• Depression
  • Submitted on 07/08/2024

Δεν ξέρω από τι πάσχω, έχω παθαίνω μανιακές κρίσεις, βέβαια πλέον έχουν μειωθεί όμως συνεχώς υπάρχει στο μυαλό μου η προοπτική να κάνω κακό στον εαυτό μου, όπως και να βάλω τέλος στην ζωή μου. Αυτές οι σκέψεις υπάρχουν τα τελευταία τρία χρόνια όμως πλέον είναι μη διαχείρισημες. Δεν μπορώ τίποτα που να με χαρωποιεί. Νιώθω απαίσια και έχω κουραστεί. Δεν ξέρω τι να κάνω , το μόνο που θέλω είναι να φύγουν αυτές οι σκέψεις από το κεφάλι μου

5 specialists answered

  • Θα πρέπει να επισκεφθείτε κάποιον ψυχίατρο. Παράλληλα θα σας βοηθήσει σημαντικά να ξεκινήσετε συνεδρίες ψυχοθεραπείας.

    Μαυροειδή Άννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Panormou

  • Ψυχίατρος θα σας βοηθήσει να ελέγξετε τις σκέψεις

    THeleritis Hristos

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Evaggelismos

  • Η αναζήτηση βοήθειας είναι το πιο σημαντικό πράγμα που μπορείς να κάνεις αυτήν τη στιγμή. Δεν χρειάζεται να αντιμετωπίζεις αυτό το βάρος μόνος σου. Υπάρχουν άνθρωποι που μπορούν και θέλουν να σε βοηθήσουν. Σου παραθέτω κάποιους σημαντικούς αριθμούς.
    Γραμμές Υποστήριξης:
    Γραμμή Παρέμβασης για την Αυτοκτονία: 1018
    Γραμμή για την ψυχική υγεία "Μαζί": 1114
    Γραμμή υποστήριξης "Συμβουλευτική Γραμμή για την Ψυχική Υγεία": 10306

    Νταϊλάκης Παναγιώτης

    Ψυχολόγος

    Thessaloniki

  • Λυπάμαι πολύ που περνάτε μια τόσο δύσκολη περίοδο. Όταν αντιμετωπίζετε σκέψεις για αυτοτραυματισμό ή αυτοκτονία, είναι πολύ σημαντικό να αναζητήσετε άμεση βοήθεια. Αυτές οι σκέψεις είναι σοβαρές και η υποστήριξη από επαγγελματίες υγείας μπορεί να σας βοηθήσει να βρείτε τρόπους για να τις διαχειριστείτε και να βελτιώσετε την ψυχική σας υγεία. Το πρώτο βήμα είναι να μιλήσετε αμέσως με τον ψυχίατρό σας ή τον ψυχολόγο σας. Αν δεν έχετε ήδη έναν ψυχολόγο ή ψυχίατρο, αναζητήστε άμεση βοήθεια μέσω ενός τοπικού κέντρου ψυχικής υγείας ή υπηρεσιών έκτακτης ανάγκης. Η ψυχολογική υποστήριξη, είτε μέσω ατομικής ψυχοθεραπείας είτε μέσω ομάδων υποστήριξης, ... Read more

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Monastiraki

  • Γεια σας. Λυπάμαι για αυτό που περιγράφετε. Ακούγεται πολύ δύσκολο. Εδώ και τρία χρόνια παρατηρείτε να βιώνετε αυτές τις μανιακές κρίσεις, όπως τις χαρακτηρίζετε, οι οποίες συνοδεύονται από σκέψεις αυτοτραυματισμού και αυτοκτονίας, αλλά και από μία αίσθηση ότι έχετε αδειάσει από όρεξη και χαρά για το οτιδήποτε. Και σαν οι σκέψεις αυτές να μην ανήκουν σε εσάς, σαν να μην τις αναγνωρίζετε ως κομμάτι σας ή σαν να μην μπορείτε να δώσετε μία εξήγηση για την ύπαρξή τους. Όλη αυτή η κατάσταση είναι πλέον μη διαχειρίσιμη, και αναζητάτε απεγνωσμένα ένα τρόπο να φύγουν οι σκέψεις αυτές από το κεφάλι σας.

    Επειδή τίθεται ενδεχόμενο αυτοτραυματισ
    ... Read more

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Voula

Ask our specialists

Submit your question
We got your question

Question guidelines
  • Do

  • Don’t

    • Refer to people by name

    • Request price for services

How does it work?

Submit an anonymous question

How does it work?

Get updates for your question

How does it work?

Check the answers

Do you need to see a health expert right away?

Start a Video Consultation with a health specialist within 5 minutes

Mobile Image

Do you need to Chat with a health expert right away?

Get instant expert guidance for your medical concerns now!

Mobile Image
success envelop We have received your question!

We’ll send you an email when a specialist responds.