• Panic attacks
  • Submitted on 18/05/2024

Είμαι 17, έχω ταχυκαρδία, μούδιασμα και άγχος - είναι κρίση άγχους ή χρειάζομαι καρδιολόγο;

Γειά σας είμαι 17 χρόνων Εχθές ενώ καθόμουν άρχισα να έχω ταχυκαρδία μούδιασμα στο χέρι και στα πόδια έναν κόμπο στο λαιμό και στο στομάχι. Γενικά έχω αρκετό άγχος! Τι μπορεί να είναι αυτό που έπαθα! Είναι κάποια κρίση άγχους η χρειάζονται εξετάσεις από καρδιολόγο; Υ. Γ πρόσφατα μια κοπέλα στην πόλη μου πέθανε από ανακοπή και έχω αγχωθεί ότι μπορεί να συμβεί και σε εμένα!

6 specialists answered

  • Πιθανότατα να οφείλεται στα υψηλά επίπεδα άγχους, ενώ το περιστατικό με την κοπέλα μάλλον πυροδότησε την κρίση. Σε κάθε περίπτωση όμως και καθώς ακόμα και αθώες οργανικές δυσλειτουργίες μπορούν να οδηγήσουν σε ανάλογα συμπτώματα, είναι σημαντικό να αξιολογηθούν τυχόν οργανικά αίτια.

    Μπαϊρακτάρης Κλεάνθης-Ευάγγελος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Chalkida

  • Γεια σας,
    Η αιφνίδια εμφάνιση ταχυκαρδίας, μουδιάσματος στα άκρα, και αίσθησης κόμπου στο λαιμό και στο στομάχι που περιγράφετε μπορεί να είναι ενδεικτικά μιας κρίσης άγχους. Οι κρίσεις άγχους είναι συχνές σε άτομα που βιώνουν γενικότερη κατάσταση άγχους και στρες, ιδιαίτερα όταν υπάρχουν επιβαρυντικοί παράγοντες όπως απώλεια κάποιου συνομηλίκου.
    Είναι σημαντικό να θυμάστε ότι η ψυχολογική επιβάρυνση μπορεί να επηρεάσει σοβαρά τη φυσική σας κατάσταση. Παρόλα αυτά, οι καρδιολογικές εξετάσεις είναι απαραίτητες για να αποκλειστούν τυχόν οργανικά αίτια που μπορεί να προκαλούν τα συμπτώματα αυτά. Ειδικά σε περιπτώσεις όπου υπάρχει αυξημένο
    ... Read more

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Kypseli

  • Θα μπορούσε να είναι από άγχος οπότε σε αυτή την περίπτωση θα σας βοηθήσει να ξεκινήσετε ψυχοθεραπευτικές συνεδρίες. Ωστόσο πρώτα θα πρέπει να το ελέγξετε παθολογικά.

    Μαυροειδή Άννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Panormou

  • Καλησπέρα σας.
    Το άγχος είναι ένας βιολογικός μηχανισμός γνωστός και ως αντίδραση φυγής/πάλης που βοηθά έναν οργανισμό να αντιμετωπίσει θανάσιμους κινδύνους. Στο προϊστορικό παρελθόν της ανθρωπότητας αυτός ο μηχανισμός ήταν η λεπτή γραμμή ανάμεσα στο θάνατο και την επιβίωση. Αντιμέτωπος με ένα άγριο θηρίο θα είχατε δύο επιλογές, να παλέψετε ή να φύγετε, όμως ό,τι από τα δύο και αν επιλέγατε θα έπρεπε να γίνετε πιο δυνατός, πιο ανθεκτικός και πιο γρήγορος.

    Για να επιτευχθεί αυτό, το σύστημα πάλης/φυγής ανεβάζει τους ρυθμούς της αναπνοής και της καρδιάς ώστε να εισέρχεται περισσότερο οξυγόνο στον οργανισμό και να πηγαίνει περισσότε
    ... Read more

    Gkantinas THeodoros

    Ψυχολόγος

    Thessaloniki

  • Καλό είναι να κάνετε μία καρδιολογική εξέταση, αν δεν βρεθεί κάτι μιλήστε με ψυχίατρο μπορεί να είναι άγχος.

    THeleritis Hristos

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Evaggelismos

  • Τα συμπτώματα αυτά συμπίπτουν με τα συμπτώματα της κρίσης πανικού (μούδιασμα, έντονο αίσθημα παλμών, δύσπνοια ή ο «κόμπος» όπως το περιγράφετε. Λαμβάνοντας υπόψιν όπως αναφέρετε το γεγονός ότι έχετε αρκετό άγχος, πιθανότατα αυτό που βιώνεται να είναι κρίση πανικού!

    Papadakis Katerina

    Νευροψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Heraklion

Ask our specialists

Submit your question
We got your question

Question guidelines
  • Do

  • Don’t

    • Refer to people by name

    • Request price for services

How does it work?

Submit an anonymous question

How does it work?

Get updates for your question

How does it work?

Check the answers

Do you need to see a health expert right away?

Start a Video Consultation with a health specialist within 5 minutes

Mobile Image

Do you need to Chat with a health expert right away?

Get instant expert guidance for your medical concerns now!

Mobile Image
success envelop We have received your question!

We’ll send you an email when a specialist responds.