• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 10/06/2024

γεια σας καλησπέρα! ήθελα να ρωτήσω το ladose υπάρχει όντως περίπτωση να σχετίζεται με καρκίνο στον εγκέφαλο; σας ευχαριστώ πολύ με εκτίμηση

3 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα! Το Ladose (ή αλλιώς γνωστό ως Prozac ή φλουοξετίνη) είναι ένα αντικαταθλιπτικό φάρμακο που χρησιμοποιείται για τη θεραπεία της κατάθλιψης και άλλων ψυχικών διαταραχών. Μέχρι σήμερα, δεν υπάρχουν επαρκή επιστημονικά στοιχεία που να συνδέουν τη χρήση του Ladose με τον καρκίνο του εγκεφάλου. Ωστόσο, για οποιεσδήποτε ανησυχίες σχετικά με τα φάρμακά σου, είναι σημαντικό να συμβουλευτείς τον γιατρό σου ή έναν ειδικό. Είναι ο καταλληλότερος για να απαντήσει σε ερωτήματα σχετικά με τις παρενέργειες και τους κινδύνους των φαρμάκων που λαμβάνεις.

    Πισκοντάκης Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ελληνικό

  • Το Ladose, γνωστό και ως φλουοξετίνη, είναι ένα αντικαταθλιπτικό που ανήκει στην κατηγορία των εκλεκτικών αναστολέων επαναπρόσληψης σεροτονίνης (SSRIs). Παρά τις ανησυχίες σχετικά με την ασφάλεια των αντικαταθλιπτικών, οι υπάρχουσες έρευνες δεν υποστηρίζουν ότι η φλουοξετίνη προκαλεί καρκίνο στον εγκέφαλο. Οι μελέτες έχουν δείξει ότι τα SSRIs είναι γενικά ασφαλή και δεν έχουν βρει σαφή σύνδεση με τον καρκίνο του εγκεφάλου ή άλλους τύπους καρκίνου. Η φλουοξετίνη αυξάνει τα επίπεδα σεροτονίνης στον εγκέφαλο και δεν υπάρχουν ενδείξεις ότι αυτή η δράση οδηγεί σε καρκινογένεση. Μεγάλες επιδημιολογικές μελέτες και κλινικές δοκιμές δεν έχουν δείξει ... Διάβασε περισσότερα

    Θωμά Ανθή

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Νέα Σμύρνη

  • Γεια σας,
    Το Ladose συνταγογραφείται για την αντιμετώπιση διαταραχών άγχους και κατάθλιψης, προσφέροντας σημαντικά οφέλη για την ψυχική υγεία του ατόμου. Παρά τις ανησυχίες που εκφράζονται για τη σύνδεση του Ladose με την εμφάνιση καρκίνου στον εγκέφαλο, οι υπάρχουσες έρευνες και τα διαθέσιμα στατιστικά δεδομένα δεν έχουν επιβεβαιώσει τέτοια συσχέτιση.
    Με τα υπάρχοντα επιστημονικά στοιχεία, δεν φαίνεται να υπάρχει άμεση σύνδεση μεταξύ της χορήγησης του Ladose και της ανάπτυξης καρκίνου. Όπως πάντα, είναι σημαντικό να συμβουλεύεστε τον ιατρό σας για οποιεσδήποτε ανησυχίες σχετικά με την υγεία σας και να ακολουθείτε τις οδηγίες του.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.