Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά.

  • Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 20/09/2024

Πίνω Brindellix για χρόνια λόγω αϋπνιών και όχι κατάθλιψης, είναι σωστό;

Καλησπέρα πίνω brindellix εδώ και ενάμιση χρόνο χωρίς να έχω κατάθλιψη.Απλ; είχα αϋπνίες και όσο περνούσε ο καιρός μου είχε γίνει εμμονή ο ύπνος και κατέληγα ξύπνια όλο το βράδυ..Η ιδιοσυγκρασία μου είναι πως είμαι νευρική και επιθετική..ο γιατρός είπε να τα πίνω για όλη μου την ζωή γιατί με βοηθούν...μου τα είχε δώσει και πριν 5 χρόνια τα ήπια για ένα χρονο και του ζήτησα να τα διακόψω,δεν συμφωνούσε αλλά με βοήθησε στην διακπο..Για 5 χρόνια ήμουν πολύ καλά αν και φοβόμουν μην ξαναγυρίσουν οι αϋπνίες...πέρυσι που πιέστηκα.λιγακι και έχοντας έννοια μην επιστρέψουν συνέχεια..και τα ξεκίνησα και έχω ήδη ενάμιση χρόνο που τα πίνω...Ο γιατρός επιμένει εφόρου ζωής..εσάς ποια είναι η άποψη σας; ..

2 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα,
    Η επικοινωνία με τον ιατρό σας για τους φόβους και τις ανησυχίες σας είναι απαραίτητη για την καλύτερη διαχείριση της κατάστασης σας.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα! Το Brintellix είναι ένα αντικαταθλιπτικό που χρησιμοποιείται και για την αντιμετώπιση του άγχους και των διαταραχών ύπνου, αλλά η μακροχρόνια χρήση του χωρίς διάγνωση κατάθλιψης μπορεί να δημιουργεί ερωτήματα. Εφόσον δεν αντιμετωπίζετε τυπικά καταθλιπτικά συμπτώματα, ίσως αξίζει να εξετάσετε εναλλακτικές προσεγγίσεις, όπως τεχνικές διαχείρισης άγχους, ψυχοθεραπεία ή άλλες μορφές θεραπείας που δεν περιλαμβάνουν φάρμακα. Η μακροχρόνια λήψη φαρμάκων είναι θέμα που χρειάζεται συζήτηση με τον γιατρό, αλλά και μια δεύτερη γνώμη θα μπορούσε να σας βοηθήσει να εξετάσετε όλες τις επιλογές. Είναι σημαντικό να νιώθετε άνετα με τη θεραπεία σας... Διάβασε περισσότερα

    Νταϊλάκης Παναγιώτης

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.