• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 15/07/2024

Καλησπέρα σας. Τώρα τελευταία νιώθω θλίψη και στεναχώρια. Σκέφτομαι και την αυτοκτονία. Τί να κάνω;

7 ειδικοί απάντησαν

  • Εκτιμώ ότι είναι σημαντικό να αναζητήσετε τη συνδρομή ενός/μιας επαγγελματία ψυχικής υγείας, ώστε να διαχειριστείτε τα συμπτώματα που περιγράφετε (*υπάρχει και η ανώνυμη και δίχως κόστος 24/ωρη γραμμή για την αντιμετώπιση της αυτοκτονίας).

    Μπαϊρακτάρης Κλεάνθης-Ευάγγελος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Χαλκίδα

  • Μιλήστε με ψυχίατρο για να αποφύγετε τέτοια δυσάρεστα επακόλουθα.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλησπέρα. Καταλαβαίνω πόσο άσχημα μπορεί να νιώθετε. Έτσι όπως το περιγράφετε θεωρώ ότι είναι απαραίτητο να μιλήσετε από κοντά σε κάποιον ειδικό για να σας βοηθησει. Να θυμάστε όλα λύνονται αρκεί να το θέλουμε και να παίρνουμε βοήθεια όταν το χρειαζόμαστε.

    Ζαράνη Αγγελική

    Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπεύτρια

    Αργυρούπολη

  • Καλησπέρα, να επισκεφτείτε αμέσως έναν Ψυχίατρο/Ψυχοθεραπευτή. Η ψυχοθεραπεία θα σας βοηθήσει να επεξεργαστείτε τη θλίψη και την στενοχώρια και να κατανοήσετε από που προέρχονται και τι μπορείτε να κάνετε για να τα αντιμετωπίσετε. Ωστόσο κάθε σκέψη για αυτοκτονία επιβάλλει επίσκεψη σε ψυχίατρο. Καλή δύναμη.

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα,
    Η θλίψη και η στεναχώρια που νιώθετε μπορεί να έχουν πολλαπλές αιτίες, από εμπειρίες του παρελθόντος έως τις τώρα καταστάσεις ή δυσκολίες που αντιμετωπίζετε. Αυτά τα συναισθήματα έχουν σημαντικές ψυχικές και σωματικές επιπτώσεις, όπως απώλεια ενδιαφέροντος για δραστηριότητες, δυσκολία στον ύπνο και διάφορες σωματικές ενοχλήσεις.
    Οι σκέψεις για την αυτοκτονία υποδηλώνουν την ανάγκη για άμεση δράση και βοήθεια. Είναι σημαντικό να αναζητήσετε επαγγελματική βοήθεια από ψυχολόγο ή κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας που μπορεί να σας υποστηρίξει.
    Η υποστήριξη από φίλους και οικογένεια είναι επίσης πολύτιμη, καθώς μπορούν να σας πα
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα σας. Κατανοώ πόσο σοβαρή είναι η κατάσταση που περνάτε αυτή τη στιγμή. Η θλίψη και η στενοχώρια είναι συχνά συμπτώματα που συνδέονται με διάφορες ψυχολογικές και συναισθηματικές καταστάσεις. Οι σκέψεις για την αυτοκτονία είναι ιδιαίτερα σοβαρές και απαιτούν άμεση προσοχή και υποστήριξη. Σε αυτήν την περίπτωση, σημαντικό είναι να ζητήσετε βοήθεια από ειδικό ψυχικής υγείας όπως ψυχολόγο και ψυχίατρο το συντομότερο. Είναι σημαντικό να μιλήσετε ανοικτά και ειλικρινά για τα συναισθήματά σας και τις σκέψεις που έχετε. Ο ψυχολόγος θα σας βοηθήσει να καταλάβετε τις αιτίες των αισθημάτων σας και θα σας προσφέρει στρατηγικές για να τις διαχει... Διάβασε περισσότερα

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Καλησπέρα σας,
    Να απευθυνθείτε επειγόντως σε κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας.
    Πρέπει να μιλήσετε και να βάλετε σε τάξη το άγχος και τη θλίψη σας.
    Εγκάρδια,
    Παναγιώτης Μποκολής

    Μποκολής Παναγιώτης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχαναλυτής

    Ιλίσια

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.