• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 27/06/2024

Κουράζομαι πολύ εύκολα. Σηκώνομαι το πρωί να πάω για δουλειά και δεν μπορώ να πάρω τα πόδια μου. Έχω συχνά ζαλάδες και δυσκολία στην αναπνοη. Τρώω λίγο και πίνω κάθε μέρα 1 κιλό ενεργειακά ποτά μισό λίτρο κοκα κόλα και 1.5 κιλό κρασί. Πιστεύετε ότι φταίει κάτι από τα παραπάνω

6 ειδικοί απάντησαν

  • Γεια σας. Αρχικά καλό θα ήταν για το τυπικό της υπόθεσης να επισκεφθείτε έναν κατάλληλο παθολόγο/καρδιολόγο προκειμένου να αποκλεισθεί το οτιδήποτε παθολογικό στο σώμα σας. Δυστυχώς θα ήταν πλάνη να σας απαντούσαμε συγκεκριμένα στο τι φταίει από τα παραπάνω. Από εκεί και ύστερα το κομμάτι της ψυχολογικής κόπωσης είναι ένα άλλο κεφάλαιο στο οποίο υπάρχουν διαθέσιμες οδοί για την εξερεύνηση σε αυτό. Διότι η ψυχολογική διαδρομή του Εαυτού μας είναι όντως μια εξερεύνηση. Στη διάθεσή σας σχετικά με αυτό. Υ.Γ.: Μέτρον άριστον!

    Κυριακίδη Στεφανία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Περιστέρι

  • Μιλήστε με παθολόγο, κάντε εργαστηριακές εξετάσεις να δείτε πως όλα είναι καλά, τα ενεργειακά ποτά, η κοκα κόλα το 1,5 κιλό κρασί και η κακή διατροφή μπορεί να συμβάλλουν στην κούραση που αναφέρετε, μιλήστε με ψυχίατρο.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλησπέρα σας,

    Τα συμπτώματα που περιγράφετε, όπως η κούραση, οι ζαλάδες και η δυσκολία στην αναπνοή, είναι ανησυχητικά και πιθανότατα σχετίζονται με τις διατροφικές και καταναλωτικές σας συνήθειες. Ακολουθούν μερικά σημεία που αξίζει να εξετάσετε:

    1. Η καθημερινή κατανάλωση μεγάλης ποσότητας ενεργειακών ποτών και αναψυκτικών όπως η κοκα-κόλα μπορεί να προκαλέσει διάφορα προβλήματα υγείας, όπως αυξημένο καρδιακό ρυθμό, υψηλή αρτηριακή πίεση, άγχος και αϋπνία. Τα ενεργειακά ποτά περιέχουν μεγάλες ποσότητες καφεΐνης και ζάχαρης, που μπορούν να προκαλέσουν αυξομειώσεις στην ενέργεια και να επηρεάσουν αρνητικά την υγεία σας.
    ... Διάβασε περισσότερα

    Λιάτη Μαρία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Αμπελόκηποι

  • Η κόπωσή σου, οι ζαλάδες και η δυσκολία στην αναπνοή μπορεί να σχετίζονται άμεσα με τη διατροφή και τις συνήθειές σου. Η κατανάλωση τόσο μεγάλων ποσοτήτων ενεργειακών ποτών, κόκα κόλας και κρασιού μπορεί να έχει σοβαρές επιπτώσεις στην υγεία σου. Τα ενεργειακά ποτά και η κόκα κόλα περιέχουν υψηλές ποσότητες καφεΐνης και ζάχαρης, που μπορεί να προκαλέσουν προσωρινή αύξηση ενέργειας αλλά και αργότερα έντονη κόπωση και ζαλάδες. Η υπερβολική κατανάλωση καφεΐνης μπορεί επίσης να προκαλέσει άγχος, ταχυκαρδίες και προβλήματα στον ύπνο. Επιπλέον, η κατανάλωση τόσο μεγάλης ποσότητας αλκοόλ καθημερινά (1.5 κιλό κρασί) είναι εξαιρετικά επιβλαβής και μπο... Διάβασε περισσότερα

    Ντελαγκία Άννα

    Κλινική Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα σας,
    Είναι δύσκολο να απαντηθεί το ερώτημά σας από τα στοιχεία που δίνετε. Σίγουρα χρειάζεται να αποκλειστούν οι παθολογικοί παράγοντες προκειμένου μετά να διερευνηθούν οι ψυχολογικοί ή διατροφικοί παράγοντες που συμβάλλουν στα συμπτώματα που έχετε.
    Σε κάθε περίπτωση εάν νοιώθετε και δυσκολία ψυχικής/συναισθηματικής φύσης, θα βοηθούσε να μιλούσατε για αυτό σε έναν/μία ψυχοθεραπευτή/τρια.

    Μπανούτα Μαρία

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Παλαιό Φάληρο

  • Η εύκολη κόπωση που αναφέρετε μπορεί να είναι αποτέλεσμα πολλών παραγόντων που επηρεάζουν την καθημερινότητά σας και την υγεία σας γενικότερα.
    Πρώτον, οι συχνές ζαλάδες και η δυσκολία στην αναπνοή που αντιμετωπίζετε μπορεί να υποδηλώνουν ανεπάρκεια σε βιταμίνες ή άλλες θρεπτικές ουσίες που είναι απαραίτητες για την καλή λειτουργία του οργανισμού.
    Επιπλέον, οι διατροφικές σας συνήθειες και η κατανάλωση υγρών, όπως τα ενεργειακά ποτά, η Κόκα-Κόλα και το κρασί, μπορεί να έχουν αρνητικές επιπτώσεις στην ενέργεια και την υγεία σας.
    Τα ενεργειακά ποτά και η Κόκα-Κόλα εμπεριέχουν υψηλά επίπεδα καφεΐνης και ζάχαρης, που μπορούν να προκαλ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής