• Κρίση πανικού
  • Υποβλήθηκε 17/07/2024

Νέο σύμπτωμα κρίσεων πανικού: Πόνος στο στήθος και πλάτη, χρειάζομαι αγωγή;

Καλησπέρα έχει τα τελευταία δυο χρόνια παθαίνω κρίσεις πανικού στον έναν χρόνο φέτος έχω πάθει 20 φορές σήμερα όμως είχα ένα νέο σύμπτωμα που με φόβισε κιόλας και πήγα στο κέντρο υγείας όπου μ έκαναν Τρεκ απ την καρδιά και τη πίεση και μ είπαν πως είναι όλα καλά ! Είχα πόνο στο στήθος π συνήθως το έχω αλλά βαρούσε και ανάλογα πίσω στη πλάτη και γ αυτό σας γράφω κιόλας ! Πισυευευε πως χρειαζομαι αγωγή ;

6 ειδικοί απάντησαν

  • Χρειάζεται οπωσδήποτε να δείτε ψυχίατρο, αν έχετε πάθει 20 φορές κρίση πανικού, τότε έχετε Διαταραχή πανικού δηλαδή μια πολύ σοβαρή Αγχώδη Διαταραχή και χρειάζεστε ψυχοθεραπευτική φροντίδα και ίσως φαρμακευτική, άμεσα. Όπως διαπιστώσατε αν δεν κάνετε τίποτα τα συμπτώματα χειροτερεύουν, μην το αμελείτε.

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα,
    Οι κρίσεις πανικού που αντιμετωπίζετε τα τελευταία δύο χρόνια καθώς και τα σωματικά συμπτώματα αποτελούν ένα θέμα που έχει σημαντική επίδραση στην ψυχική και σωματική σας υγεία.
    Από τα αναγραφόμενα σας αντιλαμβάνομαι ότι υπάρχει ανάγκη για περαιτέρω αξιολόγηση και διαχείριση του άγχους σας.
    Ίσως χρειάζεται να εξετάσετε την αναζήτηση βοήθειας από ψυχολόγο, η οποία μπορεί θα περιλαμβάνει ψυχοθεραπεία, ώστε να αντιμετωπιστούν αποτελεσματικά τα συμπτώματα και να βελτιώσετε την ποιότητα της ζωής σας.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Κάνατε πολύ καλά και το διερευνήσατε πρωτίστως παθολογικά. Θα σας βοηθήσει αρχικά να ξεκινήσετε κάποιες συνεδρίες ψυχοθεραπείας.

    Μαυροειδή Άννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Πανόρμου

  • Καλησπέρα σας! Καταλαβαίνω την ανησυχία σας και το άγχος που μπορεί να προκαλέσει ένα νέο σύμπτωμα, ιδιαίτερα όταν συνοδεύεται από κρίσεις πανικού. Ο πόνος στο στήθος που αντανακλά στην πλάτη μπορεί να είναι εξαιρετικά ανησυχητικός, αλλά από τη στιγμή που οι ιατρικές εξετάσεις έδειξαν ότι είναι όλα καλά, είναι πιθανό ότι ο πόνος σχετίζεται με τις κρίσεις πανικού. Οι κρίσεις πανικού μπορούν να προκαλέσουν διάφορα σωματικά συμπτώματα, όπως πόνο στο στήθος, ζάλη, αίσθημα αστάθειας, και γενικό αίσθημα φόβου ή πανικού. Ο πόνος στο στήθος μπορεί να είναι τόσο έντονος που να μοιάζει με καρδιακό πρόβλημα, αλλά συνήθως είναι αποτέλεσμα έντασης στους μ... Διάβασε περισσότερα

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Καλησπέρα! Καταλαβαίνω την ανησυχία σου για τα συμπτώματα που βιώνεις. Οι κρίσεις πανικού μπορεί να προκαλέσουν έντονα σωματικά συμπτώματα, όπως πόνο στο στήθος και στην πλάτη, τα οποία μπορούν να μοιάζουν με καρδιακά προβλήματα. Αφού οι ιατρικές εξετάσεις που έκανες έδειξαν ότι η καρδιά και η πίεση σου είναι καλά, είναι πιθανό τα συμπτώματα που περιγράφεις να σχετίζονται με το άγχος και τις κρίσεις πανικού.

    Ένας ψυχίατρος μπορεί να αξιολογήσει την κατάστασή σου και να συζητήσει μαζί σου αν η φαρμακευτική αγωγή είναι κατάλληλη για σένα. Υπάρχουν διάφορα φάρμακα που μπορούν να βοηθήσουν στη διαχείριση των κρίσεων πανικού και του άγχο
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γιαννή Ιωάννα

    Ψυχολόγος

    Καλλιθέα

  • Ακούγεται πολύ δύσκολο αυτό που περνάτε. Ακούγονται συμπτώματα του άγχους αλλά πρώτα από όλα πρέπει να αποκλείσετε τα παθολογικά αίτια με ένα καλό check up.
    Μετά πιστεύω ότι μια ψυχοθεραπεία θα βοηθούσε να βρείτε το άγχος και από που προέρχεται και να το επεξεργαστείτε ώστε να μπορέσετε και εσείς να ζήσετε λίγο πιο ΄ήρεμα και ομαλά.
    Κατά την κλινική εκτίμηση στην ψυχοθεραπεία θα δείτε μαζί με τον θεραπευτή αν χρειάζεται κάποια παράθεση σε ψυχιάτρο

    Βαζούρας Μιχάλης

    Ψυχολόγος

    Νέα Φιλαδέλφεια

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.