Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά.

  • Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 19/08/2024

Παιρνω αγωγη με epilyd εδώ και 9 χρόνια καθως είχα σοβαρή καταθλιψη. Με διάφορες εξετάσεις, ο γιατρος μου αποφάνθηκε οτι εχω εκ γενετης πολύ χαμηλα επιπεδα σεροτονίνης και γι'αυτο δεν κόβω την αγωγή. Πιστευετε θα έχω κάποιο θέμα μεγαλώνοντας? Είμαι 44 ετών.

3 ειδικοί απάντησαν

  • Επειδή δεν γνωρίζω το ιστορικό σας δεν μπορώ να δώσω τεκμηριωμένη απάντηση, το φάρμακο από μόνο του δεν αποτελεί πρόβλημα.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Η κατάθλιψη είναι μία δύσκολη κατάσταση και η φαρμακευτική αγωγή μαζί με ψυχοθεραπεία είναι καθοριστική για τη διαχείρισή της.
    Η χαμηλή σεροτονίνη μπορεί να προκαλέσει πολλά συμπτώματα, όπως χαμηλή διάθεση και δυσκολία στην αντιμετώπιση του άγχους.
    Είναι φυσιολογικό να σας απασχολούν ερωτήματα σχετικά με τη μελλοντική σας υγεία.
    Η υποστήριξη και η παρακολούθηση της θεραπείας από τον γιατρό σας θα σας βοηθήσει να πάνε όλα καλά.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Είναι καλό που παρακολουθείς τη κατάσταση της υγείας σου με τον γιατρό σου, και η μακροχρόνια θεραπεία με φάρμακα όπως το Epilyd μπορεί να είναι αναγκαία για την αντιμετώπιση καταθλιπτικών διαταραχών, ειδικά όταν υπάρχουν γενετικοί παράγοντες που επηρεάζουν τα επίπεδα σεροτονίνης.Η μακροχρόνια χρήση αντικαταθλιπτικών φαρμάκων όπως τα SSRI συνήθως θεωρείται ασφαλής και πολλές μελέτες δείχνουν ότι δεν προκαλούν σημαντικά προβλήματα όταν χρησιμοποιούνται για μεγάλα χρονικά διαστήματα. Ωστόσο, είναι σημαντικό να παρακολουθείς την υγεία σου με τον γιατρό σου και να αναφέρεις οποιεσδήποτε ανησυχίες ή παρενέργειες. Καθώς μεγαλώνουμε, η παρακολούθηση... Διάβασε περισσότερα

    Νταϊλάκης Παναγιώτης

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.