• Κρίση πανικού
  • Υποβλήθηκε 18/05/2024

Είμαι 17, έχω ταχυκαρδία, μούδιασμα και άγχος - είναι κρίση άγχους ή χρειάζομαι καρδιολόγο;

Γειά σας είμαι 17 χρόνων Εχθές ενώ καθόμουν άρχισα να έχω ταχυκαρδία μούδιασμα στο χέρι και στα πόδια έναν κόμπο στο λαιμό και στο στομάχι. Γενικά έχω αρκετό άγχος! Τι μπορεί να είναι αυτό που έπαθα! Είναι κάποια κρίση άγχους η χρειάζονται εξετάσεις από καρδιολόγο; Υ. Γ πρόσφατα μια κοπέλα στην πόλη μου πέθανε από ανακοπή και έχω αγχωθεί ότι μπορεί να συμβεί και σε εμένα!

6 ειδικοί απάντησαν

  • Πιθανότατα να οφείλεται στα υψηλά επίπεδα άγχους, ενώ το περιστατικό με την κοπέλα μάλλον πυροδότησε την κρίση. Σε κάθε περίπτωση όμως και καθώς ακόμα και αθώες οργανικές δυσλειτουργίες μπορούν να οδηγήσουν σε ανάλογα συμπτώματα, είναι σημαντικό να αξιολογηθούν τυχόν οργανικά αίτια.

    Μπαϊρακτάρης Κλεάνθης-Ευάγγελος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Χαλκίδα

  • Γεια σας,
    Η αιφνίδια εμφάνιση ταχυκαρδίας, μουδιάσματος στα άκρα, και αίσθησης κόμπου στο λαιμό και στο στομάχι που περιγράφετε μπορεί να είναι ενδεικτικά μιας κρίσης άγχους. Οι κρίσεις άγχους είναι συχνές σε άτομα που βιώνουν γενικότερη κατάσταση άγχους και στρες, ιδιαίτερα όταν υπάρχουν επιβαρυντικοί παράγοντες όπως απώλεια κάποιου συνομηλίκου.
    Είναι σημαντικό να θυμάστε ότι η ψυχολογική επιβάρυνση μπορεί να επηρεάσει σοβαρά τη φυσική σας κατάσταση. Παρόλα αυτά, οι καρδιολογικές εξετάσεις είναι απαραίτητες για να αποκλειστούν τυχόν οργανικά αίτια που μπορεί να προκαλούν τα συμπτώματα αυτά. Ειδικά σε περιπτώσεις όπου υπάρχει αυξημένο
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Θα μπορούσε να είναι από άγχος οπότε σε αυτή την περίπτωση θα σας βοηθήσει να ξεκινήσετε ψυχοθεραπευτικές συνεδρίες. Ωστόσο πρώτα θα πρέπει να το ελέγξετε παθολογικά.

    Μαυροειδή Άννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Πανόρμου

  • Καλησπέρα σας.
    Το άγχος είναι ένας βιολογικός μηχανισμός γνωστός και ως αντίδραση φυγής/πάλης που βοηθά έναν οργανισμό να αντιμετωπίσει θανάσιμους κινδύνους. Στο προϊστορικό παρελθόν της ανθρωπότητας αυτός ο μηχανισμός ήταν η λεπτή γραμμή ανάμεσα στο θάνατο και την επιβίωση. Αντιμέτωπος με ένα άγριο θηρίο θα είχατε δύο επιλογές, να παλέψετε ή να φύγετε, όμως ό,τι από τα δύο και αν επιλέγατε θα έπρεπε να γίνετε πιο δυνατός, πιο ανθεκτικός και πιο γρήγορος.

    Για να επιτευχθεί αυτό, το σύστημα πάλης/φυγής ανεβάζει τους ρυθμούς της αναπνοής και της καρδιάς ώστε να εισέρχεται περισσότερο οξυγόνο στον οργανισμό και να πηγαίνει περισσότε
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γκαντίνας Θεόδωρος

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Καλό είναι να κάνετε μία καρδιολογική εξέταση, αν δεν βρεθεί κάτι μιλήστε με ψυχίατρο μπορεί να είναι άγχος.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Τα συμπτώματα αυτά συμπίπτουν με τα συμπτώματα της κρίσης πανικού (μούδιασμα, έντονο αίσθημα παλμών, δύσπνοια ή ο «κόμπος» όπως το περιγράφετε. Λαμβάνοντας υπόψιν όπως αναφέρετε το γεγονός ότι έχετε αρκετό άγχος, πιθανότατα αυτό που βιώνεται να είναι κρίση πανικού!

    Παπαδάκη Κατερίνα

    Νευροψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Ηράκλειο Κρήτης

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.