Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά.

  • Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 05/09/2024

Καλησπέρα σας, πριν 2 χρόνια περίπου λόγω κατάθλιψης πήρα effexor και tavor ή lexotanil για τον ύπνο καθώς δεν μπορώ να κοιμηθώ. Τώρα λόγω κάποιων άσχημων περιστατικών που μου έτυχαν όλα μαζί και που συνεχίζουν να με επηρεάζουν έχω αρχίσει να "κλείνομαι" στον εαυτό μου. Κανω ψυχοθεραπεία συστηματικά και με εχει βοηθήσει. Ξέρω ότι τώρα χρειάζεται να επισκεφθώ έναν ψυχίατρο γιατί το άγχος και η στεναχώρια σωματικοποιούνται (δεν κοιμαμαι και δεν μπορω να φάω) αλλά φοβάμαι ότι η θεραπεία που θα μου δοθεί θα είναι βαριά και δεν θα είμαι λειτουργική (γιατί αυτό είχε συμβεί με την προηγούμενη θεραπεία). Πιστεύετε ότι μπορεί να δοκιμαστεί μια πιο ήπια θεραπεία ή μετά το ιστορικό μου δεν είναι εφικτό;

5 ειδικοί απάντησαν

  • Μιλήστε με τον ψυχολόγο σας! Ίσως χρειάζεται όντως να βοηθηθείτε σε συνδυασμό με ήπια αγωγή, η οποία θα σας ανακουφίσει, ίσως χρειάζεται απλά να αυξήσετε αυτή την περίοδο τις συνεδρίες με τον ψυχολόγο σας!
    Ευχαριστώ!

    Χατζηευφραιμίδου Δέσποινα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Άλιμος

  • Καλησπέρα σας.
    Καταρχάς, εμπιστευτείτε και συζητήστε το με την/τον θεραπευτή σας.
    Κατά δεύτερον, η αγωγή από τον ψυχίατρο θα είναι ταιριαστή με τις δυσκολίες σας. Οι φαρμακευτικές θεραπείες είναι βαριές μόνο σε οξείες διαταραχές. Μη φοβάστε.

    Πράπας Ιωάννης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Γέρακας

  • Καλησπέρα! Κατανοώ τους φόβους σου και είναι απολύτως φυσιολογικό να ανησυχείς για τη θεραπεία που μπορεί να σου προταθεί, ειδικά αφού είχες δυσκολίες με την προηγούμενη αγωγή. Το γεγονός ότι κάνεις ψυχοθεραπεία και έχεις επίγνωση της κατάστασής σου δείχνει μεγάλη δύναμη και αποφασιστικότητα να βελτιώσεις την ψυχική σου υγεία. Κάθε θεραπεία πρέπει να προσαρμόζεται στις ανάγκες του ατόμου, λαμβάνοντας υπόψη το ιστορικό και την τρέχουσα κατάσταση. Εξήγησε στον ψυχίατρό/ψυχολόγο σου τις ανησυχίες σου σχετικά με την προηγούμενη θεραπεία και το πόσο σε επηρέασε η λειτουργικότητά σου. Είναι πολύ σημαντικό να γνωρίζει τις παρενέργειες που βίωσες ώστ... Διάβασε περισσότερα

    Νταϊλάκης Παναγιώτης

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Μιλήστε με ψυχίατρο να σας δώσει θεραπευτικές λύσεις, γιατί όσο το αφήνετε υποφέρετε.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλησπέρα,
    Η κατάθλιψη είναι μια περίπλοκη κατάσταση που απαιτεί προσεκτική αντιμετώπιση και υποστήριξη. Οι δυσκολίες που μπορεί να προκύψουν από την καθημερινότητα, όπως οι άσχημες εμπειρίες που αναφέρετε, επηρεάζουν σοβαρά τη ψυχική και σωματική σας υγεία.
    Η συστηματική ψυχοθεραπεία που ακολουθείτε είναι πολύτιμη, καθώς σας βοηθάει να αντιμετωπίσετε τα ψυχολογικά σας ζητήματα.
    Εφόσον σκέφτεστε να επισκεφθείτε ψυχίατρο, είναι σημαντικό να συζητήσετε τις ανησυχίες σας με τον ειδικό ώστε να προσαρμόσει την θεραπεία στις δικές σας ανάγκες.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.