• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 16/07/2024

Πώς να βοηθήσω τον 25χρονο γιο μου με κοινωνική απομόνωση και φοβίες;

Καλησπέρα σας, έχω ένα γιό 25 ετών ο οποίος είναι συνεχώς κλεισμένος στο σπίτι χωρίς φίλους και κοινωνικές επαφές τρώει ελάχιστα (συγκεκριμένα στεγνά και συσκευασμένα τρόφιμα κυρίως) φοράει συνεχώς μακριά μανίκια γιατί σιχαίνεται να πιάνει πόμολα επειδή έχουν μικρόβια. Κοιμάται συνήθως την ημέρα και ξυπνά τη νύχτα, έχει υπερβολική φοβία σε έντομα σε σημείο που δεν ανοίγει ποτέ το δωμάτιο να μπει το φως και επιπλέον καπνίζει συνέχεια εκεί μέσα... Έχουμε επισκεφθεί δημόσιες δομές με το σύζυγό μου αλλά η απάντηση είναι η ίδια πάντα:δεν μπορεί να γίνει διάγνωση απομακρυσμένη (σημειωτέον ότι ο ίδιος δεν παραδέχεται το πρόβλημα και δεν θέλει να ακούσει τη γνώμη ειδικού) Είμαστε σε απόγνωση... Τι να κάνουμε;

4 ειδικοί απάντησαν

  • Εφόσον ο ίδιος δεν είναι διατεθειμένος να λάβει βοήθεια, ίσως ωφελήσει να υποστηριχθείτε εσείς ως γονείς, βοηθώντας έμμεσα και εκείνον.

    Μπαϊρακτάρης Κλεάνθης-Ευάγγελος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Χαλκίδα

  • Καλησπέρα σας. Οι δημόσιες δομές στις οποίες απευθυνθήκατε σας απάντησαν σωστά. Από τα συμπτώματα που αναφέρετε φαίνεται ότι υπάρχει σοβαρό ψυχιατρικό πρόβλημα, το οποίο θα πρέπει να εκτιμηθεί από ψυχίατρο και να αντιμετωπιστεί φαρμακολογικά. Τα συμπτώματα μπορεί δείχνουν ιδεοψυχαναγκαστικές καταστάσεις όμως θα μπορύσαν να είναι μέρος μιας πιο πολύπλοκης ψυχωτικής διαταραχής. Αυτή τη στιγμή η μόνη λύση θα μπορούσε να είναι να καλέσετε ψυχίατρο για επίσκεψη κατ οίκον, εφόσον κάτι τέτοιο είναι δυνατόν.

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα,
    Η κατάσταση της υγείας του γιου σας αποτελεί ένα πολυσύνθετο ζήτημα που απαιτεί ευαίσθητη προσέγγιση. Η κοινωνική του απομόνωση, οι ιδιαίτερες διατροφικές του συνήθειες και η μικροβιοφοβία είναι ενδείξεις μιας βαθύτερης ψυχολογικής δυσκολίας.
    Το γεγονός ότι κοιμάται την ημέρα και ξυπνά τη νύχτα, υποδηλώνει αναστροφή του βιολογικού του ωραρίου, γεγονός που μπορεί να επηρεάζει περαιτέρω την ψυχική και σωματική του υγεία.
    Παρά τις προσπάθειές σας να επισκεφθείτε ειδικούς και την αρνητική απάντηση που έχετε λάβει, ο ίδιος ο γιος σας αρνείται να δεχθεί βοήθεια, κάνοντας ακόμα την κατάσταση ποιο δύσκολη.
    Η απόγνωση που βι
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα σας. Κατανοώ πόσο δύσκολη είναι η κατάσταση που βιώνετε με τον γιο σας και πώς αυτή επηρεάζει την οικογενειακή σας ζωή. Είναι προφανές ότι ο γιος σας αντιμετωπίζει σοβαρά προβλήματα, όπως κοινωνική απομόνωση, φοβίες και συμπεριφορές που επηρεάζουν αρνητικά την υγεία του και την καθημερινότητά του. Ακόμα και αν ο ίδιος δεν αναγνωρίζει τα προβλήματα του ή δεν είναι πρόθυμος να ζητήσει επαγγελματική βοήθεια αυτή τη στιγμή, είναι σημαντικό να διατηρήσετε ανοιχτή τη γραμμή επικοινωνίας μαζί του. Εκφράστε τις ανησυχίες και τις παρατηρήσεις σας με σεβασμό και αγάπη, δείχνοντας του ότι είστε εκεί για να τον στηρίξετε. Μπορείτε να αναζητήσετ... Διάβασε περισσότερα

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.