• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 11/09/2024

Πάσχω από μια μορφή Καταθλιψης που με κανένα φάρμακο μέχρι τώρα δεν είδα βελτίωση. Είμαι σε πολύ δύσκολη θέση και δεν ξέρω τι να κάνω . Όμως χθες διάβασα για το late life crisis και βρήκα πολλα σημεία με τα οποία υποφέρω . Μπορείτε να με βοηθήσετε σας παρακαλώ πολύ . Έχω Ένα χρόνο που πολεμώ 🥲

6 ειδικοί απάντησαν

  • Λυπάμαι που περνάτε αυτή τη δύσκολη περίοδο. Εφόσον η φαρμακευτική αγωγή δεν έχει φέρει την αναμενόμενη βελτίωση, είναι σημαντικό να εξετάσετε άλλες προσεγγίσεις. Η ψυχοθεραπεία, ιδιαίτερα η γνωσιακή-συμπεριφορική θεραπεία, μπορεί να σας βοηθήσει να αντιμετωπίσετε την κατάθλιψη και τις προκλήσεις που σχετίζονται με την κρίση μέσης ηλικίας, βοηθώντας σας να αναγνωρίσετε και να τροποποιήσετε αρνητικές σκέψεις και συμπεριφορές. Επιπλέον, μπορείτε να συζητήσετε με τον ψυχίατρο σας για εναλλακτικές φαρμακευτικές θεραπείες ή αλλαγές στη θεραπεία που μπορεί να είναι πιο αποτελεσματικές. Εξετάστε επίσης την ένταξη σας σε ομάδες υποστήριξης ή την αναζ... Διάβασε περισσότερα

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Ο καθε ανθρωπος ειναι μοναδικός οπως και οι συνθηκες που αντιμετωπίζει στη ζωή του. Πέρα απο τη φαρμακευτική αγωγή που δε θεραπευει αλλα δίνει μια αναστολή συμπτωμάτων χρειάζετε να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία. Αν θελετε επικοινωνήστε

    Βράιλα Ναυσικά

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέο Ψυχικό

  • Καλησπέρα σας. Σίγουρα ο ειδικός που σας παρακολουθεί θα σας έχει ενημερώσει ότι η φαρμακευτική αγωγή από μόνη της δεν αρκεί για να θεραπευτεί η κατάθλιψη μιας και κύρια τροφός αυτής αποτελούν οι σκέψεις μας. Κάθε φάρμακο λειτουργεί προκειμένου να ρυθμίσουμε αρχικά το συναίσθημά μας κι έπειτα να δουλέψουμε τον εαυτό μας μέσω της ψυχοθεραπείας.

    Η κρίση της όψιμης ηλικίας χαρακτηρίζεται από την αίσθηση του χαμένου χρόνου, την επανεξέταση των στόχων ζωής, την ανησυχία για τη γήρανση και τον απολογισμό των επιτευγμάτων και των αποτυχιών. Έχει νόημα πέραν της ψυχιατρικής παρακολούθησης να αναπτύξετε νέα ενδιαφέροντα και σχέσεις συμμετέχο
    ... Διάβασε περισσότερα

    Φραγκάκη Μαρία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Αγία Παρασκευή

  • Λυπάμαι πολύ που περνάτε αυτό το δύσκολο διάστημα. Η κρίση μέσης ηλικίας, αναφέρεται σε μια περίοδο έντονων αλλαγών και αυτοαξιολόγησης που συνήθως συμβαίνει στη μέση ηλικία, αλλά μπορεί να επηρεάσει οποιοδήποτε στάδιο της ζωής. Εάν αισθάνεστε ότι σχετίζεστε με αυτή την κατάσταση και αν έχετε προσπαθήσει διάφορες θεραπείες χωρίς αποτέλεσμα, είναι κατανοητό να αισθάνεστε απογοητευμένη και αποκαρδιωμενη.
    Ενημερώστε τους κοντινούς σας ανθρώπους για την κατάστασή σας και ζητήστε τη στήριξή τους. Μπορεί να είναι χρήσιμο να μιλήσετε ανοιχτά για τα συναισθήματά σας με την οικογένεια και τους φίλους σας.
    Αντιμετωπίστε τα συναισθήματά σας με
    ... Διάβασε περισσότερα

    Νταϊλάκης Παναγιώτης

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Προσπαθήστε να αποφύγεται την χημεία, μόνο όταν κρίνεται απαραίτητη να την προτιμάτε. Βρείτε έναν θεραπευτή κατάλληλο για εσάς και ξεκινήστε άμεσα ψυχοθεραπεία, συγκεκριμένα ψάξτε για γνωστικό συμπεριφορικό θεραπευτή.

    Αντωνίου Ελένη

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Θεσσαλονίκη

  • Υπάρχουν πολλές θεραπευτικές δυνατότητες, ζητήστε από ψυχίατρο που ξέρει το ιστορικό σας να σας ενημερώσει.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.