• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 12/08/2024

Καλησπέρα εδώ κ δυο μήνες έχω κρίσης πανικού τα γνωστά μούδιασμα στα χέρια ταχυπαλμία δν μπορώ να ανασάνω κλπ αλλά σήμερα έπαθα κάτι διαφορετικό που με τρόμαξε παρά πολύ έπαθα κάτι σαν εγκεφαλικό μπήκε ένας δυνατός αέρας στο αυτί κ μετά δν άκουγα καθόλου ήχο από τα αυτιά κ ένιωσα κ κάτι περίεργο στη κεφάλι σαν να μην είχα επαφή καθόλου με το περιβάλλον κ ξάπλωσα κάτω νόμιζα πτι παίρνω εγκεφαλικό κ πέρασε μετά από 5 λεπτά περίπου θα ειθελα την βοήθεια σας

5 ειδικοί απάντησαν

  • Αυτό που περιγράφεις μπορεί να είναι πολύ τρομακτικό, και καταλαβαίνω την ανησυχία σου. Τα συμπτώματα που βίωσες, όπως η απώλεια ακοής, η αίσθηση αποσύνδεσης από το περιβάλλον, και το αίσθημα ότι κάτι σοβαρό συμβαίνει, μπορεί να είναι χαρακτηριστικά μιας σοβαρής κρίσης πανικού. Ωστόσο, επειδή τα συμπτώματα που περιγράφεις είναι τόσο έντονα και διαφορετικά από τις προηγούμενες εμπειρίες σου, είναι σημαντικό να αποκλείσεις οποιαδήποτε άλλη πιθανή αιτία. Η καλύτερη και πιο ασφαλής πορεία δράσης είναι να δεις έναν γιατρό το συντομότερο δυνατόν, ιδιαίτερα επειδή τα συμπτώματα ήταν τόσο έντονα και πρωτόγνωρα για εσένα. Επίσης, αν τα συμπτώματα ξανα... Διάβασε περισσότερα

    Νταϊλάκης Παναγιώτης

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας. Εδώ και δύο μήνες έχετε κρίσεις πανικού αλλά φαίνεται ότι δεν έχετε πάει σε κάποιον ειδικό Ψυχικής Υγείας για να φροντιστείτε. Χρειάζεται να μάθετε ότι οι κρίσεις πανικού δεν είναι κάτι αστείο και συνήθως η κατάσταση χειροτερεύει αν δεν κάνετε κάτι γι' αυτό. Θα πρέπει να δείτε ψυχίατρο για να αξιολογήσει την κατάσταση σας, ώστε αν χρειαστεί να λάβετε την κατάλληλη αγωγή για να σταματήσουν τα συμπτώματα και παράλληλα να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία ώστε να κατανοήσετε τα αίτια που σας προκαλούν τις κρίσεις και να μπορέσετε αποτελεσματικά να τις θεραπεύσετε, αλλάζοντας τον τρόπο που διαχειρίζεστε τις σκέψεις και τα συναισθήματα σα... Διάβασε περισσότερα

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα. Κατανοώ πόσο τρομακτική μπορεί να ήταν η εμπειρία σας, και είναι φυσιολογικό να αισθάνεστε ανησυχία όταν βιώνετε τέτοια συμπτώματα. Αυτό που περιγράφετε μπορεί να είναι αποτέλεσμα μιας κρίσης πανικού ή μπορεί να σχετίζεται με άλλες αιτίες, αλλά είναι σημαντικό να αντιμετωπιστεί σωστά. Η αίσθηση ενός δυνατού "αέρα" στο αυτί, η προσωρινή απώλεια ακοής, και η αίσθηση αποκοπής από το περιβάλλον μπορούν να είναι ενδείξεις διάφορων καταστάσεων, όπως έντονη αγχώδης αντίδραση, αλλά επίσης ενδέχεται να σχετίζονται με άλλα ιατρικά ζητήματα. Είναι σημαντικό να επικοινωνήσετε με έναν επαγγελματία υγείας για να εξετάσει τα συμπτώματά ... Διάβασε περισσότερα

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Καλησπέρα σας, θα σας πρότεινα να κάνετε ψυχοθεραπεία για μπορείτε να διαχειριστείτε καλύτερα τις κρίσεις σας ώστε να μην κλιμακώνονται.

    Μπάμπουλη Αλεξάνδρα

    Κλινική Ψυχολόγος- Ψυχοθεραπεύτρια

    Πειραιάς

  • Καλησπέρα,
    Είναι σημαντικό να θυμάστε ότι πολλές φορές οι κρίσεις πανικού προκαλούν τέτοιες αντιδράσεις που είναι ξεκάθαρα συνδεδεμένες με το άγχος και την ένταση που νιώθετε. Το ότι μετά από πέντε λεπτά νιώσατε καλύτερα είναι ένα θετικό σημάδι.
    Ίσως να είναι χρήσιμο να εξετάσετε την ιδέα να ζητήσετε την υποστήριξη ενός ειδικού ψυχικής υγείας, ο οποίος θα σας βοηθήσει να κατανοήσετε καλύτερα τα συναισθήματα σας και ποιες αιτίες κρύβονται πίσω από αυτά.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.