• Δίαιτα και διατροφή
  • Υποβλήθηκε 28/07/2024

Καλησπέρα, για αύξηση βαρους μια λύση είναι το ρόφημα πρωτεΐνης σε σκόνη. Για μείωση βάρους υπάρχει κάτι αντίστοιχο ;

8 ειδικοί απάντησαν

  • Και για τα δύο ειδική αγωγή διατροφής

    Κοντογιάννης Λάμπρος

    Διαιτολόγος - Παιδοδιατροφολόγος

    Αθήνα

  • Εάν με το «αντίστοιχο» ρωτάτε ουσιαστικά εάν υπάρχει κάποιο συμπλήρωμα αδυνατίσματος και όχι φαρμακευτική αγωγή, τότε θα έλεγα πως η απάντηση είναι «εν μέρει ναι».

    Υπάρχουν πολλά συστατικά που χρησιμοποιούνται σε συμπληρώματα αδυνατίσματος, τα οποία θεωρητικά βοηθούν στην απώλεια βάρους, εμποδίζοντας την απορρόφηση του λίπους ή των υδατανθράκων, περιορίζοντας την όρεξη ή επιταχύνοντας το μεταβολισμό.

    Ωστόσο, υπάρχουν ελάχιστα επιστημονικά δεδομένα για την ύπαρξη θετικών αποτελεσμάτων αυτών των συμπληρωμάτων. Πολλά από αυτά είναι ακριβά, μερικά μπορεί να αλληλεπιδρούν ή να επηρεάσουν τη φαρμακευτική αγωγ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Παπαδοπούλου Κυριακή

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Αθήνα

  • Γειά σου!
    Είναι πολύ καλή ερώτηση και κατανοητή η απορία σου.
    Για την αύξηση βάρους τα ροφήματα πρωτεΐνης είναι μια καλή επιλογή καθώς παρέχουν επιπλέον θερμίδες και πρωτεΐνες που χρειάζεται ο οργανισμός για να χτίσει μύες.
    Για τη μείωση βάρους, ωστόσο, τα πράγματα είναι λίγο πιο πολύπλοκα. Δεν υπάρχει ένα μαγικό ρόφημα που να σε κάνει να χάσεις βάρος από μόνο του. Η απώλεια βάρους είναι μια διαδικασία που απαιτεί:
    Ισορροπημένη διατροφή: Μια διατροφή πλούσια σε φρούτα, λαχανικά, ολικές φυτικές ίνες, άπαχη πρωτεΐνη και υγιή λίπη είναι απαραίτητη.
    Σωματική δραστηριότητα: Η τακτική άσκηση βοηθά στην καύση θερμίδων και στην αύ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Παυλίδου Ελένη

    Κλινική Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Δράμα

  • Καλησπέρα σας,
    Δεν φαίνεται να υπάρχει κάποιο συμπλήρωμα διατροφής που να βοηθά στην απώλεια βάρους.

    Παπαβασιλείου Γεωργία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Πλατεία Μαβίλη

  • Για απώλεια σωματικού λίπους ακολουθείστε μία σωστή διατροφή + άσκηση. Εάν η διατροφή σας δεν σας καλύπτει σε πρωτείνη. τότε μόνο θα πάτε σε ρόφημα.

    Κωνσταντίνου Κρήνη

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Βούλα

  • Καλησπέρα σας. Τα πρωτεϊνούχα ροφήματα έχουν κυρίως χρησιμοποιηθεί για μείωση βάρους. Μπορείτε να δοκιμάσετε κάποιο ως αντικατάσταση σε κάποιο γεύμα και να δείτε αν σας βοηθάει.

    Κουβάτσος Φίλιππος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κορωπί

  • Δεν ειναι λυση γιαβαυξηση βαρους το ροφημα πρωτεινης. Και οχι δεν υπαρχει κατι αντιστοιχο

    Μπουραζάνης Διονύσιος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Όσον αφορά την απώλεια του σωματικού σας βάρους καλό θα είναι να επισκεφθείτε έναν κλινικό διαιτολόγο ώστε να σας βοηθήσει, να σας συντάξει ένα εξατομικευμένο διατροφικό πρόγραμμα ανάλογα με τις ανάγκες σας και να σας παρακολουθεί ανά τακτά χρονικά διαστήματα με κατάλληλες μετρήσεις. Δεν υπάρχουν μαγικές τροφές ή ροφήματα πρωτεινης για απώλεια κιλών. Μια σωστή και ισορροπημένη διατροφή διαμορφωμένη από έναν ειδικό και μια καλή σωματική δραστηριότητα θα σας βοηθήσει στην απώλεια του σωματικού σας βάρους.

    Φιλιππόνη Βίντια

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Μαρούσι

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.