• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 11/08/2024

Γίνεται η κατάθλιψη να έρχεται και να φεύγει ανά διαστήματα?

7 ειδικοί απάντησαν

  • Ναι, η κατάθλιψη μπορεί να έχει εναλλασσόμενα επεισόδια, δηλαδή να εμφανίζεται και να υποχωρεί σε διαστήματα. Αυτή η χαρακτηριστική συμπεριφορά είναι συχνή σε διάφορες μορφές κατάθλιψης και συναισθηματικών διαταραχών. Αν παρατηρείς εναλλασσόμενα επεισόδια κατάθλιψης ή αν τα συμπτώματα επιδεινώνονται, είναι σημαντικό να επικοινωνήσεις με έναν ψυχολόγο ή ψυχίατρο. Η επαγγελματική βοήθεια μπορεί να προσφέρει σωστή διάγνωση και θεραπεία για τη βελτίωση της ποιότητας ζωής σου.

    Νταϊλάκης Παναγιώτης

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Γεια σας και Χρόνια Πολλά. Κατάθλιψη σημαίνει κάλυψη της θλίψης. Να μη βιώνει δηλαδή ένας άνθρωπος τη θλίψη του. Η θλίψη μπορεί να επαναλαμβάνεται, όπως και η χαρά αντίστοιχα. Καταστάσεις άκρως ανθρώπινες. Καλή εξερεύνηση και καλή συνέχεια!

    Κυριακίδη Στεφανία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Περιστέρι

  • Ακριβώς. Αν δεν υπάρξει κατάλληλη φαρμακολογική θεραπεία όταν ξεκινήσουν για πρώτη φορά τα συμπτώματα, μπορεί να φανεί ότι φεύγει αλλά επανέρχεται μετά από ένα διάστημα. Η κατάθλιψη είναι οργανική νόσος που καταστρέφει τον εγκέφαλο, χρειάζεται αξιολόγηση και κατάλληλη φαρμακολογική θεραπεία όσο είναι νωρίς. Αν κανείς το αφήσει τα πράγματα βαθμιαία χειροτερεύουν. Καλύτερα να λειτουργήσει κανείς προληπτικά, παρά μετά να τρέχει και να μην φτάνει.

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • Ναι, η κατάθλιψη μπορεί πράγματι να έρχεται και να φεύγει ανά διαστήματα. Τα άτομα που το βιώνουν μπορεί να περνούν περιόδους όπου αισθάνονται καλά, ακολουθούμενες από περιόδους όπου τα συμπτώματα της κατάθλιψης επιστρέφουν. Η φύση της κατάθλιψης μπορεί να διαφέρει από άτομο σε άτομο. Για κάποιους, τα επεισόδια κατάθλιψης μπορεί να εμφανίζονται χωρίς προειδοποίηση, ενώ για άλλους μπορεί να σχετίζονται με συγκεκριμένα γεγονότα ή στρεσογόνες καταστάσεις. Αυτές οι επαναλαμβανόμενες φάσεις μπορεί να επηρεάζονται από διάφορους παράγοντες, όπως οι ορμονικές αλλαγές, η ψυχολογική πίεση, ακόμα και οι εποχιακές αλλαγές. Ωστόσο, δεν την καθιστά λιγότερ... Διάβασε περισσότερα

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Η περιοδική κατάθλιψη είναι μία κατάσταση που πολλοί άνθρωποι βιώνουν σε διάφορες φάσεις της ζωής τους, και μπορεί να έρχεται και να φεύγει ανά διαστήματα.
    Αυτή η μορφή κατάθλιψης συχνά εκδηλώνεται με συμπτώματα όπως η εναλλαγή της διάθεσης, η απώλεια ενδιαφέροντος για δραστηριότητες που προηγουμένως ευχαριστούσαν και η αίσθηση της κούρασης ή της απογοήτευσης.
    Τα αίτια μπορεί να περιλαμβάνουν βιολογικούς, ψυχολογικούς καθώς και περιβαλλοντικούς παράγοντες, οι οποίοι ενώνονται και οδηγούν σε αυτές τις περιοδικές κρίσεις.
    Είναι σημαντικό να αναγνωρίσουμε αυτή τη μορφή κατάθλιψης ώστε να μπορούμε να αντιμετωπίσουμε αποτελεσματικά τα
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Σαφώς και γίνεται καθώς όλες οι συναισθηματικές διαταραχές εξαρτώνται και από τις εξωτερικές συνθήκες ζωής.

    Μπάμπουλη Αλεξάνδρα

    Κλινική Ψυχολόγος- Ψυχοθεραπεύτρια

    Πειραιάς

  • Μπορεί να συμβεί, ζητήστε τη συμβουλή ψυχιάτρου με βάση το ιστορικό σας.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.