• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 25/08/2024

Καλησπέρα σας. Είμαι 27 χρονων. Τα τελευταία 3 χρονια πέρασα κάποιες έντονες στρεσογόνες καταστάσεις. Μια άρρωστο φοβία, κάποιες εμμονές με συγκεκριμένα άτομα και κάποια αλλα. Προσπαθησα να βοηθήσω τον εαυτό μου με ψυχοθεραπεία. Και ακόμα προσπαθω. Αν κ πολλές φορές νιώθω απογοητευμένη Πριν μερικούς μήνες η κολλητή μου , πέρασε μια κατάσταση κατάθλιψης όπου εγώ τρόμαξα με διαφορα επεισόδια. Δε ήξερα αν μπορώ να τη βοηθήσω φοβήθηκα πολύ και ένιωσα ότι μέσα μου πάγωσα και μάγκωσα. Μετά μου έκανε επίθεση ότι δε είμαι δίπλα της, και δε θέλει να με δει ξανά. Το αφήσαμε τη δικαιολόγησα όσο και αν με πίεζε η κατάσταση. Ένιωθα ότι πρέπει ν τη βοηθήσω αλλά μέσα μου κατέρρεα. Μετά από κάποιους μήνες γίνεται πάλι ένα συμβάν , που πάλι άκουσα ότι δε ήμουν δίπλα της γιατί η στάση μου ήταν τυπική και άκουσα πολλά κ διαφορά. Μου προκάλεσαν κρίση και πάλι αρκετές ενοχές και φόβο. Εγώ μετά τη πρώτη επίθεση μέσα μου ήταν σα μα μάζεψα και δε λειτουργούσα σωστά. Τώρα 10 ημέρες και το έχουμε αφήσει και δε είμαστε σε επικοινωνία καθόλου. Αλλά παρόλα αυτά με τρώνε οι τύψεις κ οι ενοχές. αλλά ξέρω ότι δε μπορώ τίποτα άλλο να κάνω τη φάση αυτή. Να πω, ότι έχω και μια σχέση 6 χρόνια η οποία κοντεύει να καταστραφεί λόγω της ψυχολογίας μου. Κουράστηκα πολύ , νιώθω ότι έχω καταρρεύσει και ότι τίποτα πια δε λειτουργεί σωστά στη ζωή μου. Δε έχω εμπιστοσύνη στον εαυτό μου καθόλου και πάντα με κατηγορώ. Τι άλλο να κάνω; Να συνέλθω;

7 ειδικοί απάντησαν

  • Συνεχίστε την ψυχοθεραπεια!!!!

    Χατζηευφραιμίδου Δέσποινα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Άλιμος

  • Καλησπέρα,
    Όλα αυτά που αναφέρεται δείχνουν ότι έχετε περάσει και περνάτε δύσκολα.
    Σε αυτήν την δύσκολη κατάσταση η συνέχιση της αναζήτησης βοήθειας από ψυχολόγο-ψυχοθεραπευτή θα σας διδάξει να φροντίζεται τον εαυτό σας, βελτιώνοντας παράλληλα, τη συναισθηματική σας κατάσταση.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα σας. Καταλαβαίνω ότι βιώνετε μια έντονη ψυχική πίεση και αίσθημα απογοήτευσης. Όταν παλεύετε με προσωπικά προβλήματα και ταυτόχρονα προσπαθείτε να στηρίξετε άλλους, είναι φυσιολογικό να νιώθετε εξουθενωμένοι και ενοχλημένοι. Ο φόβος της αποτυχίας και οι ενοχές που αισθάνεστε για την κατάσταση της φίλης σας και τις επιπτώσεις στην προσωπική σας ζωή δείχνουν πόσο σοβαρά παίρνετε τη φροντίδα των άλλων, αλλά και πόσο δύσκολο είναι για εσάς να διαχειριστείτε αυτή την κατάσταση. Η ανάγκη σας να βοηθήσετε την φίλη σας, ενώ ταυτόχρονα έχετε τις δικές σας δυσκολίες, έχει δημιουργήσει ένα βάρος που φαίνεται να επηρεάζει τη ζωή σας σε πολλούς ... Διάβασε περισσότερα

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Καλησπέρα σας. Πως αισθάνεστε σε σχέση με την ψυχοθεραπευτική υποστήριξη που έχετε; Καλό θα ήταν να προσπαθήσετε να βρείτε απαντήσεις στα πλαίσια της σχέσης με την ψυχοθεραπεύτρια σας. Να συζητήσετε όλα αυτά που σας στεναχωρούν μαζί της/του. Η επεξεργασία των σκέψεων και συναισθημάτων παίρνει χρόνο και χρειάζεται υπομονή. Δεν υπάρχουν δυστυχώς μαγικές λύσεις. Οι λύσεις θα έρθουν μέσα από την ψυχοθεραπευτική σχέση. Αν δεν σας ικανοποιεί αυτή η σχέση τότε θα πρέπει να αναζητήσετε υποστήριξη από άλλον ψυχοθεραπευτή.

    Καρακώστα Αριάνvα

    Κοινωνική Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Ψυχικό

  • Φαίνεται ότι περνάς μια πολύ δύσκολη περίοδο, γεμάτη με έντονα συναισθήματα και στρες, και είναι κατανοητό ότι μπορεί να νιώθεις εξαντλημένη και απογοητευμένη. Η πίεση που νιώθεις από την προσπάθεια να στηρίξεις την κολλητή σου, ενώ παράλληλα διαχειρίζεσαι τα δικά σου συναισθήματα, μπορεί να είναι εξαιρετικά δύσκολη. Το πιο σημαντικό είναι να δώσεις χρόνο και χώρο στον εαυτό σου για να επεξεργαστείς τα συναισθήματα σου και να βρεις την ισορροπία σου. Με τη συνεχή ψυχοθεραπεία, την υποστήριξη από τους κοντινούς σου ανθρώπους, και την φροντίδα του εαυτού σου, μπορείς να καταφέρεις να βρεις ξανά τον δρόμο προς την ευεξία.

    Νταϊλάκης Παναγιώτης

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας, επειδή τα ζητήματα που αναφέρετε είναι αρκετά και επηρεάζουν τις σχέσεις σας, θα ήταν καλό να απευθυνθείτε σε κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας ώστε να διαχειριστείτε λίγο καλύτερα τις καταστάσεις.

    Μπάμπουλη Αλεξάνδρα

    Κλινική Ψυχολόγος- Ψυχοθεραπεύτρια

    Πειραιάς

  • Πρέπει να δειτε ενα Ψυχιατρο καθώς η παγίδα πως κάνοντας ψυχοθεραπεία θα περασουν ολα ειναι σαν να εχετε σπάσει το ποδι σας και κανοντας φυσιοθεραπεία περιμενεται να γινει καλα.

    Γκούβας Νικόλαος

    Ψυχίατρος

    Ηλιούπολη

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.