• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 21/06/2024

Πώς να διαχειριστώ το άγχος και τη γκρίνια της 14 μηνών κόρης μου;

Καλησπέρα έχω ένα μικρό κοριτσάκι 14 μηνών γενικά ήταν πολύ ήρεμη και μπορούσα να το διαχειριστώ αυτό έχει ένα μήνα περίπου που διαρκώς είναι μέσα στην γκρίνια συνέχεια τρέχει πίσω μ και απλά κλαίει και δεν ξέρει τι θέλει κάποιες μέρες είναι ήρεμη και είναι πολύ καλά .. ανέκαθεν είχε άγχος με την μικρή ηια διαφορά θέματα το τελευταίο διάστημα βλέπω πως αντί να απολαμβάνω όλο αυτό και την ηλικία π στην ουσία λένε ότι είναι η καλύτερη εγώ είμαι μέσα ατα νεύρα δεν θέλω να κάνω τίποτα συνέχεια της φωνάζω π δεν ξέρει τι θέλει ( προσπαθώ να βγαίνουμε έξω να παίζει ) έχω απομακρυνθεί από τον άντρα μ έρχεται το βράδυ (λείπει όλη μέρα γι δουλειά )και κάθομαι με το κινητό ενώ άλλες φορές καθόμασταν τρογαμε μαζί βλέπαμε τηλεωραση είχαμε επαφή σαν ζευγάρι … φοβάμαι πολύ δεν θέλω να είμαι έτσι ..

8 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα, προφανώς ο ρόλος της μητρότητας δεν περιλαμβάνει μόνο τις ευχάριστες στιγμές αλλά απαιτεί μεγάλη υπομονή , πράγμα που μερικές φορές αδυνατούμε να έχουμε λόγω συσσώρευσης πίεσης και χρόνιου άγχους . Θα ήταν χρήσιμο να συμβουλευτείτε έναν ειδικό ψυχικής υγείας, ώστε να ανακουφιστεί το χρόνιο άγχος και να μπορέσετε να προσφέρετε περισσότερα στην ανατροφή του παιδιού σας .

    Βαρσάμη Σουλτάνα

    Ψυχίατρος

    Θεσσαλονίκη

  • Είναι φυσιολογικό για τα παιδιά αυτής της ηλικίας να έχουν φάσεις με γκρίνια και ανασφάλεια, ειδικά όταν βιώνουν γρήγορη ανάπτυξη ή οδοντοφυΐα. Εάν αυτά τα συναισθήματα είναι παρατεταμένα και έντονα, μπορεί να σας επηρεάζουν ψυχολογικά.

    Είναι σημαντικό να φροντίζετε τη δική σας ψυχική υγεία. Η ανατροφή ενός παιδιού μπορεί να είναι πολύ απαιτητική και είναι φυσικό να αισθάνεστε πιεσμένοι. Το να ζητήσετε βοήθεια από έναν επαγγελματία ψυχικής υγείας δεν σημαίνει ότι κάτι δεν πάει καλά με εσάς ή τη σχέση σας με το παιδί σας. Αντίθετα, μπορεί να σας δώσει τα εργαλεία και τις στρατηγικές που χρειάζεστε για να διαχειριστείτε καλύτερα το άγχ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Ντελαγκία Άννα

    Κλινική Ψυχολόγος - Σεξολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα,
    Η συμπεριφορά του παιδιού σας τον τελευταίο μήνα, με το συνεχόμενο κλάμα, είναι ένα σημάδι ότι κάτι την απασχολεί. Η αντίδρασή σας, η αίσθηση κόπωσης και άγχους, είναι απόλυτα φυσιολογική και κατανοητή. Οι προσπάθειές σας να την ηρεμήσετε, όπως το να βγαίνετε έξω για να παίζει, είναι μια θετική κίνηση προς τη βελτίωση της κατάστασης.
    Ωστόσο, η απομάκρυνσή σας από τον σύντροφό σας λόγω της κατάστασης, καθώς και οι αλλαγές στην καθημερινή οικογενειακή σας ρουτίνα, επιδεινώνουν το στρες που αισθάνεστε.
    Είναι σημαντικό να καταλάβετε πως το να φροντίσετε τον εαυτό σας πρώτα είναι ουσιώδες, ώστε να μπορείτε να φροντίσετε και
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Θα σας πρότεινα να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία για να βρείτε το λόγο, και να δουλέψετε στη ρίζα του προβλήματος.

    Κοντός Γιάννης

    Ψυχοθεραπευτής

    Γλυφάδα

  • Μιλήστε άμεσα με ειδικό ψυχικής υγείας έχετε πάθει και η δύο υπερφόρτωση υπάρχουν τρόποι να το πιασετε από την αρχή , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Φαίνεται πως έχετε καταθλιπτικά συμπυώματα, σίγουρα τονα μεγαλώνει κανείς παιδί δεν είναι εύκολο, μιλήστε με κάποιον ψυχίατρο να σας βοηθήσει να μην υποφέρετε.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλό θα είναι να απευθυνθείτε σε κάποιον ειδικό, εφόσον αυτή η περίοδος μητρότητος είναι εξαιρετικά απαιτητική, αλλά ταυτόχρονα καθοριστική για την διαμόρφωση της ψυχικής υγείας του παιδιού, όπως και της δυάδας μητέρας-παιδιού. Αν τα προβλήματα αυτά εγκατασταθούν χωρίς έγκαιρη παρέμβαση, οι πιθανότητες να κλιμακωθούν είναι πάρα πολύ σοβαρές.

    Σοφία Χατζηδημητρίου & Αλέξανδρος Χριστοδουλόπουλος

    Ψυχοθεραπευτής - Σύμβουλος ψυχικής υγείας

    Κηφισιά

  • Καλησπέρα,

    Καταλαβαίνω απόλυτα την ανησυχία και την κόπωση που νιώθεις αυτή την περίοδο. Είναι απόλυτα φυσιολογικό να αισθάνεσαι έτσι, καθώς η φροντίδα ενός μικρού παιδιού μπορεί να είναι πολύ απαιτητική και συναισθηματικά φορτισμένη. Ας δούμε μερικά σημεία που ίσως σε βοηθήσουν να αισθανθείς καλύτερα:

    1. Φάση Ανάπτυξης: Τα παιδιά γύρω στην ηλικία των 14 μηνών περνούν από πολλές αλλαγές. Μπορεί να είναι πιο ανήσυχα και να γκρινιάζουν περισσότερο καθώς ανακαλύπτουν τον κόσμο γύρω τους και αντιμετωπίζουν τα δικά τους συναισθήματα και τις ανάγκες τους.

    2. Ανησυχία Αποχωρισμού: Είναι πιθανό η μικρή σου να περνάει μια φά
    ... Διάβασε περισσότερα

    ΚΕ.ΘΕ.ΣΥ - Γεροντή Ανδριάννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χαλάνδρι

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.