Do you need to see a health expert right away?

Start a Video Consultation with a health specialist within 5 minutes.

  • Anxiety and Stress
  • Submitted on 27/08/2024

Καλησπέρα έχω μια περίοδο τουλάχιστον 14 μηνών που έχω έντονο άγχος κ ελαφριά κατάθλιψη . Αντικαταθληπτικα δεν με πιάνουν δοκίμασα σχεδόν οτι υπάρχει καμία 10. Και ένα που με έπιανε πριν χρόνια αυτή τη φορά μου προκάλεσε οξεία αϋπνία που ακόμα δυσκολεύομαι να διαχειριστώ χρησιμοποιώντας καθημερινά αγχολυτικα με βαριά καρδιά γιατί δε μπορώ να τα μειώσω καν. Τις τελευταίες ημέρες νιώθω μια μούδιασμα στα πόδια χέρια μια μυϊκες συσπάσεις κ έχει πέντε μερες που νιώθω έντονη κούραση εξάντληση χωρίς να κάνω κάτι . Ο ύπνος μου είναι σχεδόν κακός 5.5.3 ώρες με το ζόρι .αυτή η κούραση με καθήλωσε στο κρεβάτι γιατί φοβάμαι ότι αν βγω έξω θα πέσω κάτω. Εξετάσεις για αναιμία θυρεοειδή πριν οκτώ μήνες έκανα κ ήταν οκ. Θα ξανά κάνω σε μερικές μερες αν δεν υποχωρήσει . Υπάρχει περίπτωση να ναι από συσσωρευμένο άγχος η ξαφνική εξάντληση όλη τη μέρα ;

5 specialists answered

  • Καλησπέρα,
    Πολλοί θεραπευόμενοι αναφέρουν ότι τα αντικαταθλιπτικά φάρμακα δεν φέρνουν τα αναμενόμενα αποτελέσματα, και έτσι αναζητούν εναλλακτικές θεραπείες όταν αντιμετωπίζουν ανεπιθύμητες ενέργειες όπως η αϋπνία.
    Υπάρχει σύνδεση μεταξύ του συσσωρευμένου άγχους και της σωματικής κατάστασης, καθιστώντας αναγκαία την διερεύνηση της ψυχολογικής κατάστασης.
    Θα σας συμβούλευα να βάλετε στην ζωή σας, εκτός από την φαρμακοθεραπεία, και την ψυχοθεραπεία ώστε να αναζητήσετε τις ρίζες αυτών των συμπτωμάτων.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Kypseli

  • Αυτό που περιγράφετε είναι μια πολύ δύσκολη και εξαντλητική κατάσταση που επηρεάζει βαθιά την καθημερινότητά σας. Το έντονο άγχος και η κατάθλιψη για πάνω από έναν χρόνο μπορεί να προκαλέσουν σημαντική επιβάρυνση στο σώμα και το μυαλό σας. Τα συμπτώματα που βιώνετε, όπως το μούδιασμα, οι μυϊκές συσπάσεις, η έντονη κούραση και η κακή ποιότητα ύπνου, είναι συχνά αποτελέσματα του χρόνιου άγχους και της αϋπνίας. Το σώμα σας μπορεί να αντιδράσει στο παρατεταμένο άγχος και την κατάθλιψη με διάφορους τρόπους, συμπεριλαμβανομένης της ξαφνικής εξάντλησης. Αυτή η εξάντληση μπορεί να είναι αποτέλεσμα συσσωρευμένης έντασης και άγχους, που πλέον έχει εξαν... Read more

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Monastiraki

  • Καλημέρα. Τα συμπτώματα που περιγράφετε σχετίζονται απόλυτα με έντονο άγχος. Τα χάπια βοηθούν στην προσκαιρη υποχώρηση των συμπτωμάτων αλλά δυστυχώς όχι και στη διαχείριση του άγχους. Θα σας πρότεινα να μιλήσετε σε κάποιον ειδικό ψυχοθεραπευτή για να σας βοηθήσει να το διαχειριστείτε.

    Ζαράνη Αγγελική

    Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπεύτρια

    Argyroupoli

  • Καλησπέρα. Από την περιγραφή σου, φαίνεται πως βιώνεις πολύ έντονα συμπτώματα άγχους και κόπωσης, τα οποία επηρεάζουν σημαντικά την καθημερινότητά σου. Το χρόνιο άγχος και η κακή ποιότητα ύπνου μπορούν όντως να οδηγήσουν σε έντονη σωματική και ψυχική εξάντληση. ίναι σημαντικό να μιλήσεις ξανά με τον γιατρό σου, ειδικά αν τα συμπτώματά σου δεν βελτιώνονται ή επιδεινώνονται. Η αναθεώρηση της φαρμακευτικής σου αγωγής και η αξιολόγηση της τρέχουσας κατάστασής σου είναι απαραίτητη. Ίσως χρειαστεί να εξετάσετε εναλλακτικές θεραπείες, όπως άλλους συνδυασμούς φαρμάκων, συμπληρωματικές μεθόδους (π.χ. ψυχοθεραπεία, τεχνικές χαλάρωσης, γιόγκα), ή ακόμη ... Read more

    Νταϊλάκης Παναγιώτης

    Ψυχολόγος

    Thessaloniki

  • Καλησπέρα!
    Ποιοι γιατροί σας έχουν γράψει αυτά τα φάρμακα?
    Αν είναι ψυχίατροι θα πρέπει να μιλήσετε μαζί τους ώστε να βρεθεί η αγωγή που σας ταιριάζει ο σωστός ύπνος είναι απαραίτητος και συμβάλει στην καλή ψυχική υγεία..
    Θα ήταν καλό επίσης αφού ταλαιπωριέστε εδώ και καιρό να ζητήσετε βοήθεια από σύμβουλο ψυχικής υγείας και να ξεκινήσετε συνεδρίες.
    Καλή συνέχεια!

    Μαρτζιβάνου Μαρία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Thessaloniki

Ask our specialists

Submit your question
We got your question

Question guidelines
  • Do

  • Don’t

    • Refer to people by name

    • Request price for services

How does it work?

Submit an anonymous question

How does it work?

Get updates for your question

How does it work?

Check the answers

Do you need to see a health expert right away?

Start a Video Consultation with a health specialist within 5 minutes

Mobile Image

Do you need to Chat with a health expert right away?

Get instant expert guidance for your medical concerns now!

Mobile Image
success envelop We have received your question!

We’ll send you an email when a specialist responds.