα λύκειο αγχώνομαι αρκετά τις περισσότερες φορές νιώθω ότι θα πέσω κάτω.Ειχα πάει μια φορά σε ψυχολόγο αλλά δεν βοήθησε σε κάτι.Πριν κάτι μήνες έδωσα εξετάσεις για ένα πιστοποιητικό αγγλικών και νομίζω είχα πάθει κάποια κρίση γιατί έτρεμα και ζαλιζομουν και αυτό το παθαίνω συνέχεια λόγω του άγχους από ότι κατάλαβα αλλά δυστυχώς δεν το πήρα το πιστοποιητικό και όταν είδα τα αποτελέσματα ότι δεν το πήρα είχα σταματήσει να τρώω και γενικά σκεφτόμουν μόνο αυτό και πάλι έτρεμα και ζαλιζομουν πολύ το οποίο μου έχει συμβεί και πολλές φορές στο σχολείο.Ξερετε τι μπορώ να κάνω για να μην μου συμβαίνει εκτός από το να πάω σε ψυχολόγο;

5 ειδικοί απάντησαν

  • Η ανησυχία και το άγχος είναι συναισθήματα που πολλοί έφηβοι αντιμετωπίζουν καθώς μεγαλώνουν και αντιμετωπίζουν νέες προκλήσεις. Είναι θετικό που είχετε πάει σε έναν ψυχολόγο για να ζητήσετε βοήθεια.
    Αν νιώθετε ότι το άγχος σας εμποδίζει στην καθημερινή ζωή σας, θα ήταν καλή ιδέα να ξανασκεφτείτε το ενδεχόμενο να ξαναπάτε σε έναν ειδικό ψυχολόγο ή ψυχίατρο. Είναι σημαντικό να μιλάτε με κάποιον για τα συναισθήματά σας και να λάβετε την υποστήριξη που χρειάζεστε.
    Επιπλέον, μπορεί να είναι χρήσιμο να εξετάσετε τεχνικές αντιμετώπισης του άγχους όπως η αναπνοή, η μεταφορά των σκέψεών σας σε ημερολόγιο, η άσκηση και η χαλάρωση. Αν κάνετε τα
    ... Διάβασε περισσότερα

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • Αρχικά να πω ότι λυπάμαι που βιώνεις έντονο άγχος! Εχω περάσει και 'γώ κάτι παρόμοιο και δεν είναι εύκολο!

    Δεύτερον, καλό είναι να κανείς εξετάσεις αίματος για να αποκλείσεις τυχόν οργανικά θέματα. Ναι, μπορει αυτά τα συμπτώματα που αναφέρεις να είναι μόνο κι από το άγχος.

    1) Ένας γνωστός τρόπος να διαχειριστείς το έντονο άγχος είναι ασκήσεις βαθιάς αναπνοής. 6 βαθιές αναπνοές συνήθως βοηθάει να "ξεγελάσεις" το σώμα σου ότι είσαι ήρεμη. Έτσι, μπορείς να σκεφτείς λίγο πιο λογικά και ήρεμα. Η λογική σκέψη θα σε βοηθήσει τέτοιες στιγμές.
    2) Αλλος τρόπος να μετριάσεις το έντονο άγχος είναι να βγεις από το χώρο
    ... Διάβασε περισσότερα

    Cholakian Narineh

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Μάλλον χρειάζεται η βοήθεια του ψυχολόγου. Είναι άγχος.

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Καλησπέρα,
    Το άγχος συχνά εκδηλώνεται με συμπτώματα όπως ζάλη και τρέμουλο, γεγονός που επιδεινώνεται κατά τη διάρκεια στρεσογόνων καταστάσεων, όπως οι εξετάσεις. Η πρόσφατη εμπειρία αποτυχίας στις εξετάσεις με τις επαναλαμβανόμενες κρίσεις άγχους, υποδηλώνουν ότι το θέμα είναι σοβαρό και επηρεάζει σημαντικά την καθημερινή σχολική σας ζωή.
    Για την διαχείριση του άγχους, εφόσον δεν θέλετε να κάνετε ψυχοθεραπεία, ενδεικτικά σας προτείνω να ενσωματώσετε τεχνικές αναπνοής, ασκήσεις χαλάρωσης και χαλαρή φυσική άσκηση, καθώς και τη διατήρηση ενός τακτικού προγράμματος ύπνου.
    Επιπλέον, η συμμετοχή σε δραστηριότητες που αγαπάτε και η συζή
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Καταλαβαίνω πόσο δυσάρεστη και ανησυχητική μπορεί να είναι αυτή η κατάσταση για σένα. Το άγχος και η ανησυχία που αισθάνεσαι μπορούν να επηρεάσουν σημαντικά την καθημερινότητά σου και την απόδοσή σου στο σχολείο. Η πρώτη και σημαντικότερη συμβουλή που μπορώ να σου δώσω είναι να επισκεφτείς ξανά έναν ψυχολόγο. Είναι σημαντικό να επιλέξεις έναν ειδικό ψυχολόγο που είναι ειδικευμένος σε θέματα άγχους και συναισθηματικής υγείας. Ο ψυχολόγος θα μπορέσει να σου προσφέρει τις κατάλληλες συμβουλές και τεχνικές για να διαχειριστείς καλύτερα το άγχος σου και να αντιμετωπίσεις τις κρίσεις πανικού.

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι