• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 27/08/2024

Καλησπέρα έχω μια περίοδο τουλάχιστον 14 μηνών που έχω έντονο άγχος κ ελαφριά κατάθλιψη . Αντικαταθληπτικα δεν με πιάνουν δοκίμασα σχεδόν οτι υπάρχει καμία 10. Και ένα που με έπιανε πριν χρόνια αυτή τη φορά μου προκάλεσε οξεία αϋπνία που ακόμα δυσκολεύομαι να διαχειριστώ χρησιμοποιώντας καθημερινά αγχολυτικα με βαριά καρδιά γιατί δε μπορώ να τα μειώσω καν. Τις τελευταίες ημέρες νιώθω μια μούδιασμα στα πόδια χέρια μια μυϊκες συσπάσεις κ έχει πέντε μερες που νιώθω έντονη κούραση εξάντληση χωρίς να κάνω κάτι . Ο ύπνος μου είναι σχεδόν κακός 5.5.3 ώρες με το ζόρι .αυτή η κούραση με καθήλωσε στο κρεβάτι γιατί φοβάμαι ότι αν βγω έξω θα πέσω κάτω. Εξετάσεις για αναιμία θυρεοειδή πριν οκτώ μήνες έκανα κ ήταν οκ. Θα ξανά κάνω σε μερικές μερες αν δεν υποχωρήσει . Υπάρχει περίπτωση να ναι από συσσωρευμένο άγχος η ξαφνική εξάντληση όλη τη μέρα ;

5 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα,
    Πολλοί θεραπευόμενοι αναφέρουν ότι τα αντικαταθλιπτικά φάρμακα δεν φέρνουν τα αναμενόμενα αποτελέσματα, και έτσι αναζητούν εναλλακτικές θεραπείες όταν αντιμετωπίζουν ανεπιθύμητες ενέργειες όπως η αϋπνία.
    Υπάρχει σύνδεση μεταξύ του συσσωρευμένου άγχους και της σωματικής κατάστασης, καθιστώντας αναγκαία την διερεύνηση της ψυχολογικής κατάστασης.
    Θα σας συμβούλευα να βάλετε στην ζωή σας, εκτός από την φαρμακοθεραπεία, και την ψυχοθεραπεία ώστε να αναζητήσετε τις ρίζες αυτών των συμπτωμάτων.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Αυτό που περιγράφετε είναι μια πολύ δύσκολη και εξαντλητική κατάσταση που επηρεάζει βαθιά την καθημερινότητά σας. Το έντονο άγχος και η κατάθλιψη για πάνω από έναν χρόνο μπορεί να προκαλέσουν σημαντική επιβάρυνση στο σώμα και το μυαλό σας. Τα συμπτώματα που βιώνετε, όπως το μούδιασμα, οι μυϊκές συσπάσεις, η έντονη κούραση και η κακή ποιότητα ύπνου, είναι συχνά αποτελέσματα του χρόνιου άγχους και της αϋπνίας. Το σώμα σας μπορεί να αντιδράσει στο παρατεταμένο άγχος και την κατάθλιψη με διάφορους τρόπους, συμπεριλαμβανομένης της ξαφνικής εξάντλησης. Αυτή η εξάντληση μπορεί να είναι αποτέλεσμα συσσωρευμένης έντασης και άγχους, που πλέον έχει εξαν... Διάβασε περισσότερα

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Καλημέρα. Τα συμπτώματα που περιγράφετε σχετίζονται απόλυτα με έντονο άγχος. Τα χάπια βοηθούν στην προσκαιρη υποχώρηση των συμπτωμάτων αλλά δυστυχώς όχι και στη διαχείριση του άγχους. Θα σας πρότεινα να μιλήσετε σε κάποιον ειδικό ψυχοθεραπευτή για να σας βοηθήσει να το διαχειριστείτε.

    Ζαράνη Αγγελική

    Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπεύτρια

    Αργυρούπολη

  • Καλησπέρα. Από την περιγραφή σου, φαίνεται πως βιώνεις πολύ έντονα συμπτώματα άγχους και κόπωσης, τα οποία επηρεάζουν σημαντικά την καθημερινότητά σου. Το χρόνιο άγχος και η κακή ποιότητα ύπνου μπορούν όντως να οδηγήσουν σε έντονη σωματική και ψυχική εξάντληση. ίναι σημαντικό να μιλήσεις ξανά με τον γιατρό σου, ειδικά αν τα συμπτώματά σου δεν βελτιώνονται ή επιδεινώνονται. Η αναθεώρηση της φαρμακευτικής σου αγωγής και η αξιολόγηση της τρέχουσας κατάστασής σου είναι απαραίτητη. Ίσως χρειαστεί να εξετάσετε εναλλακτικές θεραπείες, όπως άλλους συνδυασμούς φαρμάκων, συμπληρωματικές μεθόδους (π.χ. ψυχοθεραπεία, τεχνικές χαλάρωσης, γιόγκα), ή ακόμη ... Διάβασε περισσότερα

    Νταϊλάκης Παναγιώτης

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα!
    Ποιοι γιατροί σας έχουν γράψει αυτά τα φάρμακα?
    Αν είναι ψυχίατροι θα πρέπει να μιλήσετε μαζί τους ώστε να βρεθεί η αγωγή που σας ταιριάζει ο σωστός ύπνος είναι απαραίτητος και συμβάλει στην καλή ψυχική υγεία..
    Θα ήταν καλό επίσης αφού ταλαιπωριέστε εδώ και καιρό να ζητήσετε βοήθεια από σύμβουλο ψυχικής υγείας και να ξεκινήσετε συνεδρίες.
    Καλή συνέχεια!

    Μαρτζιβάνου Μαρία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Θεσσαλονίκη

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.