Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά.

  • Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 07/08/2024

Δεν ξέρω από τι πάσχω, έχω παθαίνω μανιακές κρίσεις, βέβαια πλέον έχουν μειωθεί όμως συνεχώς υπάρχει στο μυαλό μου η προοπτική να κάνω κακό στον εαυτό μου, όπως και να βάλω τέλος στην ζωή μου. Αυτές οι σκέψεις υπάρχουν τα τελευταία τρία χρόνια όμως πλέον είναι μη διαχείρισημες. Δεν μπορώ τίποτα που να με χαρωποιεί. Νιώθω απαίσια και έχω κουραστεί. Δεν ξέρω τι να κάνω , το μόνο που θέλω είναι να φύγουν αυτές οι σκέψεις από το κεφάλι μου

5 ειδικοί απάντησαν

  • Θα πρέπει να επισκεφθείτε κάποιον ψυχίατρο. Παράλληλα θα σας βοηθήσει σημαντικά να ξεκινήσετε συνεδρίες ψυχοθεραπείας.

    Μαυροειδή Άννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Πανόρμου

  • Ψυχίατρος θα σας βοηθήσει να ελέγξετε τις σκέψεις

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Η αναζήτηση βοήθειας είναι το πιο σημαντικό πράγμα που μπορείς να κάνεις αυτήν τη στιγμή. Δεν χρειάζεται να αντιμετωπίζεις αυτό το βάρος μόνος σου. Υπάρχουν άνθρωποι που μπορούν και θέλουν να σε βοηθήσουν. Σου παραθέτω κάποιους σημαντικούς αριθμούς.
    Γραμμές Υποστήριξης:
    Γραμμή Παρέμβασης για την Αυτοκτονία: 1018
    Γραμμή για την ψυχική υγεία "Μαζί": 1114
    Γραμμή υποστήριξης "Συμβουλευτική Γραμμή για την Ψυχική Υγεία": 10306

    Νταϊλάκης Παναγιώτης

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Λυπάμαι πολύ που περνάτε μια τόσο δύσκολη περίοδο. Όταν αντιμετωπίζετε σκέψεις για αυτοτραυματισμό ή αυτοκτονία, είναι πολύ σημαντικό να αναζητήσετε άμεση βοήθεια. Αυτές οι σκέψεις είναι σοβαρές και η υποστήριξη από επαγγελματίες υγείας μπορεί να σας βοηθήσει να βρείτε τρόπους για να τις διαχειριστείτε και να βελτιώσετε την ψυχική σας υγεία. Το πρώτο βήμα είναι να μιλήσετε αμέσως με τον ψυχίατρό σας ή τον ψυχολόγο σας. Αν δεν έχετε ήδη έναν ψυχολόγο ή ψυχίατρο, αναζητήστε άμεση βοήθεια μέσω ενός τοπικού κέντρου ψυχικής υγείας ή υπηρεσιών έκτακτης ανάγκης. Η ψυχολογική υποστήριξη, είτε μέσω ατομικής ψυχοθεραπείας είτε μέσω ομάδων υποστήριξης, ... Διάβασε περισσότερα

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Γεια σας. Λυπάμαι για αυτό που περιγράφετε. Ακούγεται πολύ δύσκολο. Εδώ και τρία χρόνια παρατηρείτε να βιώνετε αυτές τις μανιακές κρίσεις, όπως τις χαρακτηρίζετε, οι οποίες συνοδεύονται από σκέψεις αυτοτραυματισμού και αυτοκτονίας, αλλά και από μία αίσθηση ότι έχετε αδειάσει από όρεξη και χαρά για το οτιδήποτε. Και σαν οι σκέψεις αυτές να μην ανήκουν σε εσάς, σαν να μην τις αναγνωρίζετε ως κομμάτι σας ή σαν να μην μπορείτε να δώσετε μία εξήγηση για την ύπαρξή τους. Όλη αυτή η κατάσταση είναι πλέον μη διαχειρίσιμη, και αναζητάτε απεγνωσμένα ένα τρόπο να φύγουν οι σκέψεις αυτές από το κεφάλι σας.

    Επειδή τίθεται ενδεχόμενο αυτοτραυματισ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.