• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 01/07/2024

Καλημέρα σας!Ειμαι παντρεμένος 8 χρόνια έχω και ένα παιδάκι 5χρονων και ενώ όλα κυλούσαν καλά , μόλις έκοψε η γυναίκα μου το θηλασμό 3 χρόνων το παιδί άρχισε και έκλαιγε ότι μεγαλώνει το παιδί και γενικά ήταν μελαγχολική ώσπου από αρχές του χρόνου έχει ξεκινήσει ότι δεν της αρέσει η ζωή της η δουλειά της το σπίτι ο γάμος της όλα , είναι μελαγχολική , κλαίει , δεν έχει όρεξη , δεν κοιμάται το βράδυ σηκώνεται και κλαίει , λέει ότι δεν με θέλει σεξουαλικα ,αλλά αν την πάρω αγκαλιά κοιμάται κατευθείαν, πέρα από αυτά μου λέει ότι θέλει να χωρίσουμε αλλά να μην φύγω από το σπίτι μου λέει ότι με αγαπάει αλλά δεν μπορεί να δώσει αλλά έχει κάνει τον κύκλο της η σχέση μας…δεν ξέρω τη να κάνω πως να το αντιμετωπίσω ;

4 ειδικοί απάντησαν

  • Καλημέρα,
    Η σχέση σας, μετά από οχτώ χρόνια γάμου και με ένα παιδί πέντε ετών, φαίνεται πως έχει περάσει από σημαντικές αλλαγές ιδιαίτερα μετά τη διακοπή του θηλασμού. Αυτή η μετάβαση φαίνεται να έχει επηρεάσει συναισθηματικά τη σύζυγό σας, η οποία βιώνει έντονη μελαγχολία και δυσφορία σε διάφορους τομείς της ζωής της, ενώ έχει αρνητική στάση απέναντι στη δουλειά, το σπίτι και τον γάμο σας.
    Αυτές οι συναισθηματικές διακυμάνσεις μπορούν να επηρεάσουν βαθιά την ποιότητα ζωής, όπως και την οικειότητά σας, αφού η σύζυγός σας αναφέρει πως δεν νιώθει σεξουαλική έλξη αλλά ταυτόχρονα παραδίνεται στην αγκαλιά σας.
    Είναι σημαντικό να αναζητ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Πολλά από αυτά που αναφέρετε ακούγονται σαν καταθλιπτικά συμπτώματα, αλλά για να γίνει σωστή διάγνωση θα πρέπει να απευθυνθεί η ίδια σε ειδικό. Το σίγουρο είναι ότι περνάει δύσκολα - και εσείς μαζί.. Στηριζόμενος στο ότι και η ίδια υποφέρει θα μπορούσατε να της προτείνετε να μιλήσει με έναν ψυχίατρο ή ψυχολόγο - κατά προτίμηση ψυχίατρο για την περίπτωση που χρειαστεί αγωγή. Το καταλαβαίνω ότι είναι πολύ δύσκολο να βλέπετε τον άνθρωπό σας να το περνάει όλο αυτό αλλά δυστυχώς το μόνο που μπορείτε να κάνετε είναι να είστε δίπλα της, να τη στηρίζετε και να την παρακινείτε να πάρει βοήθεια από ειδικό. Θα μπορούσατε ενδεχομένως να πάτε μαζί, εάν έτ... Διάβασε περισσότερα

    Ζήκα Αιμιλία

    Ψυχίατρος

    Γλυφάδα

  • Η σύζυγος σας καλό θα είναι να επισκεφθεί έναν ψυχίατρο για να αντιμετωπίσει όλη αυτή τη συναισθηματική φόρτιση που έχει.

    Μαυροειδή Άννα

    Συμβουλευτική - Ψυχοθεραπεία-Εποπτεία

    Πανόρμου

  • Καλησπέρα σας, Φαίνεται ότι βιώνετε μια πολύ δύσκολη καθημερινότητα η οποία απαιτεί απόλυτη προσήλωση στην ψυχική διάθεση της συζύγου σας αλλά και του παιδιού σας. Η δύναμη που δείχνετε είναι πραγματικά αξιοθαύμαστη και αξιέπαινη. Αξίζει να ακούσετε και το δικό σας συναίσθημα σε όλο αυτό. Είστε κομμάτι μιας καθημερινότητας αρκετά δύσκολης στην οποία εσείς καλείστε να παίρνετε αποφάσεις για τους υπόλοιπους και να εξασφαλίζετε την ομαλή της λειτουργία. Η σύζυγος φαίνεται από τα λεγόμενα σας ότι δεν αντλεί ευχαρίστηση από τίποτα. Εσείς δεν είστε ειδικός για να εξαφανίσετε την κατάθλιψη (εφόσον αυτή διαγνωστεί). Για αρχή θα ήταν βοηθητικό να της ... Διάβασε περισσότερα

    Φραγκάκη Μαρία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Αγία Παρασκευή