• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 28/08/2024

Καλησπέρα σας τα δύο τελευταία χρόνια συνέχεια κλαίω . Είμαι παντρεμένη έχω δύο παιδιά . Αλλά η ζωή μου είναι δυστυχισμένη . Οι γονείς μου πιο πόλυ η μητέρα μου συνέχεια να μου λέει για τον άντρα μου . Οτι δεν νοιάζεται για εμένα . Ότι μόνο εκείνος ξέρει καλά να περνάει . Κ εγώ μόνη μου σε όλα..

6 ειδικοί απάντησαν

  • Καλό θα ήταν να επισκεφτείτε κάποιον ειδικό. Χρειάζεται να πάρετε τη ζωή στα χέρια σας. Να έχετε τον έλεγχο του εαυτού και της ζωής σας.
    Ευχαριστώ!

    Χατζηευφραιμίδου Δέσποινα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Άλιμος

  • Καλησπέρα. Ποιο ακριβώς είναι το αίτημα σας; Χωρίς αυτό δεν μπορούμε να βοηθήσουμε.

    Νικολαΐδου Ελισάβετ

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Εξάρχεια

  • Καλησπέρα,
    Η απομόνωση που σας προκαλεί η έλλειψη υποστήριξης και η αίσθηση ότι περνάτε μόνη σας τα πάντα είναι βασανιστική, και αυτή η μοναξιά επηρεάζει όχι μόνο την ψυχική σας υγεία αλλά και τη σχέση σας με τους άλλους.
    Η αναγνώριση και κατανόηση αυτών των συναισθημάτων, με την βοήθεια ψυχολόγου-ψυχοθεραπευτή, θα είναι το πρώτο βήμα στην προσπάθειά σας να βρείτε διέξοδο σε αυτή την δύσκολη φάση της ζωής σας.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα σας. Λυπάμαι πολύ που περνάτε δύσκολα. Είναι πολύ δύσκολο να αισθάνεστε έτσι, ειδικά όταν έχετε ευθύνες και οικογένεια. Οι σχέσεις με τους γονείς, αλλά και με τον σύντροφό μας, μπορούν να επηρεάσουν πολύ την ψυχολογία μας. Η συνεχής κριτική από την οικογένεια μπορεί να είναι πολύ βαρύ φορτίο. Ίσως θα ήταν χρήσιμο να μιλήσετε ανοιχτά με τον άντρα σας για το πώς νιώθετε και να προσπαθήσετε να βρείτε λύσεις από κοινού. Η επικοινωνία και η κατανόηση είναι σημαντικές για να βελτιωθεί η κατάσταση. Επιπλέον, μπορεί να είναι χρήσιμο να αναζητήσετε επαγγελματική βοήθεια, όπως την υποστήριξη ενός ψυχολόγου, ο οποίος μπορεί να σας βοηθήσει να ... Διάβασε περισσότερα

    Νταϊλάκης Παναγιώτης

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Είναι κατανοητό ότι βιώνετε μια περίοδο έντονης θλίψης και δυσκολιών, κάτι που μπορεί να είναι εξαιρετικά ψυχοφθόρο, ειδικά όταν αισθάνεστε ότι είστε μόνη σας σε όλο αυτό. Η συνεχής κριτική από ένα κοντινό πρόσωπο, όπως η μητέρα σας, μπορεί να εντείνει τις ανασφάλειες και να αυξήσει το άγχος σας. Είναι φυσικό να νιώθετε πιεσμένη όταν δέχεστε επαναλαμβανόμενα αρνητικά σχόλια για έναν τόσο σημαντικό άνθρωπο στη ζωή σας. Αυτό μπορεί να σας έχει κάνει να αμφιβάλλετε για τη σχέση σας και να αισθάνεστε απομονωμένη, κάτι που εντείνει τη δυστυχία σας. Είναι σημαντικό να αναγνωρίσετε και να εξετάσετε τα δικά σας συναισθήματα και σκέψεις. Προσπαθήστε ν... Διάβασε περισσότερα

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Κατανοώ ότι βιώνετε μια περίοδο στη ζωή σας, γεμάτη συναισθηματική πίεση και θλίψη. Το γεγονός ότι νιώθετε δυστυχισμένη παρά την ύπαρξη της οικογένειάς σας, σε συνδυασμό με τις συνεχείς κριτικές της μητέρας σας για τον άντρα σας, φαίνεται να επιβαρύνει την ψυχολογική σας κατάσταση. Όταν ακούτε διαρκώς ότι ο σύντροφός σας δεν νοιάζεται για εσάς και ότι μόνο εκείνος περνάει καλά, μπορεί να σας κάνει να αισθάνεστε ακόμα πιο απομονωμένη και μόνη. Η πίεση από το οικογενειακό περιβάλλον, σε συνδυασμό με τις δικές σας ανησυχίες, μπορεί να επιδεινώνει τα συναισθήματα θλίψης που βιώνετε. Είναι σημαντικό να αναζητήσετε τρόπους να μιλήσετε για αυτά τα σ... Διάβασε περισσότερα

    Θωμά Ανθή

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Νέα Σμύρνη

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.