• Κρίση πανικού
  • Υποβλήθηκε 20/06/2024

Δεν μπορώ να πάρω βαθιά ανάσα εδώ και δύο εβδομάδες, είναι σοβαρό;

Γεια σας θα ήθελα και εγώ να πω το πρόβλημα μου εδώ και μια εβδομάδα με δυο σχεδόν δεν μπορώ να πάρω καλά βαθιά ανάσα αλλά όταν δεν το σκέφτομαι είμαι καλά πιστεύετε είναι κατο σημαντικό με αγχώνει λίγο το ότι το έχω

3 ειδικοί απάντησαν

  • Γεια σας,
    Η κατάσταση που περιγράφετε, δηλαδή η δυσκολία στο να πάρετε βαθιά ανάσα, ενδέχεται να σχετίζεται άμεσα με το άγχος.
    Αρχικά, είναι σημαντικό να παρατηρήσετε ότι όταν δεν σκέφτεστε το πρόβλημα, τα συμπτώματα εξαφανίζονται. Αυτό υποδηλώνει ότι η αναπνοή σας επηρεάζεται σε μεγάλο βαθμό από το στρες και την ψυχολογική σας κατάσταση.
    Το άγχος μπορεί να προκαλέσει πληθώρα σωματικών συμπτωμάτων, συμπεριλαμβανομένων των αναπνευστικών προβλημάτων, καθώς το σώμα αντιδρά σε καταστάσεις έντασης με διάφορους τρόπους.
    Ωστόσο, δεδομένου ότι η αναπνοή είναι θεμελιώδης για την υγεία μας, συνιστώ να αναζητήσετε βοήθεια από επαγγελματί
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Κάτι σας έχει αγχώσει είναι συμπτώμα άγχους, μιλήστε με ειδικό ψυχικής υγείας να μάθετε να χαλαρωνετε τον εαυτό σας και να συζητήσετε ότι σας αγχώνει στην ζωή σας , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Γεια σου,

    Σε ευχαριστώ που μοιράζεσαι μαζί μου το πρόβλημά σου. Τα συμπτώματα που περιγράφεις, όπως η δυσκολία στην αναπνοή που επιδεινώνεται όταν το σκέφτεσαι, μπορεί να σχετίζονται με άγχος. Είναι σύνηθες το άγχος να επηρεάζει την αναπνοή και να προκαλεί την αίσθηση ότι δεν μπορείς να πάρεις βαθιά ανάσα.

    Ωστόσο, είναι σημαντικό να αποκλείσουμε οποιαδήποτε άλλη πιθανή αιτία για τα συμπτώματά σου. Συνιστώ να επισκεφτείς έναν ιατρό για να γίνει μια πλήρης εξέταση και να διασφαλίσεις ότι δεν υπάρχει κάποιος άλλος λόγος για τη δυσκολία στην αναπνοή σου. Ο ιατρός σου θα μπορέσει να σε κατευθύνει κατάλληλα και να σου προσφέρει τη
    ... Διάβασε περισσότερα

    ΚΕ.ΘΕ.ΣΥ - Γεροντή Ανδριάννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χαλάνδρι

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.