• Κρίση πανικού
  • Υποβλήθηκε 15/07/2024

Είναι η ζάλη και το μούδιασμα στο κεφάλι κρίση πανικού ή κάτι άλλο;

Γειά σάς οδηγάω ταξί καί πιο παλιά είχα κρίσεις πανικού τής οποίες ξεπέρασα με αντικαταθλιπτικά πού μόυ χορήγησε μια ψυχίατρος καί είχα καιρό να τής πάθω πρίν λίγες μέρες λοιπόν εκεί που σταμάτησα για να αφήσω κάποιους πελάτες ένιωσα μια έντονη ζάλη με αποτέλεσμα να κατέβω από το ταξί και μέχρι νά συνέλθω καί γύρισα σπίτι γτ φοβήθηκα καί τό έχω πάθει δύο τρεις φορές από εκείνη την ημέρα καί κάθε φορά που πάω να σταματήσω φοβάμαι ότι θα τό ξανά πάθω εχθές λοιπόν ήταν κάτι Πίο έντονο από μία ζάλη και άρχισα να τό Παθαίνω καί στην οδήγηση και ένιωθα ότι μουδιάζει τό κεφάλι μου ότι με πιάνει μία ανατρηχιλα καί με έπιανε ένας φόβος ότι κάτι μπορεί να πάθω εκείνη την στιγμή καί πραγματικά είναι πολύ τρομαχτικό. Τό ερώτημα είναι είναι κρίση πανικού η είναι κάτι άλλο γιατί δεν την έχω βιώσει ποτέ κατά αυτόν τον τρόπο καί δεν ξέρω τι να κάνω δεν μπορώ να δουλέψω φοβάμαι ότι θα τό ξανά πάθω.

6 ειδικοί απάντησαν

  • Φαίνεται να είναι κρίσεις πανικού. Ωστόσο πρέπει πρώτα να το διερευνήσετε παθολογικά. Εάν δεν υπάρχει κάποιο παθολογικό θέμα, θα πρέπει να επισκεφθείτε πάλι τον ψυχίατρο σας. Παράλληλα θα σας βοηθήσει σημαντικά να ξεκινήσετε συνεδρίες ψυχοθεραπείας.

    Μαυροειδή Άννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Πανόρμου

  • Καταλαβαίνω πόσο ανησυχητική μπορεί να είναι η εμπειρία σου. Τα συμπτώματα που περιγράφεις - ζάλη, μούδιασμα, ανατριχίλα και έντονος φόβος - είναι συχνά συμπτώματα κρίσης πανικού. Ωστόσο, είναι σημαντικό να αποκλείσεις άλλες πιθανές αιτίες και να λάβεις την κατάλληλη βοήθεια. Επισκέψου έναν γενικό γιατρό ή παθολόγο για να ελέγξει αν υπάρχουν άλλες ιατρικές αιτίες για τα συμπτώματά σου, όπως προβλήματα με την καρδιά, το αιμοποιητικό σύστημα ή τον θυρεοειδή. Αν τα συμπτώματα επιμένουν, ίσως είναι καλή ιδέα να επισκεφτείς έναν νευρολόγο για να αποκλείσει νευρολογικές αιτίες. Επικοινώνησε με τον ψυχίατρο που σε είχε βοηθήσει στο παρελθόν ή αναζήτ... Διάβασε περισσότερα

    Γιαννή Ιωάννα

    Ψυχολόγος

    Καλλιθέα

  • Θα σας συμβούλευα να απευθυνθείτε ξανά σε έναν ψυχίατρο ή ψυχολόγο για αξιολόγηση και να συζητήσετε τις επιλογές θεραπείας, καθώς η ακριβής διάγνωση και κατάλληλη αντιμετώπιση θα σας βοηθήσουν να διαχειριστείτε αυτά τα συμπτώματα και να επανέλθετε στο φυσιολογικό σας ρυθμό.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Αγαπητέ θα πρέπει οπωσδήποτε να ξαναδείτε τον γιατρό που σας είχε γράψει τα αντικαταθλιπτικά και να του αναφέρετε αυτά που γράφετε εδώ. Αυτός θα σας εξηγήσει αν είναι το ίδιο ή κάτι άλλο. Θα πρέπει να φροντίσετε τον εαυτό σας πιο συστηματικά από δω και μπρος και η πιο κατάλληλη επιλογή είναι να δείτε ένα ψυχίατρο για να σας γράψει φάρμακα για να αντιμετωπίσετε γρήγορα τα συμπτώματα που περιγράψατε, και να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία για να θεραπεύσετε τις αιτίες.

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα σας. Αυτό που περιγράφετε ακούγεται πολύ τρομακτικό, και σας εμποδίζει πρακτικά και στο να κάνετε τη δουλειά σας, γεγονός που προσθέτει στο ήδη υπάρχον άγχος σας. Έπειτα υπάρχει και ο πολύ πραγματικός φόβος μήπως ξαναπάθετε μία ανάλογη κρίση, ειδικότερα εν ώρα εργασίας. Από την άλλη, υπάρχει ήδη ένα ιστορικό κρίσεων πανικού, που για κάποιο λόγο τώρα μοιάζει να επιστρέφει. Ρωτάτε όμως αν όντως πρόκειται για κρίση πανικού. Αναρωτιέμαι, υπάρχει κάτι μέσα σας που σας λέει ότι μπορεί και να είναι κάτι άλλο; Από τα λεγόμενά σας πάντως, τα συμπτώματα που περιγράφετε, ζάλη, μούδιασμα, ανατριχίλα, ταιριάζουν αρκετά με εκείνα της κρίσης πανικ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Καλησπέρα σας. Φαίνεται ότι η εμπειρία που ζήσατε είναι πολύ ανησυχητική και κατανοώ πόσο δυσάρεστη είναι για εσάς. Η περιγραφή σας των συμπτωμάτων (έντονη ζάλη, μουδιάσματα στο κεφάλι, ανατριχίλα, φόβος) είναι χαρακτηριστικά της κρίσης πανικού. Οι κρίσεις πανικού είναι συχνά έντονες σωματικές και ψυχολογικές αντιδράσεις που συμβαίνουν ξαφνικά και μπορούν να προκαλέσουν έντονο φόβο για την υγεία ή την ασφάλεια του εαυτού. Επίσης δεν είναι κανόνας πως τα συμπτώματα είναι ίδια κάθε φορά. Είναι σημαντικό να αναζητήσετε βοήθεια από έναν ειδικό, όπως έναν ψυχολόγο με εξειδίκευση στην Γνωστική Συμπεριφορική Θεραπεία, που μπορεί να αξιολογήσει την κ... Διάβασε περισσότερα

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.